פיטורים המוניים ב"מעריב"; "היו כאן מחזות קורעי לב"

(עדכון) "מעריב" דיווחה היום לבורסה על פיטורי שורת בכירים בעיתון ■ בן צבי יגייס לשירותיו חלק מכריע מהעיתונאים והפרשנים הבכירים של מעריב בהם בן דרור ימיני, קלמן ליבסקינד ועוד ■ אף אחד מעובדי "עסקים" לא ימשיך לעבוד ב"מעריב" ■ "המגזין" יאוחד עם קונטרס החדשות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

במסדרונות "מעריב" נראו היום מחוזות קשים וקורעי לב של עובדים שהבינו שאיבדו את מקור פרנסתם - וכנראה לא יחזרו לעבוד בעיתונות. "היינו היום במתח היסטרי", סיפר הצלם יוסי אלוני, שימשיך לעבוד תחת בן צבי. "בסביבות 15:00 ראשי המחלקות דיווחו לנו מי נשאר ומי לא נשאר. זה היה קורע. אנשים חטפו בעיטה והלכו הביתה. היו מחזות קורעי לב".

עובדי "מעריב" מקבלים את הודעת הפיטוריםצילום: עובדי מעריב

העורך בפועל של "עסקים", הדר חורש, היה זה שנאלץ לבשר ל-20 העובדים שלו כי המחלקה תיסגר סופית. "זה היה מאוד טראומתי", סיפר חודש. "ידענו שחלק מהעובדים יצטרכו לעזוב, אבל לא חשבנו שכל המערכת מבוטלת מהיום להיום. עמדנו דמעות בעיני כולם. זה היה צוות נפלא של אנשים שאם היה דבר שפגם בעבודה זה דברים חיצוניים שאתם יודעים עליהם".

במשך כל היום התרוצצו ראשי ועד העיתונאים ב"מעריב" מפגישות עם אנשי בן צבי ושיחות עם העובדים, בניסיון להתמודד עם הרגעים הכאובים. "ועסקנו במשך היום בניסיונות לפתור מקרים ספציפיים, כמו נשים בהיריון או מקרים מיוחדים", סיפר חגי מטר, יו"ר ועד העיתונאים. "כולם ידעו שכחצי מהמערכת הולכת, אבל עשינו את המקסימום. לפני חודשיים חששנו ש-2,000 איש ילכו הביתה ושהעיתון ייסגר. אבל המקום נשאר בחיים. הצלחנו להגדיל את מספר המועסקים ל-365 המאוגדים בהסכם קיבוצי - זה משהו שהיה קשה לדמיין לפני כן".

במשך היום שלחו נאמני מעריב לכל עובדי המערכת והמינהלה בעיתון את מכתבי הפיטורים מחברת "מעריב". כ-700 עובדי העיתון יפוטרו בסופו של התהליך, ומהם מחויב רוכש העיתון, שלמה בן צבי, להעסיק כ-350 בלבד.

מעריב גם דיווחה היום לבורסה על פיטורי שורת בכירים בעיתון, בהם סמנכ"ל התפעול יעקב דורי; סמנכ"ל הסחר רוני זילברברג; סמנכ"ל הטכנולוגיות אריאל שקרצי; מנהלת מערך המקומונים סיבה אביהו; סמנכ"ל המנויים איילה רהב; סמנכ"ל משאבי אנוש תומר רגב; היועץ המשפטי סער פרג; סמנכ"לית השיווק יפעת קרני; והחשבונאי הראשי אלון גרוס.

בן צבי החליט כי מוסף "עסקים" ייסגר לחלוטין ולא ייצא לאור כבר ביום ראשון. עורך "עסקים", הדר חורש, כינס בצהריים את כ-20 עובדי המוסף והודיע להם כי נמסר לו כי כל עובדי "עסקים" מפוטרים ללא יוצא מן הכלל, וכי המוסף לא ייצא לאור כבר ביום ראשון. בן צבי לא מתכוון לגייס אף אחד מהעובדים במוסף. בנוסף, המוסף היומי "המגזין" של "מעריב" יפסיק לצאת לאור ותכניו ישולבו בתוך עמודי החדשות של העיתון.

בימים הקרובים צפוי להסגר שיתוף פעולה בין "מעריב" ל"גלובס", במסגרתו יעביר "גלובס" מדי יום תכנים למדור הכלכלי של "מעריב". מ"גלובס" נמסר: אין תגובה

עד כה גייס בן צבי כ-190 עובדים, בהם עובדי מינהלה ומערכת המגזינים, והוא מחויב להעסיק 160 עובדי מערכת נוספים. ההערכות הן כי לפחות בשלב הראשון יועסקו יותר עיתונאים, גרפיקאים או עורכים - ככל הנראה תחת הנאמן.

בן צבי יגייס לשירותיו חלק מכריע מהעיתונאים והפרשנים הבכירים של מעריב, בהם שלום ירושלמי, בן דרור ימיני, קלמן ליבסקינד, ארא"ל סגל, מרדכי חיימוביץ', עורך מוסף שבת אליק מרגלית, חן קוטס-בר, שרה ליבוביץ'-דר, שרי מקובר, אריק בנדר, כתב הפלילים אבי אשכנזי, יהונתן הללי, עורך הספורט ערן סורוקה והצלמים רובי קסטרו ויוסי אלוני.

בן צבי הגיש בשבוע שעבר הצעה לעיתונאי בן כספית להישאר ב"מעריב", אבל הצדדים לא הגיעו להבנות ובשלב זה מסתמן כי כספית יעזוב את העיתון. עדיין לא ברור האם בן צבי יגייס את הכתבת הפוליטית מזל מועלם, שעברה ל"מעריב" מעיתון "הארץ" לאחר רכישת העיתון על ידי נוחי דנקנר, ומסתמן כי היא לא תמשיך בעיתון. גם כתבת הרכילות, ליאורה גולדנברג-שטר, לא תמשיך לכתוב בעיתון.

הפרשן הכלכלי של "מעריב", יהודה שרוני, עוזב את העיתון ולא ימשיך לכתוב בו תחת שליטת שלמה בן צבי. לשרוני הוגשה הצעה להמשיך בעיתון בתנאים נחותים מאלה שהיום והוא סירב לקבלה.

בן צבי מתכוון להוציא למיקור חוץ את מוסף הכלכלה של "מעריב", ומקיים מו"מ מתקדם בעניין עם עיתון "גלובס". בעקבות זאת, בכוונת בן צבי להוריד משמעותית את הוצאות המערכת על מוסף הכלכלה.

שרוני כותב ב"מעריב" מזה 20 שנה, ולפני כן היה כתב כלכלי ב"הארץ". עד לפני כשנה הוא היה העורך הכלכלי של העיתון, ובשנה האחרונה משמש הפרשן הכלכלי ובעל טור קבוע במוסף סוף השבוע של "עסקים". הוא חתום על חשיפת הידיעה כי הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, מכר את תיק מניותיו עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה.

שרוני מתכוון להיכנס לעסקים פרטיים בתחום העיתונות, אך עדיין לא החליט סופית על דרכו החדשה. שרוני עצמו סירב להגיב לידיעה.

שרוני מצטרף לבכירים נוספים ב"מעריב" שעזבו בימים האחרונים, בהם העורך ניר חפץ, סגני העורך שי גולדן ונטע ליבנה, ראשי מערכת החדשות ועיתונאים נוספים.

בשעה זו נפגשים שלמה בן צבי ואנשיו עם ועד העיתונאים של "מעריב" ודנים לגבי אופן פעילות המערכת תחת בן צבי. בפגישה זו אמור הבעלים החדש גם להציג בפני הוועד את רשימת העיתונאים שימשיכו לעבוד תחתיו, ומי יפוטר לחלוטין. בשעות הצהריים אמורים העובדים לקבל את הודעות הפיטורים ואת הבשורה מי ימשיך לכתוב בעיתון.

מטעמו של בן צבי נמסר: "במהלך היום תשלים ההנהלה החדשה של העיתון 'מעריב' את קליטת 350 עובדי המערכת בחברה החדשה שתוציא לאור את העיתון. 350 עובדי המערכת כוללים עיתונאים, עורכים, גרפיקאים ואנשי צוות. שדרת העורכים והכתבים המרכזיים נקלטה מחדש בחברה החדשה ותמשיך להוביל את העיתון מעריב, אתר האינטרנט NRG ואת רשת המקומונים והמגזינים שמוציא העיתון".

עוד נמסר כי "מהלך קליטת העובדים נעשתה בהתאם להתחייבות של שלמה בן צבי לבית המשפט ולהסכמים שנחתמו. קליטת העובדים משלימה את המשך הוצאת העיתון בהתאם לסטנדרטים ולכללים הגבוהים שהמערכת הציבה לעצמה ובזכותה רכש העיתון מאות אלפי קוראים נאמנים בכל רחבי הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו