ניצחון לצרכנים |

רשות השידור תפסיק לגבות אגרה ממי שלא מחובר לממיר; תחזיר כסף לצרכנים

רשות השידור תחזיר כספם של חלק מהצרכנים ששילמו אגרה בשנים 2013-2011 אך לא היו מחוברים לעיד"ן פלוס או ל-HOT ו-yes ■ הערכות: הנזק הכספי לרשות השידור - עד עשרות מיליוני ש' בשנה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

ניצחון לאזרחים במאבק מול רשות השידור: רשות השידור תפסיק לגבות אגרה מבעלי מכשיר טלוויזיה שמשמש מסך בלבד, ואינו מחובר לממיר עיד"ן ‏פלוס (DTT‏) או לאחת מחברות הטלוויזיה הרב־ערוצית ‏(HOT ו-yes‏).

הרשות תחדל מגבייה על בסיס טענת "פוטנציאל קליטה" כפי שעשתה בשנתיים האחרונות, ואף תשיב כספים למי שנגבתה ממנו האגרה על בסיס אותו טיעון. הנזק הכספי לרשות השידור עשוי להגיע עד עשרות מיליוני שקלים בשנה.

משרד עוה"ד יעקב פינק מירושלים ועו"ד אסף פינק החליטו להרים את הכפפה והגישו תביעה ייצוגית בנושא. הדיון התקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית דין לעניינים מינהליים, בראשות השופט דוד מינץ. את רשות השידור ייצג משרד רון גזית. אחרי דיון סיכומים שנערך ביולי האחרון, בית המשפט קרא לצדדים להגיע ביניהם להסכמה. ואכן, הצדדים הגיעו להסכמה שקיבלה תוקף של פסק דין.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ערכות: הקיצוץ של 3 מיליארד שקל בביטחון - יצומצם או יבוטל לחלוטין

(לא) משקיעים בזוגיות: האם אהבה ועסקים טובים לסטארט אפ?

אמיר גילת, יו"ר רשות השידור

עיקרי ההסכמה הם כי רשות השידור תפרסם "הודעת חדילה" מגביית האגרה מכל מי שאין ברשותו ממיר דיגיטלי או מנוי לחברות הטלוויזיה הרב־ערוצית. "המשיבה לא תחייב באגרה ולא תגבה אגרה מבית אב או בתי עסק שמחזיקים במסך כלשהו ללא ממיר דיגיטלי, הם אינם מנויי חברות הכבלים או הלוויין ואין בידם ממיר עיד"ן פלוס או מסך שבו ממיר מובנה", נכתב.

בנוסף, מי שברשותם מסך טלוויזיה המשמש כמוניטור בלבד, יורידו באתר רשות השידור ‏(החל מבעוד כשבועיים‏) טופס הצהרה, המודיע כי אין ברשותם מנוי לחברות הטלוויזיה או ממיר דיגיטלי, ויציינו את דגם הטלוויזיה שברשותם ‏(ממיר עיד"ן מובנה במכשיר מחייב בתשלום‏). את הטופס יש לשלוח במייל או בדואר רשום לאגף הגבייה כדי לאפשר פטור למשך שנה מתשלום האגרה.

הקץ לאגרת הטלוויזיה

הלקוחות יצטרכו למלא את טופס ההצהרה מדי שנה במשך שלוש שנים, ולאחר מכן יקבלו פטור מתשלום לצמיתות, אלא אם כן ישנו סטטוס, למשל ירכשו מסך המכיל ממיר. בהצהרה הצרכנים גם יקבלו על עצמם אפשרות של ביקור מצד עובדי אגף הגבייה לצורכי ביקורת.

מי ששילמו אגרה בין יולי 2011 ליולי 2013, אך עשו זאת תחת מחאה מכיוון שאין ברשותם ממיר, יוכלו לקבל את כספם בחזרה. לשם כך יש למלא טופס אחר, וכן להצמיד אסמכתה 
‏(העתק מכתב, פקס או מייל) על כך שהגבייה נעשתה על אף שאין ברשותם ממיר דיגיטלי, וכן יצטרכו להצמיד הצהרת עורך דין על אמיתות הדברים. במקרה כזה, הם יקבלו את כספם בחזרה.

צרכנים שאין ברשותם ממיר דיגיטלי ונמצאים כעת במסגרת הליכי גבייה מול הרשות, או מול עורך דין מטעמה או מול ההוצאה לפועל - יוכלו להשתמש בטופס ההצהרה כדי לעצור את תהליך הגבייה בתוך עשרה ימים מפנייתם. רשות השידור תודיע למשרדי עורכי הדין שלה על הפשרה שהושגה וההשלכות שלה.

בפסק הדין נקבע עוד שרשות השידור תשלם למשרד עורכי הדין פינק שכר טרחה של 350 אלף שקל.

עו"ד אסף פינק: "מעט חבל שלקח לרשות השידור שנתיים מאז המעבר משידור אנלוגי לדיגיטלי כדי לקבל החלטה אמיצה, פשוטה וברורה שמי שאין לו ממיר לא יכול לצפות בטלויזיה, ועל כן צריך להיות פטור מאגרה. עם זאת, משמח אותנו לראות כיצד הליך משפטי של תובענה ייצוגית יכול להביא לשינוי ולסעד אמיתי לציבור, ואני מקווה שזה יהיה בשורה לבאות ואיתות לרשויות ולחברות גדולות כאשר הן פועלות שלא כדין". פינק ממליץ לצרכנים לדווח על אחזקת מקלט שמשמש מוניטור בלבד, מכיוון שחובת הדיווח נשארת באחריות הצרכן.

עו"ד אסף פינק

פינק מעריך כי 30,000-10,000 בתי אב עשויים לדרוש את כספם בחזרה עקב פסק הדין. לפי חישוב של עלות אגרה לשנתיים ‏
(כ-750 שקל‏) ובתוספת הצמדות שונות, המשמעות הכספית לרשות השידור היא נזק של עד עשרות מיליונים בשנה. בנוסף, 
בסיס הגבייה של הרשות לשנים הבאות יצטמצם.

לקריאת פסק המלא הדין ולטפסים לחץ כאן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?