גוגל חסמה קמפיין של מרצ נגד חוק הרווחים הכלואים

יור מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "גוגל ממנה את עצמה לצנזורית בשירות הטייקונים ותאגידי הענק" ■ מגוגל נמסר בתגובה כי "החברה אינה מאפשרת הצגת פרסומות היוצאות נגד ארגון, אדם או קבוצת אנשים"

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
נתי טוקר

חברת גוגל סירבה לאפשר למפלגת מרצ לפרסם קמפיין נגד חוק "הרווחים הכלואים", המעניק הנחות נרחבות במס בעיקר לחברות גדולות ורב לאומיות, בטענה כי מדובר ב"נושא רגיש".

מרצ העלתה קמפיין אינטרנט (www.hashod.com) שבו מוצע לגולשים לחתום על עצומה נגד חוק "הרווחים הכלואים". המפלגה ביקשה לפרסם באנרים וקישורים באמצעות גוגל. נמרוד דוויק, מנכ"ל משרד הפרסום דייס מרקטינג, המייצג את המפלגה, ניסה לרכוש פרסומות בגוגל - אך נתקל בסירוב בטיעון כי מדובר ב"נושא רגיש".

דוויק פנה לגוגל שוב וטען כי בקמפיין שניסה להעלות אין שום בעיה המוזכרת בכללי גוגל תחת הסעיף "נושא רגיש". לדברי דוויק, מעולם לא נתקל בסירוב מסוג זה, שאמור להתקבל רק לפרסום שכולל תוכן גזעני, אלים או פורנוגרפי.

בתשובה שהופנתה מנציג גוגל נכתב: "בדרך כלל, נושאים רגישים מזוהים בתגובה לאירועים גלובליים חריגים שלא ניתן לצפותם מראש, כגון אסונות טבע או התקוממויות פוליטיות, ולכן הם אינם מפורטים בדף זה. קבענו מדיניות זו כדי להגן על המותג של גוגל". נציג גוגל גם הפנה את דוויק להמלצות או לבדיקה מחדש.

בדף האינטרנט שהעלתה מרצ כחלק מהקמפיין נכתב: "מה קורה כששר האוצר שטייניץ רוצה לסייע לחברות ענק בינלאומיות לא לשלם מסים? חוק הרווחים הכלואים=שוד הקופה הציבורית. השוד הגדול - הסרט הרע של הקיץ".

באתר מופיע סרטון שבו מופיע ליאור שפר, ששימש עד לאחרונה כיועץ הכלכלי של ח"כ גלאון, שמסביר על סכנת חוק "הרווחים הכלואים". שפר מציע לגבות את חובות המס של החברות הגדולות. "במקום גזירות - תגבו חובות. במקום לבטל את העלאת המע"מ ואת הקיצוצים בתקציב, תדאגו לגבות את החובות של החברות. חוק 'הרווחים הכלואים' הוא לא הוגן לא צודק ולא שיוויוני", הסביר שפר.

גלאון, שמובילה בכנסת מאבק נגד מתן הנחה במס לחברות המחזיקות ב"רווחים כלואים", כמו גם בעד צמצום הריכוזיות, אמרה כי "גוגל שאמורה להפוך אינפורמציה לנגישה וזמינה חוסמת אותה, מגבילה את חופש הביטוי הפוליטי - שהוא נשמת אפה של חברה חופשית - וממנה את עצמה לצנזורית בשירות הטייקונים ותאגידי הענק".

לדברי גלאון, "התירוץ כי מדובר ב'תוכן רגיש' הוא נלעג ומקומם. את הרגישות צריכה גוגל לגלות כלפי הציבור שומר החוק שלא יכול לקבל הנחות על המס שהוא מקבל ולא כלפי קומץ בעלי שררה והון ששודדים את הקופה הציבורית".

עוד טוענת גלאון כי "'גוגל נלחמה בצדק נגד הצנזורה הקומוניסטית בסין, ואילו בישראל היא מקדמת צנזורה קפיטליסטית, כשהיא מנצלת את כוחה הכמעט מונופוליסטי בשוק הפרסום האינטרנטי. הדבר מעלה דאגות חמורות לגבי יכולתן של חברות שאמורות לשמש צינור חופשי למעבר של מידע ולתקשורת - כמו גוגל, ספקיות אינטרנט וכדומה - למנוע ולפגוע בחופש הביטוי ולמנוע דיון בנושאים שמצויים בראש סדר היום הציבורי".

ככל הנראה, בגוגל לא אישרו את הפרסום של מרצ בשל האלמנטים הוויז'ואליים בפרסום, הכוללים תמונות של שטייניץ עם כובע של פיראט, והכיתוב "השוד הגדול". ההחלטה נובעת ממדיניות גוגל המונעת פרסומים הכוללים ביטויי שנאה.

מגוגל נמסר בתגובה: "ל-Google מדיניות ברורה בכל הנוגע להצגת פרסומות ב- Google AdWords. כחלק ממדיניות זו, Google אינה מאפשרת הצגת פרסומות היוצאות נגד ארגון, אדם או קבוצת אנשים. במקרים בהם פרסומת מפירה מדיניות זו, אנו נוקטים בצעדים המתאימים".

הקמפיין החדש של מרצ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים