בנק ישראל: "כלכליסט" הפר אמברגו ועבר על כללי האתיקה

הגיש התלונה למועצת העיתונות ■ העיתון "כלכליסט" הדפיס כתבת שער על דו"ח הביניים של הצוות לבחינת הגברת התחרותיות למרות האמברגו שהוטל עד לשעות הצהריים

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

בנק ישראל הגיש בשבוע שעבר תלונה למועצת העיתונות בטענה כי העיתון "כלכליסט" הפר אמברגו שהטיל הבנק ובכך, לפי טענת בנק ישראל, הפר את כללי האתיקה העיתונאית. התלונה עוסקת בדו"ח הביניים של הצוות לבחינת הגברת התחרותיות בבנקים בראשות המפקח על הבנקים, דודו זקן. את התלונה הגיש דובר הבנק, ד"ר יוסי סעדון.

ביום ראשון שעבר הפיץ בנק ישראל לכתבים העוסקים בתחום הבנקאות את דו"ח הוועדה, והודגש כי מוטל על החומר אמברגו לפרסום ביום שלמחרת (שני) עד השעה 12:00. כל כלי התקשורת שמרו על הוראת הבנק, מלבד "כלכליסט" - שבחר לסקר את הדו"ח כבר בעיתון המודפס של יום שני, והדו"ח אף התפרסם בשער העיתון.

לפי התלונה של סעדון, הוא הבהיר שוב בראשון בערב לעורכי "כלכליסט" כי הנושא נמצא תחת אמברגו, ובכל זאת העיתון בחר להפר אותו. "בנק ישראל מקפיד להפיץ דו"חות ארוכים ומורכבים לכלי התקשורת תוך שימוש באמברגו, מתוך אמונה שהדבר מאפשר סיקור מעמיק, מקצועי ואמין של החומרים שאנחנו מפרסמים", כתב סעדון בתלונה. "השימוש בכלי זה תלוי ביחסי האמון שלנו עם כלי התקשורת השונים, ובאתיקה המקצועית של אותם כלי תקשורת. האמון הזה נפגע לאור האופן בו בחר 'כלכליסט' להתנהל". סעדון מציין כי ב"כלכליסט" מודעים לסוגיית האמברגו, שכן הם צייתו לו בפעמים קודמות.

סעדון סבור כי מדובר בעבירה על כללי האתיקה העיתונאית. "על פי כללי האתיקה, עיתונאי ועיתון מחויבים כלפי מקור לחיסיון של כל מידע וחומר שהמקור מסר לו תוך בקשה מראש שלא ייחשפו", כתב דובר בנק ישראל בתלונה. "לטעמי, העיתון הפר את כללי האתיקה האמורים ביחס לפרסום של הדו"ח בניגוד להסכמה לפרסמו החל ממועד מסוים".

מ"כלכליסט" לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו