בן צבי נשאב לחור השחור |

בעלי "מעריב" הזרימו 50 מיליון שקל

חצי שנה לאחר שהבטיח להציל את "מעריב", גילה בעל השליטה כי אין מודל עסקי לעיתון במתכונתו הנוכחית ■ לאחר שמשפחתו הזרימה לעיתון יותר מ-50 מיליון שקל, נאלץ בן צבי להאיץ את קצב הפיטורים ■ העובדים וההסתדרות נערכים לחידוש המאבק

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

בקיץ שעבר הם הפגינו ברחובות, התפרצו למשרדי בעלת השליטה, אי.די.בי, והשביתו את העיתון - אולם בחצי השנה האחרונה נראה היה שעיתונאי "מעריב" זכו לשקט יחסי. אמנם חוסר הוודאות קיים תמיד, והיו גם הלנות שכר לעובדים, אך נראה היה שבניגוד לציפיות, בעל השליטה בעיתון, שלמה בן צבי, מצליח בדרך לא דרך להשאיר את הראש מעל למים ולהמשיך להוציא את "מעריב" לאור.

כיום מתברר כי מאחורי הקלעים, בחצי השנה האחרונה "מעריב" המשיך לשרוף מזומנים ולא הצליח לעמוד על רגליו העצמאיות. ברבעון הראשון של 2013 - הרבעון המלא הראשון בשליטת בן צבי - הפסיד העיתון 15 מיליון שקל. מדובר בהפסד נמוך יותר מההפסד החודשי הממוצע של "מעריב" ב-2012 - 25 מיליון שקל - אך גם עם הפסד כזה לא ניתן יהיה להמשיך להפעיל את העיתון.

עם כניסת בן צבי לעיתון, היה ברור כי "מעריב" יזדקק להזרמה משמעותית של מזומנים כדי לעמוד על הרגליים. אחרי ההזרמות של ולדימיר גוסינסקי, הנפקות האג"ח ו-300 מיליון השקל על חשבון המשקיעים בדסק"ש, גם בעלי המניות של "מעריב" נאלצו להכניס את היד לכיס.

שלמה בן צבי

בעלי המניות של אחוזת הירש, החברה המוציאה לאור את "מעריב", הם חמיו של בן צבי - איל ההון הבריטי קונרד מוריס, ובניו. ל-TheMarker נודע כי בעלי המניות של החברה הזרימו בחצי השנה האחרונה יותר מ-50 מיליון שקל לקופת "מעריב", וזאת מעבר ל-15 מיליון שקל תמורת הרכישה של פעילות העיתון. כמחצית מסכום זה נועדה לתזרים הראשוני, מכיוון שבחודשים הראשונים לא היו לעיתון תקבולים, וכמחצית מהסכום נועדה להשקעות ולכיסוי הפסדים.

הטעויות והקשיים

בשונה מבעלים קודמים של "מעריב", שהאחזקה בעיתון שירתה עבורם מטרות אחרות והם היו מוכנים להמשיך להנשים את העיתון, בן צבי הצהיר כי המודל היחיד שבו העיתון ישרוד תחתיו הוא כשיהיה מאוזן - בתקווה לעבור בעתיד לרווחיות.

בסביבת בן צבי לא מתביישים להודות כי נעשו כמה וכמה טעויות עם רכישת העיתון ובחודשים שלאחריו. הטעות הגדולה ביותר מבחינתם היא פעילות ההפצה, שאחראית להפסד של 13 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. בחוזה לרכישת "מעריב" התחייב בן צבי להעסיק את 900 עובדי חברת ההפצה גל מעתון, חברה בת של "מעריב", אם יגיעו הצדדים להסכמים מסחריים. לאחר משא ומתן שנמשך כחצי שנה, הופסקה לפני כשבועיים פעילות גל מעתון, הפצת "מעריב" עברה לידי חברת בר הפצה, ו-450 עובדים פוטרו.

הפגנת עובדי עיתון מעריב

מבחינת בן צבי, היה עליו להפסיק את ההתקשרות כבר לאחר 60 יום שנקבעו לניהול המשא ומתן בין הצדדים. לאור בקשות הנאמנים, איומים מצד שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך והניסיונות לגייס משקיעים, הוא המשיך לקיים משא ומתן, על אף שהיה לו ברור כי מפיצי "מעריב" לא יוכלו לספק לו שירותים במחיר תחרותי. מנגד, עמדת אנשי חברת ההפצה שונה לחלוטין, ולדבריהם אם בן צבי היה מתנהל בשקיפות מולם ומעוניין להעסיקם, ניתן היה להגיע להסכם להמשך הפעילות המשותפת.

הטעות השנייה מבחינת בן צבי היא המשך הפעלת מערך המקומונים של "מעריב" בחצי השנה הראשונה עד לשבוע שעבר, שבו הם הפסיקו לצאת לאור. בתחילה התבססו ב"מעריב" על נתונים שנמסרו מההנהלה הקודמת, לפיהם הכנסות המקומונים הגיעו ל–7.5 מיליון שקל בשנה. בפועל, מהר מאוד גילו כי ההכנסות מגיעות ל-2.5 מיליון שקל בלבד, בשל ירידה דרמטית במחירי המודעות. לאחר ניסיונות התייעלות וקיצוצים, התברר כי המחלקה תמשיך להיות הפסדית, ולכן הוחלט לבטלה.

ההחלטה על סגירת המקומונים הביאה לצעד נוסף - הפסקת הפעילות בבית הדפוס ופיטורי 60 העובדים. במסגרת החוזה לרכישת פעילות העיתון סוכם כי בן צבי ימשיך לרכוש שירותים מהדפוס ולהעסיק את עובדיו. בשלבים הראשונים צימצם בן צבי משמעותית את פעילות הדפוס, סגר את המחלקה המסחרית שלו והותיר את פעילותה של מכונת דפוס אחת מתוך ארבע, וכעת גם פעילות זו תופסק. בסביבות בן צבי מסבירים כי הפעלת בית הדפוס היתה כדאית רק כשרשת המקומונים הודפסה בו, ואילו כיום יש להוציא את הפעילות למיקור חוץ.

בן צבי גם ביצע מהלכים רחבים יותר בעיתון - הוא העלה בעשרות אחוזים את המחיר למנויים, וספג ירידה דרמטית של מספר המנויים לכ-20 אלף בלבד. במקביל, הוא ניסה להעלות את מחירי המודעות מול משרדי הפרסום וחברות רכש המדיה.

שורת ההכנסות התכווצה בין השאר לאור הירידה בהיקף הפרסום בעיתונות המודפסת בישראל. בסביבת בן צבי מעריכים כי למרות ההתאוששות בשוק הפרסום, הפרינט איבד כ-20% מהיקף הפרסום ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל, ורוב הכסף מופנה לפרסום בטלוויזיה.

פיטורים כואבים

שורת הטעויות והכשלים בחצי השנה הראשונה שלו ב"מעריב" הביאו לדרישה שהציב השבוע בן צבי ליו"ר האגף המקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, לפיטורים כוללים של 135 עובדים בעיתון, וסגירת בית הדפוס ופיטורי 60 עובדיו. בהסכם הקיבוצי עם רכישת העיתון סיכם בן צבי כי לאחר חצי שנה יוכל לפטר 10% בלבד, שהם 35 עובדים, וכעת מהלך הפיטורים הנדרש מבחינתו הוא 40% - בנוסף לעובדי הדפוס, שגם הם חתומים עמו בהסכם קיבוצי.

בחודשים האחרונים ניהלו בן צבי ומנכ"ל "מעריב", ישראל גולדשטיין, משא ומתן שקט עם אנשי ההסתדרות, ולצדדים היה ברור כי ההסכם הקיבוצי ייפרץ והיקף הפיטורים יהיו גדול מ-10%. בשלב הראשון סוכם בין הצדדים על הצעה לפרישה מרצון לעובדים תמורת תשלום של שתי משכורות. אלא שבן צבי שיגר השבוע מכתב לניסנקורן שבו הצהיר כי בכל מקרה יפטר 135 עובדים.

בין הצדדים יש גרסאות שונות לאירועים הנוכחיים. מבחינת בן צבי, בכירי ההסתדרות הבינו ללבו והיו מוכנים להגיע להסכמות במשא ומתן, ואף היו בדרך לחתימה על הסכם. אלא שאיגודי העובדים עצמם היו מיליטנטיים יותר - ולכן ההסתדרות חזרה בה מהסכמות קודמות. מבחינת ההסתדרות וועד העיתונאים של "מעריב", המאוגד בארגון העיתונאים של ההסתדרות, היתה נכונות אך ורק לצאת למהלך של פרישה מרצון, אך בן צבי ביצע מהלך חד־צדדי שלא סוכם עליו מראש - הודיע על כוונה לפטר 135 עובדים, ובמקביל פנה ישירות לעובדים והציע להם תוכנית פרישה מרצון.

השורה התחתונה היא שבשני הצדדים נערכים כרגע לעימות קשה. ועד העיתונאים מאיים בעיצומים, הראשון שבהם הוא איום בהשבתת עמוד הבית של NRG לכמה שעות. ניסנקורן הבהיר לבן צבי במכתב שלשום כי "ההסתדרות הביעה הסכמה עקרונית על מתווה לפרישת מרצון בלבד. במידה שיינקטו צעדים חד־צדדיים, נראה עצמנו חופשיים לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדין".

הצדדים קבעו כי יקיימו משא ומתן אינטנסיבי במטרה להגיע להסכמות. כעת לכל הצדדים יש מה להפסיד - בן צבי חושש מאוד מהכרזת סכסוך עבודה בעיתון, שעשויה להביא לשביתות, עיצומים והפגנות, ואולי אף לירידה לטמיון של השקעתו; העובדים עצמם גם מבינים כי מצבו של העיתון בכי רע, ועליהם לבצע ויתורים כדי שיוכל להמשיך לשרוד.
רגע המבחן

בנובמבר 2012, במקביל להסכמים הקיבוציים שחתם עם עובדי "מעריב", הכין בן צבי מצגת למשקיעים שבה פירט את תוכניותיו לעתיד העיתון. היו שם איחוד מערכות מלא בין "מעריב" ל"מקור ראשון" שבבעלותו, הפניית הדפוס וההפצה למיקור חוץ וסגירה עתידית של המהדורה באמצע השבוע, בניגוד להסכמים שעליהם חתם.

ב"מעריב" טענו אז כי מדובר בטיוטה לא מעודכנת, אולם כיום בוועד העיתונאים של "מעריב" משוכנעים כי בן צבי מקיים הלכה למעשה סעיף אחר סעיף בתוכנית ההיא. הטענה היא כי בן צבי חתם על הסכמים מרחיקי לכת בעת הרכישה רק כדי לקבל את אישור הנאמנים ובית המשפט, אך כיום הוא עושה הכל כדי להשתמט מהסכמים אלה ולשנותם. כך למשל, היתה גם פנייה לעובדים לעבור לעבודה בחוזים אישיים, וזאת לפי הוועד במטרה למסמס את העבודה המאורגנת בעיתון. בסביבת בן צבי טוענים אחרת. לדבריהם, יש בידיהם כיום נתונים שלא היו אז, והם נאלצים לבצע את מהלכי הפיטורים כדי לשרוד.

בכוונת בן צבי להפריש - מרצון או בפיטורים - כ-60 עובדי רשת המקומונים, עשרות עובדי מינהלה וכספים וכשמונה אנשי מערכת. בוועד העיתונאים לא מוכנים לתת לסבב פיטורים כזה לקרות ללא מעורבותם, ולפני שיוצגו בפניהם כל הנתונים הכספיים של העיתון.

המשבר ב"מעריב" היה המקום שבו ארגון העיתונאים החדש הוביל את מאבק העובדים ועמד מאחורי ההסכמים הקיבוציים. אחרי הפיטורים של עובדי הדפוס וההפצה, שאינם קשורים לארגון, הארגון חייב להוכיח כי ברגע האמת הוא מסוגל להגן על העיתונאים שעוד נותרו בעיתון מפני סבב קיצוצים קשה כזה.

בן צבי עצמו נמצא בנקודת מבחן חשובה מול בעלי המניות שלו. בסביבתו מבהירים כי בעלי המניות שלו מוכנים להמשיך להזרים כסף להשקעות עתידיות, אבל לא יכסו גירעונות שנוצרים מתפעול של מחלקות מפסידות. "בן צבי לא יהיה נוחי דנקנר, ששם כסף על חברה גירעונית", אומרים מקורביו. "אם יש פעילות מפסידה - היא תיסגר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"