נתניהו מנע ככל הנראה את הדיון בתזכיר החוק להצלת ערוץ 10

דירקטוריון הערוץ דן אל תוך הלילה באפשרות לסגירה - והעובדים נערכים לעיצומים; "נישאר בסוף עם ערוץ 1"

שוק הטלוויזיה המסחרית צפוי להגיע לרתיחה בשבועיים שנותרו עד תום השנה. ערוץ 10 חייב לשם הישרדתו לקדם עד תום השנה חקיקה שתאפשר את הארכת זיכיונו בשנתיים נוספות. ללא הארכה זו, צפוי הערוץ לחשיך את מסכו בתום החודש.

היום אמור היה לעלות לדיון הממשלה תזכיר החוק להצלת הערוץ, אך כפי שהדברים הסתמנו נכון לשבת בערב - ראש הממשלה בנימין נתניהו מנע את הדיון בחוק בישיבת הממשלה - ולפיכך בוועדת השרים לחקיקה. ללא אישור החוק כהצעת חוק ממשלתית, אפסו הסיכויים של הערוץ לקבל ההקלות שיאפשרו את הישרדותו לאחר תום השנה. יש לציין כי תזכיר החוק גובש על ידי שניים מאנשי נתניהו - שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

הפגנת עובדי ערוץ 10צילום: דניאל בר און

דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10 התכנס אתמול לקראת החלטה על סגירת הערוץ ופיטורי כ-500 עובדי הערוץ וחברת החדשות. בערוץ הבינו שהצעת החוק להארכת זיכיון הערוץ בשנתיים לא תעלה לדיון בוועדת השרים מחר, וככל הנראה לא בכנסת הנוכחית - והמשמעות היא שהערוץ ייסגר.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, השתתף בישיבה. יו"ר הערוץ, אבי בלשניקוב, פתח את הישיבה ואמר ללוקר: "ועדה בראשותך גיבשה המלצות וחתמה עליהם. ההמלצות קיבלו גם החתימה של שר האוצר של מדינת ישראל. כעת משהו נתקע באמצע. זהו אינו יום של שמחה, אלא יום של עצב לחופש הביטוי".

סגן יו"ר ערוץ 10, יוסי מימן, אמר בישיבה: "לפני יותר מעשר שנים היה לנו חלום שתהיה אלטרנטיבה בטלוויזיה ושהמצביע האמיתי יהיה האזרח עם השלט אצלו בבית". מימן, שמחזיק 51% מבעלות בערוץ והזרים לו כ-600 מיליון שקל במהלך השנים האשים את הממשלה במצבו של הערוץ. "בביקורים הרבים שלי במשרד התקשורת אני כל פעם סופר כמה שרים היו, ומגלה כי היו הרבה יותר שקרים והבטחות שווא מאשר שרים". לדבריו, "לא היה רגע אחד שהיה ניסיון כן להתמודד עם הבעיות של התעשייה הזו. במקום לעודד את התעשייה - נעשה כל מאמץ לחרב אותה. קרוב לוודאי שהם הצליחו לחסל את החלום. אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת שבאה אחרי סדרה של שקרים. לא ידעתי שיהיו פה עיתונאים, אבל אם הייתי יודע הייתי מגעי גם גופיה שעליה כתוב 'רפובליקות בננות'. אין הסבר למצב הזה, ואם יש הסבר, שכל אחד ינחש מה שהוא רוצה. נישאר עם ערוץ 1, שמתחרה בעצמו".

יו"ר ועד העובדים, הכתב הכלכלי מתן חודורוב, הזהיר כי בכוונת העובדים לעשות שימוש במסך כדי להילחם נגד ראש הממשלה. "מדובר ביום עצוב מאוד. לא האמנו שנתכנס לדבר כאן על סגירת דירקטוריון. העובדה שאנחנו יושבים כאן רגע לפני סגירה היא תעודת עניות קשה מאוד. ההנהלה ביקשה לשמור עד כה את המסך נקי וכיבדנו את זה, אבל אנחנו לא נשב מנגד ונצפה בערוץ שלנו קורס. כבר הערב, אם לא תהיה התקדמות, אנחנו מתכוונים להעלות תשדיר מטעם העובדים שיסביר לערוץ למה עומד להיסגר ערוץ טלוויזיה בישראל. את מכתבי הפיטורים נגיש לכם במשרד ראש הממשלה, כי האחריות מוטלת בראש ובראשונה על הממשלה ועל ראש הממשלה".

בלשניקוב ויו"ר ועדת הכספים של הערוץ, לוקר, הבהירו לעובדים שעמדתה המוצהרת של מועצת המנהלים של הערוץ היא לא להשתמש במסך במסגרת המאבק.

בנוסף, ל-TheMarker נודע כי רשת וקשת, שסובלות גם הן ממשבר הכנסות קשה, אינן צפויות לעמוד בצד. הן דורשות שהחוק להצלת ערוץ 10 יכלול תנאים זהים עבור שתי הזכייניות, כלומר הארכת הזיכיון שלהן בשנתיים נוספות, עד נובמבר 2017. בכוונת הזכייניות להפעיל לחץ כבד על המחוקקים בימים הקרובים, בין השאר באמצעות חברת החדשות של ערוץ 2. לדברי גורם באחת הזכייניות, "שלא יתפלאו השרים בירושלים אם יראו את יונית לוי ורוני דניאל מפגינים נגדם". בין השאר מתכננים בערוץ 2 לקצר תוכניות - ובמקרה הגרוע גם להחשיך את המסך לאות מחאה.

יו"ר מפלגת "יש עתיד יאיר לפיד מתח בקורת על התנהלותה של הממשלה בעניין ערוץ 10 ואמר: "אני מתנגד בכל ליבי להתנהגות הממשלה בעניין ערוץ 10. הערוץ מוכרח להמשיך ולהתקיים. זוהי פגיעה בדמוקרטיה, פגיעה בחופש הביטוי, בשוק התקשורת ובעיתונות הישראלית. כל ההתנהלות בנושא מחפירה". לפיד הוסיף כי לאחר הבחירות "יש עתיד תעשה את כל מה שנדרש כדי לשמור על הערוץ ולאפשר לו לפעול בלא חשש של סגירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה