"העיתונות היומית מייצרת לקוראים מרשמלו מתוק בלי ערך מוסף"

העיתונאי בן כספית בפסטיבל שובר מסך במכללת עמק יזרעאל: "כשהתחיל השלב השני של המחאה החברתית כל התקשורת, אולי למעט TheMarker, פשוט נעלמה. זה לא בגלל אינטרסים של המו"לים, אלא כי הם הבינו שהם חייבים לשרוד"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

"כשהתחיל השלב השני של המחאה החברתית כל התקשורת, אולי למעט TheMarker, פשוט נעלמה. זה לא בגלל אינטרסים של המו"לים, אלא כי הם הבינו שהם חייבים לשרוד" - כך אמר היום עיתונאי "סופהשבוע", בן כספית, בדיון בפסטיבל שובר מסך במכללת עמק יזרעאל.

כספית נשאל על ידי פעילת המחאה החברתית, שיר נוסצקי, האם יש לו רגשות אשם על הסיקור של "מעריב" לגבי סוגיות של הריכוזיות במשק בתקופה שבה שלט בעיתון נוחי דנקנר. "לא הייתי קורא לזה רגשות אשם. למזלי הרב, אני לא מתעסק כמעט בתחומים האלה. אבל אני מודע למה שקרה אז במעריב ואני לא אוהב את זה", אמר כספית.

כספית סיפר כי התריע בפני דנקנר על סיקור התחומים הכלכליים. ״אמרתי את זה בישיבות רבות, החל באדם מס׳ 1 שהשתתף היום בדיון בבית המשפט על אי.די.בי. הוא שמע ממני הרבה פעמים את זה ועשיתי על זה הרבה מלחמות. הייתי סוג של כותל לאנשים שלא יכלו לכתוב מה שהם רוצים. אני מתנחם בזה שהמחאה הכלכלית פרצה היינו אז בפנים עמוק. אחר כך, כשהתקשורת קלטה מה קורה, זה נבלם ואני מאוד מצר על כך".

את הפאנל הנחה עיתונאי גל״צ רזי ברקאי, שטען כי ״התקשורת במתכונת שהכרנו קורסת, וכולנו חווים את זה. נכנסנו למגרש שלא הכרנו. מצד אחד יש חינמונים שהורגים את הפרינט המסורתי, מצד שני תקשורת אנרכיסטית באינטרנט".

מגישת ״סדר יום״ ברשת ב׳, קרן נויבך, מתחה ביקורת על העיתונות היומית בישראל. ״העיתונאיות היומית, למעט העיתונות הכלכלית, מטשטשת את הקוראים. היא מייצרת רעש לבן או מרשמלו מתוק. הם יושבים בחדרי המערכות וחושבים איך יקנו אותנו. מייצרים דבר שאין לו שום תוכן וערך מוסף לקורא, או שמלמד אותו מה משפיע על חייו ועל מה הוא צריך להילחם״.

נויבך טענה כי העיסוק בנושאים בטחוניים ומדיניים בתקשורת הוא חסר טעם, ומונע דיון על הבעיות החברתיות האמיתיות. "מספר התחקירים בנושא הון שלטון הולך ומצטמצם. זה אחד הדברים הכי איומים שקורים לעיתונות", אמרה נויבך.

אבנר הופשטיין, לשעבר עיתונאי במהדורת "השבוע" של חדשות 10, אמר בדיון כי ״העיתונאים עושים לעצמם עבודה קלה. יש קריסה מוסרית בעיתונות היום. יש צנזורה עצמית והסכמה לשרת את המו"לים". הוא סיפר על חוויותיו בערוץ 10 וטען כי נתקל בקשיים לפרסם תחקיר ששודר על השופט יורם דנצינגר. ״עברנו בחדשות 10 שטף של הצקות מגורמים בתוך המערכת. אנשים שפויים היו משתגעים מזה. בסוף, התחקיר שודר אחרי לחץ של עורך המהדורה".

כספית סירב להתייחס לדיון לפרשת עמנואל רוזן, עמו הוא מיודד והגיש יחד תוכנית ברדיו ללא הפסקה. ״אני בעיקר עצוב והמום ואין לי משהו חכם להגיד על זה. אני נמצא ברזולוציה מאוד גבוהה בעניין הזה", אמר כספית.

לדבריו, ״אני לא מסכים שהעיתונות קורסת. אני כן מסכים שיש עיתונאים נרדפים. נויבך נרדפת על ידי הכנופיה ששלח ראש הממשלה, הופשטיין נרדף על התחקיר של אדלסון ואני נרדף כי אני כותב על ראש המשלה ואשתו ועל אדלסון. ואחרי הכל ערוץ 10 לא נסגר, ורון לאודר שהוא ידיד של ראש הממשלה שם את הכסף. אני שרדתי את הרפתקת מעריב והגעתי למקום חדש. כיום, המו,ל שלנו לא יעז להעלות על דעתו להגיד לי מה לכתוב. וקרן שרדה וממשיכה לשדר ברדיו. אנחנו עוד כאן ונישאר כאן".

על כספית להיות מצוי בפרטים ולגבש עמדה מנומקת ולא כזו הנסמכת על סנטימנטים של אוהדצילום: מוטי קמחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?