מכה שנית |

כחלון נכנס חזיתית ב-HOT ו-yes: יפריט את עידן פלוס

חברה חדשה שתקום תציע חבילת בסיס של 18 ערוצים ■ במשרד התקשורת מקווים ליצור תחרות לדואפול של HOT ו-yes הגובות מאות שקלים עבור שירותי הטלוויזיה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת, משה כחלון, יוזם שינוי חקיקה מרחיק לכת בחוק עידן פלוס שבפועל יאפשר לגוף פרטי להקים פלטפורמה חדשה לטלוויזיה רב-ערוצית אשר תתחרה באופן מלא בחברות הוותיקות HOT ו-yes.

כחלון מתכוון להגיש בקרוב הצעה לשינוי חוק מערך עידן פלוס, כך שיועבר לגוף פרטי שיציע לצופים חבילת ערוצים בחינם, אך יוכל גם להרחיב את השירות למספר לא מוגבל של ערוצים חדשים.

ההכנסה החודשית למנויי טלוויזיה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מערך עידן פלוס, המאפשר צפייה בחינם בערוצי הטלוויזיה עלה לאוויר ב-2009 באמצעות הרשות השנייה. המערך כולל כיום שישה ערוצי טלוויזיה: 1, 2, 10, 33, ערוץ הכנסת והחינוכית. בתחילת 2012 אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק להרחבת המערך ל-12 ערוצים נוספים, בהם הערוצים הייעודיים (9, 24, הערוץ בערבית וכן ערוצי המורשת והחדשות אם יעלו לאוויר), ושלושה ערוצים נושאיים נוספים. עלות הרחבת המערך אמורה היתה להגיע ל-60 מיליון שקל שאמורים להיות מועברים מקופת האוצר.

הפלטפורמה הזאת יצרה איום על חברות הכבלים והלוויין אך כעת יוזם כחלון מהלך שמשמעותו הקמת פלטפורמה שלישית לכל דבר ועניין, באמצעות הפרטת מערך עידן פלוס. לפי התיקון להצעת החוק המתגבש בימים אלה, ייבחר באמצעות מכרז גוף פרטי שיקבל לידיו את המערך הקיים וכן יבצע את תהליך ההרחבה. כיום יש למערך עידן פלוס כ-250 אלף מנויים שיועברו למערכת שיפעיל הגוף הפרטי.

משה כחלוןצילום: אייל טואג

הגוף הפרטי יצטרך להציע לציבור 18 ערוצים בחינם בהתאם להצעת החוק הקודמת, אבל יוכל להציע לצרכנים עשרות ערוצים נוספים. בשלב זה במשרד התקשורת עדיין לא התקבלה החלטה מה יהיה המודל הכלכלי של הגוף החדש, אך ככל הנראה הכוונה היא להעניק לצרכנים חבילת ערוצים בסיסית, ועבור כל ערוץ נוסף הצרכן ישלם בנפרד. במשרד סבורים כי הפלטפורמה השלישית היא זו שתוכל ליצור תחרות לדואפול של HOT ו-yes כיום שגובות מהצרכנים מחיר גבוה של מאות שקלים עבור שירותי הטלוויזיה.

בשבועות האחרונים הכריזה פרטנר על כוונתה להשיק בתחילת 2013 את שירות ה-IPTV (טלוויזיה באמצעות האינטרנט), וגם סלקום נערכת להשקת מוצר דומה. שתי החברות מתכוונות להתחרות ישירות בפלטפורמות הוותיקות בטלוויזיה הרב-ערוצית, ועלולות להיתקל בקשיים עד להשגת תוכן אטרקטיבי לצופים.

עם זאת, פרטנר כבר הצהירה כי בכוונתה לכלול בשירותי הטלוויזיה שלה את תוכני עידן פלוס. בעבר הציעה החברה לארח על גבי המתקנים שלה אנטנות של מערך עידן פלוס כדי לשפר את הקליטה בהם. המשמעות היא כי ייתכן דחברות הסלולר יבחרו להתמודד במכרז על המהלך החדש, ולהוביל באמצעותו את מיזמי הטלוויזיה שלהן. ייתכן כי yes תבחן את ההצעה כתחליף לשירותי הלוויין שלה.

המינוסים של עידן פלוס (לחץ להגדלה)

המטרה העיקרית של המהלך היא לפתוח את שוק הטלוויזיה הרב ערוצית לתחרות משמעותית הרבה יותר. החברה החדשה שתקום תציע למעשה את "החבילה הצרה" ששתי החברות הקיימות כיום מעולם לא הסכימו להציע - חבילת בסיס של 18 ערוצים. שתי החברות מקיימות כיום הליך שימוע מול מועצת הכבלים והלוויין לגבי השקת חבילה צרה לצרכנים, אך המהלך עדין רחוק ולא יצא אל הפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל