התחרות בטלוויזיה הרב־ערוצית: דואופול בישראל - 6 חברות בדנמרק

כל עוד שיעור החדירה של שירותי ה-DTT נמוך בהשוואה בינלאומית, הטלוויזיה באינטרנט נותרת בגדר הבטחה ו-HOT ו-yes שולטות בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית, לא מפתיע שהמחירים לצרכן נותרים גבוהים ■ המפתח לתחרות בשוק נמצא בידיו של שר התקשורת, גלעד ארדן

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

לישראלי שמעוניין לקבל כיום מגוון תכנים בטלוויזיה הרב־ערוצית יש שתי אפשרויות בלבד - לשלם על שירותיה של אחת החברות שמרכיבות את הדואופול של HOT ו-yes או להסתפק בשישה ערוצים לא אטרקטיביים בשירותי עידן פלוס ‏(DTT‏). מבדיקה השוואתית של שוק הטלוויזיה באירופה עולה כי במדינות רבות מגוון מפעילי הטלוויזיה הרב־ערוצית גבוה בהרבה, ויש כבר כניסה משמעותית לתחום הטלוויזיה באינטרנט ‏(IPTV‏).

כך, אזרח שוודי ממוצע שמעוניין לקבל שירותי טלוויזיה רב־ערוצית לביתו יכול לבחור באחד מבין חמישה מפעילים שקיימים בתחום ומתחרים ביניהם. במדינה בת 9.1 מיליון התושבים מגיע נתח השוק של הכבלים לכמעט 40%, ושל הלוויין ל–14.7%. לצדם פועלים מערכת ה–DTT, שמספקת עשרה ערוצים בחינם ועוד 47 ערוצים בתשלום ומגיעה לנתח של כמעט 30%, ושירותי ה–IPTV המגיעים לנתח של 8.7%. הנתונים עולים ממחקר שביצעה חברת המחקר מדיה מטרי.

בהולנד, שבה 16.8 מיליון תושבים, החדירה של ה-DTT והאנטנה מגיעה ל-22.6% ‏(שלושה ערוצים בחינם ו–33 ערוצים בתשלום‏), 
וה-IPTV מגיע לנתח של 7.4%. במדינה פועלות שבע חברות שמספקות טלוויזיה רב־ערוצית.

אפילו בנורבגיה הקטנה, עם 4.7 מיליון תושבים, קיימים ארבעה מפעילים של טלוויזיה רב־ערוצית. במדינה הנורדית מגיע נתח השוק של ה-DTT ל-13% ‏(ארבעה ערוצים בחינם ו–61 ערוצים בתשלום‏), וה-IPTV לנתח של 11%.

צילום: בלומברג

בדנמרק, עם 5.5 מיליון תושבים, פועלות חמש חברות בתחום, נתח השוק של DTT מגיע ל–13.3% ושל ה–IPTV ל–6.3%. ומה בישראל? בתחום זה התחרות עדיין רחוקה. לפי נתוני ועדת המדרוג שנמסרו למדיה מטרי, רק 7.2% מצופי הטלוויזיה הישראלים נעזרים בממיר של עידן פלוס. נתון זה מצביע על נתח נמוך יותר מהערכות מוקדמות, שלפיהן הנתח של עידן פלוס בישראל מגיע לכ-13%. את הנתון הנמוך עשויה להסביר העובדה ששירותי ה-DTT בישראל מספקים בשלב זה שישה ערוצים בלבד, שחלקם כמעט אינם נצפים: ‏(99, 33, 1, 10, 2 ו-23‏).

שוק בנקודת הכרעה

שוק התקשורת נמצא בימים אלה בנקודת הכרעה. שר התקשורת גלעד ארדן הצהיר כי בכוונתו להוריד באופן משמעותי את מחירי הטלוויזיה הרב־ערוצית, שמגיעים ל–260 שקל בחודש בממוצע.

כבר בחוק ההסדרים מקבל ארדן סמכויות לבצע כמה מהלכים משמעותיים להורדת המחירים לצרכן בשוק התקשורת. המהלכים הקיצוניים ביותר כוללים התערבות משמעותית בשוק התקשורת: חיוב הכבלים והלוויין להציע חבילת בסיס במחיר שייקבע על ידי השר או אפשרות לחייב את HOT ו–yes להעביר חבילת בסיס למתחרה חדש שייכנס לזירה.

לצד זאת, ארדן מתכוון לפעול להרחבה משמעותית של מערך עידן פלוס - וגם להפרטתו. לפי הצעת החוק יגדל שירות עידן פלוס ל-18 ערוצים, חלקם בתשלום וחלקם בנושאים כמו ספורט, טבע או חדשות.

לצד זאת, סלקום ופרטנר הודיעו כבר ב-2012 שייכנסו לתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית עם הצעה המבוססת על תשתית האינטרנט. אלא שהתוכניות האלה תקועות, בעיקר לאור אי הבהירות הרגלטורית סביב השוק הסיטוני - המחיר שיצטרכו החברות לשלם לחברות התשתית על שימוש בצינורותיהן.

ההשוואות הבינלאומיות שמתפרסמות על מחירי הטלוויזיה הרב־ערוצית הגבוהים בישראל תואמות את הנתונים שעולים מהמחקר של מדיה מטרי. כמעט בכל מדינות אירופה, כולל הקטנות ביותר, קיימת תחרות בין כמה מפעילים על הטלוויזיה הרב־ערוצית, גם מכיוון ה-DTT וגם מכיוון שירותי IPTV. בישראל ממתין השוק לשורת החלטות של שר התקשורת, שיקבע אם תיפתח תחרות בשוק או שמא נמשיך לשלם מחיר גבוה.

קשת מכניסה רגל לתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית

זכיינית ערוץ 2 קשת, שעד כה התעסקה בתחום התוכן, עושה בחודשים האחרונים מהלכים משמעותיים בדרך להפיכתה לשחקנית עצמאית בתחום השידורים. הזכיינית, שמחזיקה בערוצים 2 ו-24 ובעבר הפעילה את ערוץ הצחוק ביפ ב-HOT, החלה להציע בפלטפורמות הדיגיטליות שורה של ערוצים ליניאריים לכל דבר, לצד תוכני VOD לצפייה.

מאקו כבר מפעילה זה כשנה אפליקציה ייעודית לטלוויזיות חכמות, שבה ניתן לצפות בערוצים ליניאריים כמו ערוץ 2 ‏(בימי השידור של קשת‏) וערוץ 24 ‏(שמשודר רק בכבלים ובלוויין‏). לצד אלה, ישנם גם ערוץ החדשות של חברת חדשות 2, ערוץ קליפים ישראלי, ערוץ "כוכב נולד", ערוץ בידור ו"ארץ נהדרת", ערוץ "רמזור", ערוץ בישול ואפילו ערוץ ביפ קם לתחייה, לאחר שנזרק מ-HOT ב-2010. בנוסף, מבלי שאיש שם לב, קם בישראל ערוץ ספורט חדש - ערוץ הספורט של מאקו, שכולל בשלב זה רק תוכניות מוקלטות מערוץ הספורט ותקצירים של משחקים, ללא שידורים חיים, אך בפועל משמש ערוץ ספורט ליניארי לכל דבר.

קשת השיקה באחרונה את אפליקציית מאקו טי.וי, וגם שם קיימות אריזות של ערוצים לינאריים, לצד תכנים נוספים רבים מעבר לאלה המשודרים בקשת כמו תוכני ילדים המופקים על ידי חברות מתחרות. ביום חמישי האחרון אף החלה קשת לגבות תשלום עבור צפייה בתכנים אלה.

גם אם בקשת ממעיטים מחשיבות המהלך, ומייחסים אותו בעיקר לרצון לאפשר לצופים גישה לתכנים של הזכיינית מכל מקום ובכל שעה, ההשלכות של המהלך עשויות להיות משמעותיות. קשת, כגוף תוכן מרכזי בישראל, עשויה לשרטט בכך את פני הטלוויזיה העתידית: כוחם של המתווכים ‏(HOT ,yes ועידן פלוס‏) עשוי לפחות, בעוד שגופי התוכן עצמם יוכלו לאפשר לצופים גישה ישירה לתכנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי