בקשה לייצוגית נגד קפה קפה, קפה ג'ו וארומה: "תיאמו מחירים"

התובע דורש להקים מנגנונים בחסות הממונה על ההגבלים שיבטיחו קיומה של תחרות הוגנת בענף

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בהמשך לחשיפת TheMarker אודות תיאום המהלכים העסקיים בין בכירי רשתות קפה גדולות לאחר השקת קופיקס, הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד הרשתות קפה קפה ובעליה רונן נמני, קפה ג'ו ובעליה דלק ישראל וארומה סכום של כ-700 מיליון שקל.

בבקשה לתביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה באמצעות עו"ד דביר לנגר, הוא מפנה לדבריו של נמני ב-TheMarker, לפיהם: "אנחנו (בעלי הרשתות הגדולות. עד"מ) און ליין בקו הטלפון, אני מדבר איתם ואנחנו בקשר עם כולם. בסך הכל כולנו חברים, זה כולנו ביחד. אני אומר לך, כל הרשתות הגדולות, כולנו בקשר וכולנו מדברים ואף אחד לא הולך להוריד מחירים.

עוד מציין התובע את הדברים שאמר ל-TheMarker בכיר ברשת בתי קפה נוספת, שסיפר כי התקשר אליו בכיר בדלק ישראל, מפעילת רשת קפה ג'ו וחנויות הנוחות מנטה, ושאל אותו אם הוא מתכוון לעשות מבצע ברשת עקב השקת קופיקס. לאחר שהבכיר ענה לו שאינו מתכוון לצאת במבצע ענה הבכיר מדלק ישראל "גם אני חשבתי לא להתייחס אבל רציתי לשמוע עוד דעה".

התובע אף מפנה לדבריו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, שהצהיר כי יבדוק את הנושא. גילה ציין ש"כאשר מתחרים מדברים ביניהם זו ההפרה הבוטה ביותר של חוק ההגבלים העסקיים".

התובע מבקש מבית המשפט לאפשר לתובעים נוספים להצטרף לתובענה בשלב מאוחר שיידרש וכמו כן לצרף נתבעים נוספים ומבקש מבית המשפט לחייב את הנתבעים לשנות לאלתר את נהליהם, כך שתיתכן תחרות הוגנת בין רשתות הקפה בארץ וכי יוקמו מנגנונים, בחסות הממונה על ההגבלים העסקיים, אשר יבטיחו קיומה של תחרותיות בענף הקפה.

התובע מסביר את סכום התביעה בכך שאם היתה תחרות אמיתית בענף ניתן להניח כי המחירים בו היו נמוכים בכ- 10-20% וכי ניתן לאמוד את הנזק ב 100 מיליון שקל בשנה וסכום התביעה מתייחס לשבע שנים אחורה.

בקפה קפה סירבו להגיב.

מארומה ישראל נמסר: "התביעה טרם הומצאה לארומה וככל שתומצא כדין נגיב עליה בבית המשפט באופן מלא. עם זאת ארומה אספרסו בר בע"מ מבהירה כי מעולם לא היה כל תיאום מחירים עם כל רשת אחרת. ארומה מגדירה את המחיר המקסימלי לצרכן וכל זכיין רשאי למכור בכל מחיר הפחות ממחיר המקסימום".

בדלק ישראל, מפעילת קפה ג'ו, נמסר: "טרם התקבלה תביעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"