ארדן הציג הוועדה לשידור הציבורי: "רשות השידור חולה וצריכה שינוי דרמטי"

ארדן הציג הבוקר את חברי הוועדה לבחינת השידור הציבורי, שבראשה יעמוד רם לנדס ■ שר התקשורת: האגרה לא תבוטל אך תופחת

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת. גלעד ארדן, הציג הבוקר את חברי הוועדה לבחינת השידור הציבורי, שבראשה יעמוד רם לנדס, בעלי חברת ההפקה קודה תקשורת ומייסדי חברת החדשות של ערוצים 2 ו-10. הוועדה עשויה להמליץ לצאת למהלך דרמטי של סגירת המבנה הקיים של רשות השידור ופתיחת מטה מצומצם ויעיל יותר. "רשות השידור חולה וצריכה שינוי דרמטי יותר", אמר ארדן באירוע.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

חברים נוספים בוועדה יהיו קרני זיו, אשת תוכן ותיקה וכיום מנהלת מחלקת הדרמה והקומדיה בקשת, מנכ"ל רשות השידור לשעבר יאיר אלוני, עורך מבט לשעבר, צביקה גולדברג והעיתונאי ג׳קי לוי. נציגי המדינה בוועדה יהיו מנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך ג׳לאל ספאדי, היועצת המשפטית של משרד התקשורת דנה נויפלד, דפנה גליק ממשרד המשפטים, יונתן רגב מאגף התקציבים ויונתן רזניק מאגף החשב הכללי באוצר.

ארדן הבהיר כי אין בכוונתו לסגור את השידור הציבורי: "אני שומע הרבה תהיות שמעלים בעלי עניין לגבי האיום על השידור הציבורי. אני מאמין באמונה שלמה בחשיבותו של השידור הציבורי בכל מדינה, על אחת וכמה וכמה במדינת ישראל, וזאת משתי סיבות: הייחודיות התרבותית של ישראל כמדינה עם כל המאפיינים שלה, גם השפה וגם התרבות או הרב תרבותיות שקיימת בישראל ורק ערוץ ציבורי שאינו מונחה רק משיקולי רייטינג יכול לתת מענה.

״השיקול השני זה שיקול המבנה הכלכלי של ישראל. במדינה כל כך קטנה ובכלכלה ריכוזית כשכלי התקשורת המרכזיים נשלטים על ידי בעלי הון ואינטרסים כלכליים - זו לא עבירה אבל צריך לזכור את זה - ורק ערוץ ששייך לציבור יוכל לתת מענה לצורך לשקף את החברה\ להפרות את החברה הישראלית להוציא החוצה הזמנות עבודה שאינן מכוונים רק על ידי רייטינג לפתח את התרבות והיצירה הישראלית".

ארדן הבהיר כי הסכם המימון הקודם "שבטעות כונה רפורמה" התברר ככזה שלא יכול להבטיח כי התוכן יהיה איכותי, ומדובר על "גירסה מסורסת של הרפורמה המקורית. לא הסכמתי להיות שותף להוצאה כספית גדולה כל כך של 770 מיליון שקל עם כל הכשלים והבעיות שיש ברשות השידור". לדבריו, הקמת הוועדה נעשתה בגיבוי ראש המשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד. ״הצגתי את התוכנית להקמת הוועדה בפני ראש הממשלה וקיבלתי את ברכת הדרך ממנו", הבהיר ארדן.

ארדן הבהיר כי הוועדות שהוקמו עד כה בנוגע לרשות שיגור נכשלו בין השאר משום ש"מי שהוביל את הרפורמה זו היתה רשות השידור עצמה. זה דבר בעייתי שאתה נותן לגוף שאתה מוביל פנימה. גוף - קשה לו יותר מהלכים רדיקליים. הפעם השינוי יובל על ידי הוועדה", אמר ארדן.

ארדן גם הבהיר כי אין בכוונתו לבטל לחלוטין את אגרת רשות השידור, אלא להפחית אותה. ״אין מודל אחר במדינות המערב חוץ ממימון ציבורי. אפשר להוריד אותו באופן משמעותי אבל האלטרנטיבה זה שתקציב המדינה עצמו הוא זה שיממן את השידור ציבורי ואז הסכנה הרבה יותר מוחשית", אמר ארדן. ״הרעיון הוא להקטין עלויות ולהפחית את האגרה ואולי גם לחפש מודל אחר של גבייה ויעשה יותר צדק חברתי״.

הוועדה אמורה לגבש מסקנות בתוך שלושה חודשים, ולאחר מכן ככל הנראה יצטרכו תהליכי חקיקה כדי ליישם את המלצותיה. לנדס אמר באירוע כי "כבר היו ועדות שעסקו בעתיד רשות השידור והעבודה לא הביאה לשינוי. יש לי אמונה אמיתית שהפעם יתקיים צירוף נסיבות שיביאו לשינוי ההיסטורי. האמת אין ברירה, אם רוצים שידור ציבורי שישרוד ויהפוך להיות שחקן מרכזי בשיח הציבורי הישראלי. אני מקווה שנצליח לעמוד במשימה שהוטלה עלינו. ברשות השידור עובדים הרבה אנשים טובים ומצוינים".

יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים אחיה גינוסר הגיב על דברי ארדן ואמר: "אינטרסים מסחריים של גורמים מעורבים בשוק התקשורת ושיקול דעת לקוי – הם עמודי התווך שעליה נשענת ההחלטה לבטל את מתווה הרפורמה – כדי לאפשר לגורמים מסחריים בעלי אינטרסים כספיים בסגירת רשות השידור להוביל את המהלך לסגירתה. ועדה זו מצטרפת לועדות שהוקמו בעבר – ומעולם לא יישמו את המלצותיהם.

השר גלעד ארדן חברי הוועדה לבחינת השידור הציבורי

"ביטול הרפורמה - הוא בבחינת הונאה ומחטף שלטוני. ציבור העובדים במדינת ישראל לא יאמין עוד לממשלה בהחלטותיה לבצע רפורמות. שכן ביטול הרפורמה מעיד כי המשא ומתן שניהל האוצר במשך 6 שנים עם העיתונאים והאיגודים המקצועיים ברשות השידור- נוהל בחוסר תום לב מבלי רצון לממש את התחייבויות המדינה ליישומה של הרפורמה".
במקביל, האגודה לזכות הציבור לדעת שיגרה מכתב לשר התקשורת שבו נטען כי "לנדס הוא הבעלים של חברת קודה תקשורת, מפיקה בין השאר את החדשות המקומיות.

החדשות המקומיות הינן במימון המדינה ובאופן מובהק משתייכות לשידור הציבורי. כמי שיש לו עניין וצד בשידור הציבורי בישראל, נראה לכאורה כי מר לנדס נמצא בניגוד עניינים מובהק. לאור זאת, יש להעלות סימני שאלה לגבי נכונות ההחלטה למנות את מר לנדס לעמוד בראש ועדה זו".

שר התקשורת הגיב לסוגיה זו ואמר כי כל המינויים נעשו לאחר ייעוץ משפטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה