עמותת הצלחה לרשות השידור: חידלו ממדיניות הגבייה הנוכחית

"על הרשות לחדול לאלתר ממדיניות הגבייה המרחיבה בה היא נוקטת ולהבהיר את עקרונות היישום של הוראות החוק בנוגע לגביית אגרה בהם היא נוקטת", טען עו"ד אלעד מן

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

לפני כמה ימים חשפנו כאן את מדיניות הגבייה החדשה של רשות השידור המבוססת על "פוטנציאל הקליטה העתידי" של כל מסך טלוויזיה - גם כאשר הוכח לאנשי אגף הגבייה כי המסך לא מחובר לשום התקן קליטה דרכו ניתן לראות את הערוץ הראשון.

עמותת הצלחה, התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת, באמצעות עו"ד אלעד מן, יוצאת כעת נגד מדיניות הגבייה החדשה. מן כתב הבוקר מכתב לרשות השידור בו נכתב: "בעת האחרונה ומתוך פניות ותלונות שהגיעו למרשתי, כמו גם מפרסומים שונים בכלי התקשורת, עולה כי המדיניות אותה מפעילה רשות השידור בבואה ליישם את הוראות החוק ולגבות אגרת טלוויזיה, חורגת מקווי המתאר שנקבעו בפסיקה לעניין זה ומרחיבה באופן חד צדדי ובלתי מידתי את היקף אוכלוסיית היעד עליה מוחלות הוראות החוק.

"הדברים אמורים בין השאר בכל הנוגע לצעדים אחרונים של הרשות לגביית אגרת טלוויזיה מבעלי מכשירים שאינם משמשים לקליטה, צפייה ו/או שידור של שידורי טלוויזיה חיצוניים, אלא למשל לצפייה בשידורים הנובעים ממחשב או מאגר דיגיטלי פנימי אחר, המחובר למכשיר הטלוויזיה". (במכתב מפנים מעמותת הצלחה לכתבה שפורסמה ב-TheMarker על כללי הגבייה של הרשות).

"כידוע לכם היטב, החל מחודש מרץ 2011, לא ניתן יותר לקלוט שידורי טלוויזיה אנלוגיים בישראל, שכן שידורם הופסק. במצב דברים כזה, כאשר מראש לא משודר אות המסוגל להיקלט ולהיות מפוענח על ידי המקלט, בין אם הוא מחובר ובין אם אינו מחובר - הרי שאין עוד משמעות אמיתית לסוגיית קיומו של פוטנציאל קליטה עתידי. בהקשר זה - לא ניתן להתעלם (גם אם מתאמצים ממש חזק, אוטמים אוזניים ועוצמים עיניים, היות ופוטנציאל ההבנה, הקליטה וההפנמה של המוח האנושי נותר קיים) מפסיקתו של בית המשפט השלום בתל אביב בפרשת "קולנוע חדש" (ה"פ (ת"א) 7411-09-11 קולנוע חדש בע"מ נגד רשות השידור), אשר קבע כי המבחן העיקרי לחיוב באגרת טלוויזיה הוא המבחן הפונקציונאלי. כך - ככל שהמכשיר (או לצורך העניין ולשיטת הרשות, מקבץ מכשירים מחוברים) אינו משמש לקליטת אות חיצוני ופיענוחו, אין לחייב את בעליו באגרת טלוויזיה".

מן מסכם ודורש: "על כן מתבקשת הרשות לחדול לאלתר ממדיניות הגבייה המרחיבה בה היא נוקטת ולהבהיר את עקרונות היישום של הוראות החוק בנוגע לגביית אגרה בהם היא נוקטת, וזאת בהתחשב בשינויים שאירעו מאז מרץ 2011. ככל שלא תודיע הרשות בתוך 45 יום ממועד מכתבי זה, כי בכוונתה, וכל עוד לא יעשה שינוי חקיקה כלשהו אשר יתאים נוסח החוק לרוח התקופה, ליישם את המבחן הפונקציונלי כפי שפורט בפסק דין קולנוע חדש, תשקול מרשתי פנייה לערכאות המוסמכות לשם קבלת הסעדים המתאימים ולרבות סעדים הצהרתיים וצווי מניעה ככל שידרשו". הרשות מחויבת על פי חוק סדרי הממשל להשיב תשובה מנומקת לפנייה תוך 45 יום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו