עמותת הצלחה פנתה לרשות השנייה: "ערוץ 10 גנז כתבה על אלוביץ'"

לטענת העמותה, תחקיר שהיה "בשלבי הכנה מתקדמים" הוקפא בהוראת מ"מ מנכ"ל חברת החדשות, אורי רוזן, שהתפטר בתחילת החודש ■ אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ניהל עם הערוץ מגעים להקמת מיזם תוכן משותף ■ ערוץ 10: "הדברים אינם ראויים לתגובה"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ניהל ב–2011 מגעים להקמת מיזם משותף באינטרנט עם ערוץ 10, שיתבסס על אתר וואלה שבבעלותו - מגעים שלא הבשילו לכדי עסקה. עמותת הצלחה, הפועלת לקידום האכיפה האזרחית ועידוד רגולציה יעילה בישראל, באמצעות עו"ד אלעד מן, טוענת שבאותה תקופה קיבלו עיתונאים בחברת החדשות של ערוץ 10 הוראה לגנוז כתבה מתוכננת על אלוביץ'.

אלוביץ' הוא בעל השליטה בבזק ובחברות הבנות yes וואלה. ב–2011 שיתף אתר וואלה פעולה עם ערוץ 10 בתוכנית "הדור הבא 24/7", והצדדים ניהלו מגעים להקמת מיזם תוכן משותף.

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

במכתב ששיגר אתמול מן לדירקטוריון חברת החדשות ולרשות השנייה, הוא מציין כי "מתחזק הרושם שהתקיימה השפעה על תוכן עיתונאי־מקצועי". לפי מן, "בין השאר, הדברים אמורים בקשר עם גניזת כתבת תחקיר על אלוביץ', על אף שהיתה בשלבי הכנה מתקדמים. תחקיר זה 'קורקע' בהוראת אורי רוזן ובחריגה משמעותית משיקול הדעת העיתונאי־מקצועי, וכן בניגוד לחוק". רוזן היה עד לאחרונה ממלא מקום מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10.

בתחילת נובמבר התפטר רוזן מתפקידו. החלטתו הושפעה בין השאר מחילוקי דעות עם יו"ר הערוץ, אבי בלשניקוב, ויו"ר ועדת הכספים בדירקטוריון, מיכל גרייבסקי - שניהם נציגיו של בעל המניות הדומיננטי בערוץ, רון לאודר. רוזן עצמו שיגר לנציגי הדירקטוריון מכתב ובו הבהיר כי "מיום כניסתי לתפקיד ועד היום, איש מבעלי המניות ונציגיהם לא שוחחו אתי במטרה להפעיל עלי לחץ אפילו פעם אחת אודות אייטם, תחקיר או כתבה", והוסיף כי "לא הופעל עלי כל לחץ מצד בעלי המניות להתפטר".

במכתב ששיגר מן יומיים לאחר ההתפטרות לדירקטוריון חדשות 10 ולרשות השנייה, הוא טען כי התפטרות רוזן מעלה חשש כבד להשפעה על תוכן עיתונאי־מקצועי ולהתערבות מצד בעלי מניות בחברה האם ‏(ערוץ 10‏), נציגיהם או נושאי משרה אחרים. מן טען כי בהתערבות זו היה כדי "לאיים על עצמאותה המקצועית של חדשות 10 ולסתור את הוראות החוק המפורשות בעניין זה", ודרש מהדירקטוריון ומהרשות לחקור את העניין.

הוא טען עוד כי רוזן הורה לגנוז את התחקיר משום "שבאותה העת נמצא אלוביץ' במשא ומתן שתכליתו כניסה כמשקיע לערוץ 10", וכי "בהמשך הצדיק את ההוראה ככזו שעזרה לערוץ לרכוש מ–yes את הזכויות על השידור החוזר לסדרת הריאליטי 'חי בלה לה לנד'".
מנגד, גורמים הקשורים לערוץ 10 טוענים כי הכתבה על אלוביץ' היתה בשלבים ראשוניים בלבד, וכי ההוראה של רוזן שלא להתקדם בהכנתה היתה על דעתו בלבד וללא ידיעת גורמים אחרים בערוץ. לדבריהם, ההוראה נבעה מחשש שמא שידור הכתבה במועד כזה יתפרש כאמצעי לחץ או נקמה בתקופה רגישה של ניהול משא ומתן. לטענתם, בכל מקרה, אלוביץ' עצמו כנראה לא היה מודע כלל ליוזמה של עיתונאים בערוץ להכין כתבה, ולא היה לו קשר לאי פירסומה.

בג"ץ יכריע בפרשת ההתנצלות לאדלסון

מן מעלה במכתבו טענה נוספת, לפיה מינויו הזמני של אבי אלקלעי למנכ"ל בפועל של חדשות 10, אמור להיות למעשה מינוי קבוע לחמש שנים. "לא ברור מהיכן שאובה הסמכות למנות ממלא מקום", כותב מן.

במקביל לדיון בעניינו של רוזן מנהל כיום מן עתירה בבג"ץ נגד ערוץ 10, בסוגיית ההתנצלות בפני איש העסקים שלדון אדלסון, ששודרה לאחר כתבת הפרופיל עליו שהכין אבנר הופשטיין. עמותת הצלחה דורשת להכריז על התנצלות הערוץ בלתי תקפה, ולקיים שימוע חוזר ברשות השנייה לערוץ 10, משום שקיים חשש שהיתה מערבות לא חוקית של בעלי המניות בהחלטה על שידור ההתנצלות. הופשטיין, שפוטר בינתיים מערוץ 10, ורותי יובל, עורכת מהדורת "השבוע" שבה שודרה הכתבה, שהתפטרה מהערוץ לאחר מכן - ביקשו להצטרף לעתירה כמשיבים או כידידי בית המשפט.

בתצהיר שהגיש הופשטיין הוא טען כי "לאורך כל תקופת המשא ומתן, ממש מראשיתו, הגיעו לאוזני ידיעות מבכירי ערוץ 10, שמעידות במפורש על התערבות מלמעלה של בעלי המניות ומקורביהם".

לטענת ערוץ 10, לא היתה כל התערבות, והנושא כבר נדון על ידי הרשות השנייה. לפי הערוץ, ההחלטה לשדר את ההתנצלות נעשתה על בסיס שיקול כלכלי של סיכויי הזכייה מול ההשקעה הכספית הכרוכה בניהול המערכה המשפטית.

מערוץ 10 נמסר: "הדברים אינם ראויים לתגובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית