עיר בהפסקה |

העליון: עיריית ת"א תאכוף סגירת עסקים בשבת

ביהמ"ש קיבל את ערעור בעלי העסקים לממכר מזון בעיר וקבע שעל העירייה לפעול לאכיפת חוק עזר לסגירת עסקים בשבת ■ השופט אליקים רובינשטיין: אף שדימויה של העיר תל אביב כיום הוא 'עיר ללא הפסקה', אין היא נמצאת בארץ אחרת, וגם בה יש ציבורים המעוניינים בצביון משמעותי של השבת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

האם העיר ללא הפסקה בדרך לסגירת עסקים בשבת? בית המשפט העליון קבע היום (ג') שעל עיריית תל אביב לפעול לאכיפת חוק עזר לסגירת עסקים בשבת. בכך קיבל בית המשפט את ערעור בעלי העסקים הקמעונאיים לממכר מזון בתל אביב (חנויות סופר מרקט), שביקשו לבטל פסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים שלא להורות על סגירת עסקים הפתוחים בשבת.

עד כה נהגה העירייה להטיל מדי שבוע קנסות בסך 660 של על בעלי החנויות הפתוחות שלא כדין ביום שבת. השאלה העיקרית שעמדה להכרעה בערעור היתה אם יש לחייב את העירייה להפעיל אמצעי אכיפה נוספים שבסמכותה, שעד עתה היא נמנעה מלהפעילם.

בית המשפט העליון קבע כי על העירייה להפעיל את אמצעי האכיפה הנדרשים כדי לאכוף את חוק העסקה העירוני, "גם מטעמים של שמירה על החוק, לרבות חוקי העזר העירוניים. בהתנהלותה הנוכחית, העירייה מאפשרת בפועל הפרתו המתמשכת של חוק זה. מה גם שיש חשש כי נוח לעירייה שלא לעמוד על קיומו נוכח רווחיה הכלכליים מהטלת קנסות".

סניף של AM-PM בתל אביבצילום: דוד פרץ

בכך, למעשה ביטל בית המשפט העליון את פסק הדין של בית המשפט לעניינים מנהליים והשיב את הסוגיה לפתחה של העירייה כדי שתפעיל שיקול דעתה ותקבל החלטה בדבר אופן הפעלת הסמכויות המוקנות לאכיפת חוק העזר.

"חוק העזר לתל אביב-יפו מורה כי חל איסור על פתיחת חנויות בימי המנוחה. כדי לאכפו גובה עירית תל אביב מעסקים המבקשים להציע את מרכולתם לעוברים ושבים ביום המנוחה, 'מס שבת' מדי שבוע. שעה שבידי הסוחרים הקטנים כגון חנויות מכולת אין אפשרות לשכור כוח אדם למכביר שיעבוד במשמרות, וכאבותיהם ואבות אבותיהם שובתים הם בשבת - בעבור המרכולים הגדולים אין הקנס אלא שבריר מהכנסתם, כאדוה קלה על פני המים; ובא למרכול גואל ולעירייה שלום על ישראל, ובינתיים דלת המכולת תינעל, והעיקר - השבת תיגעל", כתב השופט אליקים רובינשטיין

"נוכח הצרכים הסוציאליים והדתיים הטמונים ביסוד קיומו של יום מנוחה, נועד חוק העזר להבטיח כי בתי העסק יהיו אכן סגורים ביום זה, ולא כי ברצותם ייסגרו העסקים וברצותם ייפתחו, ובלבד שייאותו לשלם את הקנס הכרוך בכך. אין זו אלא שהעירייה אוכפת את חוק העזר למראית עין בלבד, 'כאילו', כפתרון של 'ישראבלוף' ברשות התורה, משל היו כל המתבוננים שוטים שבעולם, הואיל וברי כי אין 'כופר כסף' מניא את המרכולים מפתיחה רצידיביסטית של עסקם בשבת, ואין ה'אכיפה' משיגה את תכלית החוק.

"אף שדימויה של העיר תל אביב כיום הוא 'עיר ללא הפסקה' עם ביטויי כל תרבות העכשיו, והעיניים והאזניים אינן אטומות כלפיהם, אין היא נמצאת בארץ אחרת, וגם בה יש ציבורים המעוניינים בצביון משמעותי של השבת. כגורם ציבורי מן המעלה הראשונה, אמורה העירייה לשרת את כלל תושביה ולהבטיח את קיום חוק העזר; יש לפרשו על כלל הרקעים - הדתי, הלאומי והחברתי, תוך האיזונים הראויים.. נזכור כי למרבית הבריות יום ו' חופשי כיום. היהא זה בלתי סביר לרכז קניות ביום ו', ומי שטרח בערב שבת יאכל בשבת, וגם חוק העזר יקוים? נוכח כל אלה, יש לקוות כי פרנסי העיר ישכילו למצוא פתרון אכיפה שיכבד את החוק, את השבת ואת תושבי תל אביב ההגונים".

מעריית תל אביב נמסר בתגובה כי "תל אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית. נלמד את פסק הדין ונמצא פיתרון שיאזן בין המנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת כפי שעשינו עד היום".

הפעילות המסחרית העיקרית המתקיימת במהלך השבת בתל-אביב (מעבר למקומות בילוי, בתי קפה ומסעדות) הם רשתות הסופרמרקטים כמו AM PM שמפעילה 39 סניפים בעיר ורשת טיב טעם, המפעילה כיום 11 סניפים בתחומה של תל-אביב. מ-AM PM נמסר בתגובה כי: "נקבל את פסק הדין ונלמד אותו".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לעיריית תל אביב "לשנות כבר בישיבתה הקרובה את חוק העזר כך שיתיר פתיחת חנויות נוחות ומינימרקטים קטנים בשבתות ובחגים. זאת, כפי שהציעה שופטת בית המשפט העליון מרים נאור בפסק הדין שלה, שדרש מהעירייה לאכוף את חוק העזר האוסר על הפעלת עסקים בשבת".

לדברי רגב, "חנויות הנוחות הפכו לחלק מאיכות החיים בסופי שבוע ברבות מערי הארץ. הן מהוות איזון נאות בין שמירה על אווירת שבת לצורך בקניות דחופות. אם חוק העזר העירוני בתל אביב אינו מאפשר זאת, יש להתאים את חוק העזר לרוח הזמן".

עו"ד יחזקאל ריינהרץ, ממשרד פריש שפרבר ריינהרץ, שניהל בעבור עיריות פתח תקווה, רחובות וגבעתיים את מאבקי השבת נגד "טיב טעם" הגיב להחלטת ביהמ"ש העליון מהיום ואמר כי "ביהמ"ש העליון נהג נכון בכך שהבהיר לעיריית תל אביב שאת חוק העזר העירוני צריך לאכוף. הקנסות שהיא מטילה הן כמס שפתיים, אמצעי להתחמקות מיישום חוק העזר העירוני והתנהלות שאינה ראויה.

"על עיריית תל אביב להחליט, אם חוק העזר העירוני אוסר על פתיחת עסקים בשבת - יש לפעול ולבצע את החוק, או לחלופין יכולה העירייה לשנות את חוק העזר העירוני.

"חשוב לציין שסוגיית פתיחת העסק ביום המנוחה אינה הוראה דתית. כפי שעמד על כך ביהמ"ש העליון גם בפסקי דין קודמים, מדובר בהוראה סוציאלית שנועדה להגן על העובדים ולאפשר להם יום מנוחה שבועי, כפי שמציינת גם השופטת מרים נאור בפסק הדין שניתן היום. ניסיוננו בייצוג רשויות מקומיות בנושא מוכיח שכל רשות מקומית שביקשה לאכוף את חוק העזר העירוני ולהביא לסגירת עסקים בשבת זכתה לאישור של בית המשפט למדיניותה".

מטיב טעם נמסר בתגובה: "פסק הדין קובע כי על עיריית תל-אביב לשקול ובתוך 60 יום מדיניות ראויה שתאזן בין האינטרסים השונים של תושבי העיר. הנושא מצוי לפתחה של העירייה, אך השלכתו רחבה יותר ואנו בטוחים כי היא תאמץ מדיניות ראויה שתמשיך ותשמור על הסטטוס קוו ביחסי דתיים/ חילוניים ולרווחת התושבים. לאור ההשלכות הלאומיות של הנושא, טיב טעם תאמוד את ההשלכות לאחר החלטת העירייה על מדיניות".

ח"כ ד"ר רונן הופמן (יש עתיד) אמר בתגובה: "אני מכבד את פסיקת בית המשפט העליון. עם זאת, חשוב להדגיש את הביקורת על חוק העזר הארכאי שמייצר מצב אבסורדי שבו העירייה מעודדת בקריצה פתיחת עסקים בשבת ומנגד קונסת אותם על כך. כתושב תל אביב-יפו שלא פעם נכנס לסניף am:pm או טיב טעם כדי לקנות חלב, גם בשבת, אני מאמין שצריך לתקן את חוק העזר העירוני. יש לאפשר פתיחתם על עסקים מסוג זה גם בשבת, תוך איזון בין אופיה של העיר ללא הפסקה לרגשות הציבור".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש