הממונה על ההגבלים מעכב הסדרת הפרסום בבאנרים באתרים ישראליים

ועדת המדרוג אישרה מסמך שאמור היה לחול על 63 אתרים החברים בה, אך הממונה על ההגבלים מעכב את מימוש ההמלצות ■ הממונה: "הוועדה רצתה להמליץ על הפחתת כמויות הפרסום באינטרנט, דבר המעורר חשש להעלאת מחירי הפרסום"

מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין

גלישה באתר תוכן ישראלי מצוי מלווה במתקפה על החושים, הכוללת באנרים צעקניים ופרסומות פופ־אפ ופופ־אנדר למכביר. לפני כארבעה חודשים נדמה היה שהגולשים יוכלו לנשום לרווחה, כשוועדת המדרוג של האינטרנט הציגה מסמך לסטנדרטיזציה של באנרים באתרים שתחול על 63 האתרים החברים בה, והמליצה להפחית את מספר הפרסומות הקופצות והמודעות בעמוד.

המסמך אושר על ידי חברי הוועדה באסיפה הכללית בדצמבר האחרון, וזכה לברכת האתרים ומשרדי הפרסום, אך את מימוש ההמלצות מעכב כעת הממונה על ההגבלים העסקיים. לאחר פרסום הכתבה בנושא ב-TheMarker שלח הממונה מכתב למנכ"ל ועדת המדרוג, שבו התריע כי יש חשד שמסמך ההמלצות והסטנדרטיזציה הם הסדר כובל.

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה.

לדברי גל תורג'מן, מנכ"ל ועדת המדרוג של האינטרנט, בשיחות טלפון עם נציגי הממונה על ההגבלים הוסברו הסעיפים במסמך והובאו דוגמאות להסדרים דומים בעולם, אך הממונה לא השתכנע. "הוסבר לממונה שאין נגיעה במחירים, אלא מהלך שנועד להיטיב עם הגולשים והמפרסמים. לעומת הטלוויזיה שבה יש פיקוח על מספר דקות הפרסומת בשידור או עוצמת הסאונד, בפרסום באינטרנט אין רגולציה, והעוסקים בענף מתנדבים לשים על עצמם סטנדרט", אומר תורג'מן. "ככל הנראה נצטרך ללכת לבית הדין להגבלים עסקיים כדי לאשר את היוזמה".

לפי המסמך יצטרכו האתרים להימנע מפרסומות פופ־אפ. יותר שימוש בפרסומות פופ־אנדר אחת ל-12 שעות לכל גולש. מספר הבאנרים בעמוד יוגבל לשניים, לא כולל באנר עליון, וגם עיצוב הפלאש יוגבל לבאנרים מגודל מסוים. בתוכני וידאו ישובצו מיד־רולים ‏(פרסומת אמצע‏) רק בתכנים מעל שמונה דקות. בסרטים באורך מלא ישובץ מיד־רול אחת לשמונה דקות ומעלה, ובפרק של סדרה אחת לשש דקות ומעלה. מכירת כלי פרסום הפרימיום תתבצע לפי מודל של חשיפות ולא לפי זמן, והאתרים ישתמשו בשמות אחידים לכל הפרסום.

תגובת הממונה על ההגבלים העסקיים: "ועדת המדרוג היא עמותה שהוקמה על ידי קבוצות רכש מדיה, מפעילי אתרים ובעלי אינטרס מהתחום. מדובר בוועדה שעשויה לפגוע משמעותית בתחרות. הוועדה רצתה להמליץ על הפחתת כמויות הפרסום באינטרנט, דבר המעורר חששות להעלאת מחירי הפרסום. ככלל, עלה חשש ממשי שתיאום בין המתחרים יפגע לבסוף בטווח הארוך בצרכן. אמירה בעלמא, כפי שמובאת בכתבה, כי לוועדה "אין עניין של תיאומי מחיר" אינה מספיקה במקרה זה כדי להפחית את החשש מהפגיעה בתחרות ובצרכנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון