לאודר שוקל למנות עורך מטעמו לערוץ 10 ולקצץ בשכר

בענף מעריכים כי לשכת היועץ המשפטי לממשלה תשחרר חוות דעת שלפיה הערוץ יורשה לשדר ברישיון למשך שנה נוספת - בתנאי שיפרע חובותיו בפרק זמן זה

נתי טוקר
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
אמיר טייג

רון לאודר שוב נותר לבד במערכה להצלת ערוץ 10 בימים האחרונים נטשו את המשא ומתן כל המשקיעים הפוטנציאליים ששקלו להיכנס כשותפים לערוץ הנלחם על חייו, ובהם יעקב אגם, חזי בצלאל ויריב אלבז.

לאודר, המחזיק 25% ממניות הערוץ, יצטרך לקבל בימים הקרובים החלטה גורלית: להוציא מכיסו 60 מיליון שקל שייועדו למסך ולהפקות חדשות, או לפתוח בהליך סגירה מדורג.

במקביל, מנסה לאודר למצוא מנכ"ל מחליף ליוסי ורשבסקי, שהתפטר מניהול הערוץ במאי. לאודר, המחזיק כ-33 ערוצי טלוויזיה במזרח אירופה, שוקל למנות לתפקיד מנכ"ל הערוץ איש טלוויזיה זר, שיוביל את ניהול התוכן בערוץ. עם זאת, גורמים בשוק מציינים כי גם הסבירות להתממשות תרחיש זה נמוכה.

כך או כך, בערוץ 10 צפוי בתקופה הקרובה מהלך הכרחי של קיצוץ הוצאות. ככל הנראה, יכלול המהלך קיצוץ שכר נוסף בעיקר בשכבת בעלי השכר הגבוה, בכירי הערוץ והטאלנטים, שחלקם עדיין נהנים משכר גבוה וחריג בענף.

בענף מעריכים כי גם תהליך סגירה סופי ידרוש מלאודר השקעה של כ-60 מיליון שקל - תשלום לספקים, לעובדים ולבעלי חוב. בנוסף, לערוץ חוב של 60 מיליון שקל למדינה וחובות נוספים לקרן אוריגו (30 מיליון שקל) ולקרן לקולנוע (20 מיליון שקל) - אך על חובות אלה מונחת ערבות אישית של בעל המניות המרכזי בערוץ, יוסי מימן (51%).

בשלב זה לא מסתמנת קרן אור בכל הנוגע לדחיית חובותיו של הערוץ למדינה, ויוזמות
חקיקה שהיו אמורת לצאת לדרך תקועות. עם אלה נמנית ההצעה להמיר את חובותיו של הערוץ במחויבויות תוכן.

בסביבות הערוץ מפנים אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המנהל עדיין תביעת דיבה נגד הערוץ בגין תחקירי "ביביטורס" של רביב דרוקר. אף שנראה כאילו היחסים בין לאודר לנתניהו התחממו מעט באחרונה, ההערכות הן כי נתניהו עדיין מסרב להיחלץ להצלת הערוץ ולאפשר את המשך פעילותו. בלשכת ראש הממשלה
הכחישו בעבר כי היו מעורבים בהחלטות בנוגע לערוץ 10.

במצב הרגולטורי הנוכחי, מאחר שאין באפשרותו של ערוץ 10 לפרוע את חובותיו, הוא לא יוכל לקבל רישיון שידור כדי להמשיך לפעול ב-2013 והוא ייסגר. לפי הערכות בענף,
המשך פעילות הערוץ עשוי להתאפשר אם הנושא יגולגל חזרה ללשכת היועץ המשפטי
לממשלה, שעשוי לגבש חוות דעת שתאפשר את המשך פעילותו ברישיון לפחות לשנה נוספת.

בסוף 2011 פירסם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, חוות דעת שנויה במחלוקת שלפיה ניתן לאשר את המשך פעילות ערוץ 10 אף שלא פרע את חובותיו למדינה במועד.

בענף מעריכים כי ייתכן שהפיתרון לתסבוכת הנוכחית של הערוץ יהיה חוות דעת נוספת
שתקבע כי הערוץ יורשה לשדר ברישיון למשך שנה נוספת, בהתנייה שיסדיר את חובותיו בפרק זמן זה.

בלשכת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמרו אתמול כי "בשלב זה איננו מטפלים בנושא".

בקרבתו של לאודר מגלים אופטימיות מסוימת לגבי האפשרות כי בסופו של דבר יורשה הערוץ להמשיך לשדר. בימים האחרונים החלו אנשיו של לאודר לפעול במטרה למלא מחדש את שורות הנהלת הערוץ, שהידלדלה בחודשים האחרונים, בין השאר בשל חוסר הוודאות לגבי הישרדתו.

דירקטוריון הערוץ צפוי להקים בקרוב ועדת איתור לבחינת מועמדים למלא את תפקיד מנכ"ל חברת החדשות. בספטמבר 2011 פרש ראודור בנזימן מתפקיד מנכ"ל החדשות, במחאה על שידור התנצלות שנכפה על הערוץ בעקבות כתבת התחקיר על שלדון אלדלסון.

מאז הפרישה ממלא את מקומו אורי רוזן. בהנהלת הערוץ סבורים כי יש להציב מעל רוזן איש ניהול מנוסה שיצעיד את חברת החדשות קדימה בשנים הקרובות.

במקביל לניסיונות האיתור של מנכ"ל לחברת החדשות, שוקלים בערוץ הצעה שקיבלו מחברת ההפקות של רם לנדס, קודה תקשורת, להעביר לידיה את הפקת חדשות 10. קודה תקשורת מפיקה כיום את החדשות המקומיות עבור חברת הכבלים HOT.

על פי ההצעה של לנדס, אם יאושר מימון ציבורי לחדשות המקומיות בהיקף של 54 מיליון שקל לשנתיים, תוכל קודה הפקות להפיק עבור ערוץ 10 את החדשות בעלות שנתית הנמוכה בכ-20 מיליון שקל מתקציבה הנוכחי של חברת החדשות. עם זאת, בסביבת ערוץ 10 מעריכים כי הסיכויים שהמהלך יצא לפועל קלושים.

רון לאודר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר