מועצת הכבלים לא מעודכנת - והיו"ר נוקט בגישה סלחנית ל-HOT ול-yes

דו"ח מבקר המדינה העלה שורה של ליקויים בפיקוח של מועצת הכבלים והלוויין על גופי השידור ■ תגובת המועצה: מברכים על העבודה היסודית והמעמיקה; רוב הערות המבקר כבר יושמו בפועל או שנמצאות בשלבים מתקדמים של יישום"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

מועצת הכבלים והלוויין, שמפקחת על HOT ו-yes, פועלת בהרכב חסר, לא מעודכנת בנושאים חשובים הקשורים לפעילותה, ולא פעם הפיקוח על החברות הוא סלחני מדי בכל הקשור למניעת הפרות - כך מגלה דו"ח מבקר המדינה.

המבקר מתח ביקורת על העובדה שמועצת הכבלים והלוויין, בראשות ניצן חן, שאמורה להיות מורכבת מ-13 חברים, כיהנה בין 2005 ל-2011 בהרכב חסר - בחלק מהשנים שמונה חברים בלבד כיהנו בה. בנוסף, בחלק מהזמן לא כיהנו בה מספיק נציגי ציבור, וכן לא נציג של ארגוני היוצרים. לפי המבקר, לעמדת היוצרים היתה חשיבות בדיונים שנערכו במועצה בנוגע להשקעה בהפקות מקור ובנוגע לפלורליזם בשידור. המבקר קובע כי על שר התקשורת, משה כחלון, לזרז את מינוי שאר חברי המועצה. עוד חושף המבקר כי ב-2010 הוקמו שתי ועדות משנה במועצה בנושאי פיקוח ואכיפה והפקות מקור. ואולם הוועדה לענייני הפקות מקור התכנסה פעם אחת בלבד, ואילו הוועדה לענייני פיקוח ואכיפה לא התכנסה. חן טען בתגובה כי התקשה באיוש חברי הוועדות.

גם חברי המועצה המכהנים לא תמיד מעורבים ומודעים לדיונים ולהחלטות שמתקבלות על ידי יו"ר המועצה. לפי המבקר, במקרים רבים יו"ר המועצה לא מעדכן את חבריה בדיונים שונים - הן כאלה הקשורים להתנהלות הפנימית של המועצה והן כאלה הקשורים לעבודתה כמפקחת על הכבלים והלויין.

ניצן חןצילום: דודו בכר

עיקר הביקורת נוגעת לאופי הפיקוח והאכיפה של מועצת הכבלים והלוויין. כך, המועצה אמורה לפקח על היקף ההשקעות בהפקות מקור של HOT ו-yes. במקרים שבהם yes לא עמדה ביעדיה, המועצה אמנם הטילה עיצומי כספיים, אך בסופו של דבר איפשרה לחברה לפרוס את חובותיה ולא השתמשה בכלים כמו כפל הפקות או חילוט ערבויות. לדעת המבקר, יש צורך בקביעת אמות מידה שוות לטיפול בהפרות בכל הקשור להשקעה בהפקות מקור.

מ-yes נמסר בתגובה: "אנו תמהים על הדברים, שכן yes משקיעה משאבים רבים ביצירה המקורית והדוקומנטרית, ועומדת במחויבותה מעל הנדרש. הטלוויזיה הרב ערוצית היא המפיקה והמשדרת את מירב היצירה המקומית ומעסיקה מאות שחקנים, יוצרים, במאים ותסריטאים המביאים למסך את מיטב התוצרת הישראלית".

במקרים אחרים, גילה המבקר, המועצה מעדיפה שלא להטיל עיצומים כספיים כלל - או מעכבת את העיצום זמן רב. כך, למשל, המועצה הטילה עיצום כספי על HOT רק שנה לאחר שגילתה כי לא עמדה במלואה בהוראה לגלות לצרכנים כי באפשרותם להתנתק ללא קנס במקרה שהחברה מורידה ערוץ. המבקר קובע גם כי המועצה לא טיפלה באופן יעיל ומהיר בכל הקשור לשירות הלקוחות של HOT. לפי חוק הרישיונות, זמן ההמתנה הממוצע למענה אנושי בשירות הלקוחות של החברה לא יעלה על 90 שניות. בפועל, תלונות רבות הוגשו נגד HOT על כך שזמן ההמתנה הגיע ל-20 דקות ויותר. בעניין אף הוגשה תביעה ייצוגית נגד HOT, שהסתיימה בפשרה.

המבקר קובע כי על אף שכבר מ-2008 כמה חברי מועצה טענו כי יש צורך להטיל עיצום כספי בשל כך על HOT, רק באפריל 2010 הוטל עיצום כזה. "על יו"ר המועצה לפעול בדרכים העומדות לרשותו, לטפל באופן מהיר ויעיל בהפרה המתמשכת כדי להביא לכך ש-HOT תמלא את חובותיה ובכך להביא לשיפור השירות לצרכן", כותב המבקר. מנגד, טען חן בפני המבקר כי זמני המענה הקבועים בחוק "בלתי סבירים ובלתי ישימים" ולכן נעשה ניסיון לשנות את החוק. עוד טען חן כי הופעלו עליו לחצים והיה צורך לאזן בין שיפור השירות לבין החשש מקריסת מערכת שירות הלקוחות של HOT.

מועצת הכבלים והלוויין גם נקטה גישה סלחנית במיוחד לחברת הכבלים והלוויין בגין חריגה ממשך השידור הכולל של הודעות חסות. לחברות מותר לשדר 30 שניות חסות בשעה, אך לפי דיווח המועצה הן הגיעו גם ל-108 שניות חסות בשעה. המועצה אמנם הטילה עיצום כספי על חריגה בשל ציון שמו המסחרי של המוצר בחסות, אך יו"ר המועצה החליט לבטל את העיצומים על HOT ו-yes "לפנים משורת הדין". "אף שדובר בהפרות חוזרות ונשנות של אותם הערוצים בעניין החריגה מזמן החסויות, הן זכו ליחס סלחני פעם אחר פעם", כותב המבקר. "היו"ר לא הטיל עיצום כספי על ההפרה הראשונה ואף לא על ההפרות החוזרות ולא הצליח להביא להפסקת התופעה".

גם בנושא המניעה של תוכן שיווקי בערוצי הכבלים והלוויין, לא פעלה המועצה כנדרש, לפי המבקר. אמנם מאז 2009 הוטלו על שתי החברות 12 עיצומים בסכום כולל של 300 אלף שקל, אך לא נערכה בדיקה כלכלית מקיפה של שוויין הכלכלי של ההפרות כדי לבחון את מכלול ההיבטים הקשורים לסוגייה זו.

"על היו"ר והמועצה להגביר את הפיקוח על בעלי הרישיונות תוך שימוש מושכל בסמכויות שהקנה להם החוק לעניין זה כל אימת שמתבצעות הפרות של הוראות הדין או הוראות הרישיון ולפעול בשיקול דעת כנדרש מגוף הפועל לאסדרת שוק מורכב זה", נכתב בדו"ח המבקר.

חן מסר בתגובה: "אנו מברכים על העבודה היסודית והמעמיקה של משרד מבקר המדינה. רוב רובן של הערות המבקר בנוגע לשיפור הליכים, נהלים ופרוצדורות, לרבות איוש חברי מועצה חסרים, כבר יושמו בפועל או שנמצאות בשלבים מתקדמים של יישום ותיקון. בכל הקשור לפעילותה של המועצה בתחומי הפיקוח והאכיפה: בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית ותלולה במספר ובגובה הקנסות אשר על הגופים הנתונים לפיקוחה של המועצה, והמועצה לא היססה להפעיל יד ברזל ואכיפה אגרסיבית לטובת האינטרס הציבורי וקיום הוראות הדין. עובדות אלו באות לידי ביטוי בדו"ח המבקר, אשר החמיא למועצה וציין כי "חל שיפור ניכר בפעילות אגף הפיקוח של המועצה בשנים האחרונות, וכי מספר מכתבי הבירור, ההפרות והעיצומים שהוטלו על בעלי הרישיונות, גדל במידה ניכרת".

מ-yes נמסר בתגובה: "אנו לומדים את הדברים בכל הנוגע לנושא החסויות והתוכן השיווקי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר