זוכרים אותנו? נחשו מה אנחנו חושבים עכשיו על ממשלת נתניהו

בשנה שעברה הם הצטלמו לקמפיין פרסומי, חייכנים ומאושרים, וסיפרו איך ממשלת ישראל, בראשות בנימין נתניהו, חוסכת להם כסף ומקלה על יוקר המחיה ■ כיום, עם הגזירות החדשות, הם מרגישים אחרת: "אנחנו כבר לא כל כך אופטימיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רק לפני עשרה חודשים השיקה ממשלת נתניהו הקודמת קמפיין פרסומי שנועד לספר לציבור מה הן הפעולות שנעשו להורדת יוקר המחיה בישראל. בקמפיין הופיעו ארבע משפחות שנהנו מהטבות שונות בעקבות החלטות הממשלה, כמו נקודות זיכוי נוספות במס או חינוך חינם מגיל 3. בסרטונים השונים אפשר היה לראות משפחות חביבות וחייכניות מספרות עד כמה ההחלטות הממשלתיות מקלות על חייהן. משפחת גרינברג מהוד השרון, למשל, סיפרה שהיא חוסכת כ–800 שקל בחודש בזכות נקודות זיכוי נוספות במס עבור ילדיה; משפחת קפלן סיפרה שהקדמת חוק חינוך חינם לגיל שלוש חוסכת לה סכום דומה בכל חודש.

על הקמפיין הזה הוציאה המדינה כ–5 מיליון שקל. אמנם זהו סכום לא גדול במיוחד בשביל קמפיין פרסומי, אבל במבט לאחור הכסף בכל זאת נזרק לפח: עם תקציב 2013 של נתניהו ולפיד, חלק מההטבות בהן התפארה לשכת ראש הממשלה, פשוט התאדו. חזרנו אל שתיים מהמשפחות שהצטלמו אז לקמפיין ‏(בעבור כ–5,000 שקל ליום צילום‏), לבדוק מה השתנה אצלן בחודשים שחלפו.

"במחאה שתבוא אהיה אקטיבי יותר"

רמי ויערה קפלן

רמי קפלן והילדים

הוא: מורה לתקשורת ■ היא: פיסיותרפיסטית ילדים ■ יישוב: רמת גן ■ ילדים: שלושה

בקמפיין: דיברו על גן בחינם וציפו לחסוך מהצהרונים בחינם

כשהם אוכלים ארוחה במטבח ביתם, סיפרו בני הזוג קפלן למצלמה כמה טוב היה לגלות שהגן של בנם יהיה מעתה בחינם, מאחר שחינוך החובה הוקדם לגיל 3.

כשהקמפיין עלה לאוויר, היה חשוב לרמי להבהיר כי הוא "לא פוליטי, אנחנו חלק ממעמד הביניים ולא הכל ורוד". גם כיום הוא חוזר על המסר: "את הקמפיין לא עשינו בשביל להלל את הממשלה. השתתפנו כי באמת חסכנו המון, וציפינו לחסוך הרבה מיוזמת הצהרונים בחינם, שבוטלה בינתיים".

משפחת קפלן בקמפייןצילום: לפ"מ

כמה הצלחתם לחסוך לפני שנה?

"חסכנו 700–800 שקל בחודש על גן הילדים. זה היה חיסכון רציני. נכון שבינתיים עלו מחירי המים, החשמל והדלק, אבל לפחות הצלחנו לחסוך את הגן ולהפנות את החיסכון לשאר החשבונות".

במה השתנה מצבכם מאז הקמפיין?

"לפני חצי שנה נולדו לנו תאומות, וההוצאות גדולות. לצערנו, אנחנו במינוס כמו כולם. אי אפשר להגיד שאנחנו יכולים לנשום לרווחה, ואני כבר לא כל כך אופטימי. התחלתי לעבוד בשתי עבודות, מכרנו מכונית אחת ועברתי להתנייד באופניים חשמליים. אנחנו לא טסים לחו"ל. בקיצור, אנחנו מעמד ביניים ולא ריקי כהן".

תשתתף במחאה החברתית המתחדשת?

"במחאה הקודמת תמכתי בשקט. אם תפרוץ מחאה נוספת, אהיה פעיל יותר".

מה דעתכם על הקיצוצים?

"נראה שחיפשו את השקל מתחת לפנס, ופגעו במעמד הביניים, שבחר בלפיד. זה כאילו ירקו למעמד הביניים בפרצוף".

איך הקיצוצים ישפיעו עליכם?

"המסים יעלו, וכנראה שגם ההוצאות יעלו עמם, וניפגע גם מהקיצוץ בקצבאות הילדים. לדעתי, מדובר בפגיעה של לפחות 500 שקל בחודש. משמעות ביטול הצהרונים ללא תשלום היא שנצטרך להוציא את הילד ב–13:30 מהגן, ולא ב–16:00, כי כרגע לא נוכל להרשות לעצמנו צהרון בתשלום".

אתם מצטערים שהשתתפתם בקמפיין?

"ממש לא. זו היתה חוויה גם לילד. אנחנו לא מרגישים ששיקרנו, לא אמרנו שום דבר שאינו נכון".

"מאז הצילומים הכל התייקר"

חיים וחן גרינברג

הוא: עובד בחברת בקרת איכות ■ היא: רכזת גיוס ■ יישוב: הוד השרון ■ ילדים: שלושה ‏(הקטן בן כשבועיים‏)
בקמפיין: דיברו על נקודות זיכוי במס להורים לילדים עד גיל 5, בשווי כ-800 שקל בחודש

חן וחיים גרינברג והילדים

מאז שהצטלמו חן וחיים גרינברג לקמפיין, הם הספיקו לחגוג את לידת בנם השלישי. שבועיים לאחר הלידה, חן מספרת כי היא מאושרת, אולם מצבם הכלכלי מדאיג אותה מאוד.

במסגרת הקמפיין, סיפרה המשפחה על ההטבה שקיבלה - זיכוי בנקודת מס להורים עובדים, שהצטבר ל-700-800 שקל בחודש. בגזירות הנוכחיות ההטבה הספציפית לא בוטלה, אך עם העלייה הצפויה במס ההכנסה ‏(1%-1.5%‏), עליית המע"מ ‏(1%‏) והקיצוץ בקצבאות הילדים - מצבם יורע. "אנחנו נעזרים בהורים כדי לסיים את החודש", אומרת חן.

כמה הצלחתם לחסוך לפני שנה?

"לא הצלחנו לחסוך, אלא רק להקטין את המינוס. הוצאות יש כל הזמן, והרבה דברים התייקרו. רק עכשיו התייקר חשבון החשמל, ואפילו התשלום לגן התייקר. מצד שני, המשכורות לא עולות ביחס ישיר לעליות המחירים. בשורה התחתונה, נשלם יותר, כי מס ההכנסה עולה וכל ההטבה לא שווה כלום".

תשתתפי במחאה החברתית המתחדשת?

"אני סבורה שיש סיבה למחאה. למה כל הזמן מייקרים? כיום, אין באמת הקלות. עכשיו מקצצים גם את קצבאות הילדים, וזה מרתיח. אני לא אומרת שהמדינה צריכה לממן משפחות מרובות ילדים, אבל צריך להשאיר את התקציב הקיים למשפחות ממוצעות. בסופו של דבר נישאר עם שני ילדים למשפחה, והאוכלוסייה תזדקן. עצוב שהשיקול ללדת ילדים כיום הוא בעיקר כלכלי".

היו לך תקוות ששר האוצר החדש ישנה את סדרי העדיפויות?

"הצבעתי לו, אבל הוא די איכזב. תלו בו יותר מדי תקוות, וכגודל הציפייה כך גודל האכזבה. כנואשים, נתלים בכל שביב קטן של משהו חדש ואופטימי. רובנו רוצים שינוי כי באמת נמאס".

משפחת גרינברג בקמפייןצילום: לפ"מ

אתם מצטערים שהשתתפתם בקמפיין?

"אני לא מצטערת. לא השתתפתי על רקע פוליטי. הייתי תמימה. רק בדיעבד הבנתי שעשו בו שימוש פוליטי. השתתפנו רק כחוויה משפחתית ומזכרת לילדים. אחרי שזה פורסם, ניסו להציג את זה כאילו אנחנו תומכים פוליטית, ולא זה המצב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו