ניצחון ראשון לארגון העיתונאים: תני גולדשטיין ישוב ל-ynet

בית הדין החליט כי מדובר כיום בפיטורים לכל דבר ועניין - בעיקר לאור העבודה כי באותו יום שבו הוא פוטר זומנו לשימוע שלושה עיתונאים נוספים שהיו חברים בהתארגנות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

העיתונאי תני גולדשטיין ישוב לעבוד באתר האינטרנט ynet - כך קבע היום בית הדין לעבודה. גולדשטיין ישוב לעבודתו לאחר שארגון העיתונאים החדש, שמאוגד תחת ההסתדרות, הגיש בקשה לבית הדין למנוע את פיטוריו בטענה כי הסיבה לכך היתה היותו חלק ממובילי ההתארגנות העובדים באתר. עם זאת, בית הדין לא חייב את האתר בפיצוי כספי.

ב-19 בינואר הודיע גולדשטין על רצונו לעזוב את תפקידו, אך כשבועיים לאחר מכן חזר בו וביקש לשוב לתפקידו. בית הדין קיבל את עמדת ארגון העיתונאים שלפיו אכן אושר לגולדשטיין לשוב לתפקידו על ידי האחראית הישירה עליו. לאחר מכן הודיעה הנהלת האתר לגולדשטיין כי היא מסרבת לקבל את ביטול ההתפטרות – ולא תשוב לקבלו לעבודה. בית הדין החליט כי מדובר כיום בפיטורים לכל דבר ועניין - בעיקר לאור העבודה כי באותו יום שבו הוא פוטר זומנו לשימוע שלושה עיתונאים נוספים שהיו חברים בהתארגנות.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אמיר בשה, עמי פרקנל, אלי כהן וענת גוטמן ממשרד בני כהן, דרש ארגון העיתונאים להוציא צו מניעה האוסר על האתר לפטר את גולדשטיין, בטענה שמדובר בהפרה בוטה של הוראות הדין. הארגון גם ביקש לחייב את את ynet בתשלום פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום של 200 אלף שקל בגין הניסיון לפטר את גולדשטיין. "בפנינו דפוס פעולה שיטתי של רמיסת התארגנויות, תוך שימוש במנגנון מתוחכם ומשומן, שכל מטרתו לקטוע באיבה את התארגנות העובדים", טען הארגון בבקשה.

מנגד, עורך האתר יום פדר והמנכ"ך אבי בן-טל טענו כי עזיבתו של גולדשטיין היתה כחלק מהתייעלות כוללת באתר שכללה פיטורי עובדים נוספים, וכי להנהלת האתר כלל לא היה מידע על ההתארגנות החדשה. באתר גם טענו כי גולדשטיין ניסה לחפש עבודה במשרדי יחסי ציבור במהלך התקופה שבה החליט לעזוב את ynet, ולכן פגע באמונו. בית המשפט החליט כי טענה זו אינה רלוונטית להכרעה בנושא זה.

בית הדין, בראשות השופטת דגית ויסמן, קיבל את עמדת ארגון העיתונאים בנוגע לכך שפיטורי גולדשטיין פגוע בהתארגנות עובדים. בית הדין אמנם פסק כי לא נעשו ניסיונות נוספים משמעותיים מצד ההנהלה למנוע את ההתארגנות, וכי בשיחת טלפון אחת עם עובד האתר שעסקה בנושא זה "לכל היותר ניתן ללמוד מהעדויות כי נאמרו רמיזות לא ראויות", עם זאת פסק כי במצב שבו מתחילה התארגנות עיתונאים חדשה היה ראוי למנוע שיחה כזו משום שהיא היתה ראויה להתפרש כאיום.

תני גולדשטיין שפוטר מ-ynet

בנוגע לפיטורי גולדשטיין, קבע בית הדין כי "הוכח שמהלך הקיצוץ הוא הכרחי ונדרש, לא רק במערכת אלא גם בחלק המסחרי". בית הדין גם לא קיבל את עמדת ההסתדרות כי נעשו ניסיונות אחרים למנוע את ההתארגנות, וקבע כי המארגנים ניסו לשמור על המהלך בחשאיות.

למרות זאת, לפי בית הדין, האתר לא הצליח להוכיח כי פיטורי גולדשטיין לא נעשו בעקבות ההתארגנות. "למרות כל ההסברים ששמענו, לא שמענו הסבר מניח את הדעת לשאלה מדוע דווקא ביום 9.2.12 ולא קודם לכן ynet הודיעה לגולדשטיין שהיא אינה מקבלת את חזרתו מההתפטרות, למרות שהדבר היה ידוע לה עוד קודם". עוד נכתב בפסק הדין כי "אין בשיקולים הכלכליים שהציגה Ynet להסביר את העובדה שמתוך ועד פעולה בן עשרה חברים, שמם של ארבעה חברים בו עלה בהקשר של סיום העבודה בדיוק בשבוע שבו החלה ההתארגנות אצלה... יש במהלך משולב זה, המתרחש ביום אחד, איתות לעובדים אחרים במערכת שההתארגנות עלולה לפגוע במי שיבקש להצטרף לארגון החדש".

בפסק הדין נכתב גם כי "מהלך של התארגנות ראשונית במקום העבודה הוא קשה ולא פשוט עבור העובדים. הוא מלווה בחששות טבעיים מפני הלא נודע, מתגובת המעביד.. עצירת הצטרפות העובדים לארגון, על רקע הצעדים שננקטו בו-ynet, לרבות ההחלטה לסיים את עבודתו של גולדשטיין – חבר בועד הפעולה ופעיל בהתארגנות, היא ביטוי לחששות אלה". בעקבות ההחלטה קיבל בית הדין עת עמדת ההסתדרות שלפיה פיטורי גולדשטיין עלולים לעצור לחלוטין את ההתארגנות.

בית המשפט קבע כי לא נמצאו סתירות בעדותו של פדר, ואף דחה את טענות ההסתדרות על כך שהנהלת האתר פעלה באופן רחב כדי למנוע את ההתארגנות. בעקבות כך לא נקבע צו מניעה קבוע מפני פגיעה בעובדים באתר ולא נקבע פיצוי כספי. "עם זאת, מובהר כי על המשיבה לכבד את זכות העובדים לחרות ההתארגנות, על כל המשתמע מכך", נכתב בפסק הדין.

מ-ynet נמסר בתגובה: "בית הדין דחה את תביעת ההסתדרות להוצאת צו מניעה גורף כנגד ynet. הרכב השופטים דחה את עמדת ההסתדרות כאילו ראשי ynet מנסים לפגוע בהתארגנות. הטענה היחידה שהתקבלה היא בעניינו האישי של תני גולדשטיין"

אתמול הכריז ארגון העיתונאים החדש על הקמת ועדי עובדים בשמונה גופי תקשורת: חדשות ערוץ 2 וחדשות ערוץ 10, העיתונים "מעריב" ו"גלובס" ובארבעה גופים של החדשות בכבלים. עם זאת, האתר עדיין לא הצליח להקים ועדי עובדים בעיתון "ידיעות אחרונות", ב"כלכליסט" ובאתר ynet.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות