ענקית ההפקות אנדמול נכנסת לישראל: רכשה השליטה בקופרמן

אנדמול שפיתחה, בין השאר את הפורמט "האח הגדול", מחזיקה בבעלות על 80 חברות ב-31 מדינות ברחבי העולם ■ כחלק מההסכם תשקיע אנדמול בתוכן בישראל, ואילו קופרמן תפיק את כל תכני החברה לשוק הישראלי

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ענקית ההפקות אנדמול נכנסת לישראל: החברה חתמה אתמול על הסכם לרכישת יותר מ-50% מחברת ההפקות הישראלית קופרמן, שבבעלות משותפת של אלעד קופרמן וינון קרייז. אנדמול תרכוש את כל המניות של קרייז, לשעבר יו"ר ומנכ"ל אנדמול, ופחות מ-1% ממניות קופרמן, כך שתחזיק בשליטה בחברה. החברה תיקרא מעתה אנדמול ישראל, וקופרמן ימשיך לנהל אותה.

אנדמול היא חברת ענק בתחום ההפקות מהולנד. החברה פיתחה את הפורמט המצליח "האח הגדול", וכן את "אפקט הפחד", "אחד נגד מאה", "מי רוצה להיות מיליונר", "דיל או לא דיל" ו"אקסטרים מייקאובר". החברה מחזיקה בבעלות על 80 חברות ב-31 מדינות ברחבי העולם.

ביוני 2011, לאחר שלוש שנים, פרש קרייז מאנדמול על רקע חובות ענק שהצטברו ל-3 מיליארד דולר. החובות הגיעו ב-2012 ליותר מ-4 מיליארד דולר ב-2012, והחברה נאלצה להגיע לארגון מחדש של חובותיה מול הבנקים המלווים.

קרייז נכנס לחברה ב-2009, בעת שכיהן כבכיר באנדמול אך ביצע את העסקה באופן פרטי. בחודשים האחרונים עניין קרייז את אנדמול ברכישת חלקו בקופרמן - ואתמול בערב נחתמה העסקה סופית.

קופרמן נוסדה ב-2005 והיא חברת ההפקות שמפיקה בין השאר את "האח הגדול" בישראל עבור שידורי קשת. החברה עובדת פיתחה גם את הסדרה "רמזור", אורי גלר מחפש את היורש" "חי בלה לה לנד" ועוד.

בהתאם לעסקה, תזרים אנדמול לשוק הישראלי משאבים כדי לפתח פורמטים באמצעות קופרמן. במקביל, קופרמן ישמש הנציג בישראל של אנדמול ויפיק לשוק הישראלי את הפורמטים הבינלאומיים של החברה. סעיף זה בהסכם עשוי להיות משמעותי לשוק הישראלי, שכן כיום מפיקות חברות ישראליות אחרות את הפורמטים של אנדמול.

הכניסה של אנדמול בישראל נעשית על רקע ההצלחה של התעשייה המקומית לייצר תוכן אטרקטיבי ומצליח בעולם. ישראל הוכרזה בפסטיבל מיפ האחרון כאחד השווקים הקריאטיביים והצומחים בעולם בכל הקשור לתכנים טלוויזיוניים.

עד כה, נכנסה לישראל חברת הפקות בינלאומית אחת בלבד- פרוזיבן הגרמנית, שרכשה את השליטה בחברת ההפקות יולי אוגוסט במאי 2012. כעת מגיעה העסקה השנייה והחשובה יותר של כניסת אנדמול והקמת נציגות בישראל.

ג'אסט ספי, מנכ"ל אנדמול, אמר כי "עם השקת אנדמול ישראל, אנחנו מייצרים נוכחות באחד השווקים הקריאטיביים ביותר. המספר הגבוה של פורמטים שמגיעים מישראל ממשיך לגדול, והיכולת שלנו לספק את התוכן הזה ללקוחות ברחבי העולם יוצרת עבורנו הזדמנות מרגשת. קופרמן היא כבר כעת מובילה בתחום הפקות הטלוויזיה, והשותפות שלנו תחת אנדמול ישראל תהיה מחויבת להשקעה ביצירתיות ובכישרון הטובים ביותר בעולם".

קופרמן מסר: "לא יכולנו לבקש שותף חזק יותר מאנדמול. עם הניסיון, הקשרים הבינלאומיים והמשאבים, איחוד הכוחות יאפשר לנו ליצור תוכן ברמה הבינלאומית, ויאפשר גישה לאחד השווקים הגדולים ורבי הערך בעולם הבידור. התוכנית שלנו היא להמשיך להתרחב באופן משמעותי יחד".

את אנדמול יצגו עורכי הדין יואל נאמן ויניב אהרונוביץ' ממשרד תדמור ושות'. את קופרמן הפקות יצגו עורכי הדין דן שמגר ואריאל עמינצח ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'. את ינון קרייז יצגו עורכי הדין אבירם חזק ורן חי ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות'.

רקע || המפיקים ממציאים פורמט עצמאי חדש

שוק התוכן הישראלי, שכבר שנים מדמם ובקושי שורד, יכול להתעודד מאוד מהעסקה שבה השתלטה אנדמול על קופרמן הפקות. העסקה, שהיקפה לא נמסר, לא רק מעניקה הכרה בינלאומית ליכולות הקריאטיביות של השוק המקומי, אלא עשויה ליצור שינויים משמעותיים באופן שבו מתנהל השוק.

שוק ההפקות והיצירה היה עד כה תלותי לחלוטין בספקי המזומנים של הענף - זכייניות הטלוויזיה. הן אלה ששלטו בחברות ההפקה ובשוק היצירה, קבעו את התעריפים, החליטו איזה רעיון ייצא לפיילוט ואיזה ייגנז - ומה יהיו שיעור הזכויות המסחריות של המפיקים והיוצרים בפורמט שהצליח להימכר לחו"ל. המפיקים החלשים נאלצו להסתפק בעמלת הפקה של עד כ-15% שאיפשרה להם לחיות, אבל לא לצמוח. העוצמה של הזכייניות גרמה גם למצב שבו חברות הפקה נאלצו לעבוד בבלעדיות עבור זכיין אחד בלבד - וכל ניסיון להרחיב את פעילותן לזכיין נוסף היה עלול לעלות להן ביוקר. קופרמן, למשל, גודל וטופח על ידי קשת בלבד.

עד כה נכנסה לישראל חברת הפקות בינלאומית אחת בלבד - פרוזיבן הגרמנית, שרכשה את השליטה בחברת ההפקות יולי אוגוסט במאי 2012. העסקה הנוכחית עם אנדמול מעלה לשלב חדש את ההשקעות של גופים בינלאומיים בשוק התוכן המקומי, בכך שהיא עשויה להעניק לחברת ההפקה חופש פעולה מול הזכייניות. במסגרת ההסכם עם אנדמול, סוכם כי החברה תזרים השקעות ליצירת פורמטים ישראלים חדשים שיפוצו לשוק הבינלאומי. באמצעות ההשקעות האלה יוכל קופרמן ליזום יותר וליצור יותר - ולא רק לחכות לטלפון מאבי ניר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים