המכרז לערוץ המורשת יוצא לדרך: "חלופה לשלטון הרייטינג"

השחקנים המרכזיים בטלוויזיה בישראל, כמו קשת, רשת וערוץ 10, לא מתכוונים להשתתף במכרז

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

למרות ההאטה בפרסום של החודשים האחרונים, יוצא לדרך היום מכרז חדש לערוץ שיתבסס על הכנסות מפרסומות: הערוץ הייעודי למורשת ישראל. היום פירסמה המועצה לשידורי כבלים ולוויין את המכרז, שיעלה לערוצי הכבלים והלוויין וכן לפלטפורמת עידן פלוס (DTT).

כבר ב-2005 יצאה המדינה למכרז לערוץ המורשת, כחלק מחמשת הערוצים הייעודים – ערוץ המוסיקה (ערוץ 24 הפועל כיום בשליטת קשת), הערוץ ברוסית (ערוץ 9 בבעלות לב לבייב), הערוץ בשפה הערבית (החל כבר בשלבי הפיילוט) וערוץ החדשות (אמור לצאת מכרז חדש בקרוב). במכרז על ערוץ המורשת זכו אז שלמה בן צבי ועמי גניגר, אך בסופו של דבר נשלל מהם הזיכיון לאחר שלא הצליחו לעמוד בתנאי המכרז.

ניצן חןצילום: דודו בכר

בחודשים האחרונים החלה המועצה להליכים לקראת פרסום המכרז החדש, ובין השאר שכרה כיועצים את נורית דאבוש, יו"ר הרשות השנייה לשעבר, ואת הבמאי והמפיק נפתלי גליקסברג. במועצה אומרים כי "שידורי הערוץ יקיפו מגוון רחב של נושאים, הקשורים למורשת ישראל, לדת היהודית, להיסטוריה, לתרבות ולמסורת של העם היהודי בתפוצות ובמדינת ישראל, בהתחשב בהוויה התרבותית והחברתית של הציבור היהודי, על כל מרכיביו וגווניו".

בשלב זה נראה כי השחקנים המרכזיים בטלוויזיה בישראל, כמו קשת, רשת וערוץ 10, לא מתכוונים להשתתף במכרז - אלא בעיקר החברות הקטנות יותר. הרישיון יוענק תקופה של עשר שנים, עם אפשרות הארכה של 6 שנים נוספות.

בשנתיים הראשונות ישדר הערוץ בימים א'-ה' 12 שעות רצופות ביממה, ובשנה השלישית יעלה ל-18 שעות ביממה. במועצה אומרים כי ההחלטה אם לשדר בשבתות ובחגי ישראל תהיה בידי בעל הרישיון.

מחויבויות התוכן של הערוץ להפקות מקומיות יכללו 3 מיליון שקל בשנה הראשונה, שיעלו בהדרגה עד 8 מיליון שקל בשנה הרביעית. כללי הרגולציה יחייבו את הערוץ להשקיע 10% מסך ההשקעה השנתית בתוכן להפקות מקומיות של דרמות או תעודה.

המתמודדים במכרז יצטרכו להציג הון עצמי של 24 מיליון שקל, לצגד 3 מיליון שקל ערבויות לקיום תאני הרישיון ו-300 אלף שקל ערבויות לקיום תנאי המכרז.

שר התקשורת משה כחלון, מסר: "ערוץ מורשת, כמו גם ערוצים ייעודיים נוספים, הוא צורך חיוני במדינה רב-תרבותית כמו ישראל. הפעלתו של הערוץ תתרום לפלורליזם בחברה הישראלית, לגוון התכנים על המסך, ותיתן ביטוי ראוי למורשת היהודית".

יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולווין, ניצן חן: "יש לקוות כי ערוץ יעודי למורשת ישראל ימלא חוסר תוכניתי המתקיים בימים אלה בטלוויזיה המסחרית והרב ערוצית ויהווה חלופה תרבותית ראויה לתוכניות הריאליטי ולשלטון הרייטינג. התנאים שנכללו במכרז, ובייחוד בכל הקשור לאפיון הערוץ, השקעה בהפקות מקור והאפשרות להפצה באמצעות תחנת שידור ספרתית (D.T.T), יש בהם כדי לשפר את הסיכוי כי ערוץ ייעודי למורשת ישראל, קום יקום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר