יאיר לפיד פורש מהטלוויזיה - בדרך לכנסת: "אני יוצא לדרך חדשה"

איש התקשורת הודיע כי בכוונתו להתמודד במערכת הבחירות הקרובה ■ המועמדים להחלפתו: סוקניק, חיימוביץ' וברנע ■ רביב דרוקר: "לפיד יכול להשיג כוח של כ-12-15 מנדטים" ■ ח"כים בתגובה: "עיתונאי לא צריך צינון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איש התקשורת יאיר לפיד הודיע היום לאנשי חדשות 2 על עזיבת החברה בשל רצונו להשתלב להתמודד במערכת הבחירות הקרובה. לפיד הגיש עד היום את התוכנית "אולפן שישי" בערוץ 2 והיה בעל טור בעיתון "ידיעות אחרונות".

יאיר לפידצילום: ערוץ 2

"אני יוצא לדרך חדשה. מצוייד בעיקר בעוצמה שנותנת לי העובדה שאני עושה דבר שאני מאמין בו. אתם הקהילה שלי, ואני שואב מכם הרבה כוח. מבטיח לתת פה עדכונים ולהמשיך להקשיב לכם", כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו.

בין השמות שהוזכרו בענף כמועמדים להחליף את לפיד נכללים אהרון ברנע, שהגיש בעבר את אולפן שישי וצפוי לחזור בקרוב מארה"ב; מגישת חדשות 10 לשעבר מיקי חיימוביץ' – גם היא הגישה בעבר את מהדורת חדשות 2; ומגיש חדשות 2 לשעבר, גדי סוקניק. עם זאת, בחדשות 2 מצהירים כי בשלב זה לא קיימו מו"מ עם אף מועמד.

רביב דרוקר, הגיב על הדברים בתוכנית "לונדון וקירשנבאום" בערוץ 10 ואמר כי: "לפיד צריך לדאוג איך לא להישחק. התכנית שלו עכשיו לא צריכה להיות קמפיין פוליטי, אלא לפתור את בעיית 'ידיעות אחרונות'. לפיד כותב בטור שעשוי להיות הנקרא ביותר בארץ. חוק הצינון חל גם על זה, 'ידיעות אחרונות' מפרסמים טורים שהם בטח ירצו להמשיך לפרסם".

דרוקר המשיך ואמר: "אם לפיד מצליח להשיג כוח של כ-12-15 מנדטים, יכול להיווצר מצב שציפי לבני, שלי יחימוביץ' וכו' מביאים מנדטים גם כן ואז הגוש (אופוזיציה) גדל. עם זאת, קשה לראות מצב שהנשיא לא יפיל את הקמת הממשלה על הליכוד, שכן הליכודניקים עשוים להגיד כי מספרם עדיין כפול".

בתגובה לשאלה מי עשוי להיות ברשימת הבחירות של לפיד, ציין דרוקר כי "ייתכן שגם עופר שלח ירוץ. זה יכול להתאים".

מחדשות 2 נמסר כי לפיד הודיע היום למנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2 אבי וייס כי הוא מבקש לפרוש מחברת החדשות של ערוץ 2 ומהגשת "אולפן שישי" לאור כוונתו להיכנס לחיים הציבוריים. לפי ההודעה, וייס הביע צער רב על עזיבתו של לפיד אך אמר כי הוא מבין את צעדו.

וייס ציין כי 'אולפן שישי' בהגשתו של לפיד זכה לפופולריות רבה בקרב הציבור והגיע להישגים מקצועיים מרשימים ביותר. לפיד הודה לוייס ולעורך "אולפן שישי", גולן יוכפז, על האמון המקצועי והאישי שנתנו בו בארבע השנים האחרונות וכן לעורכים, לכתבים, לפרשנים ואנשי צוות התוכנית. לפיד הוסיף כי הוא מקווה שפרישתו מ"אולפן שישי" תבלום את תהליך החקיקה של החוק המביש והאנטי-דמוקרטי לצינון עיתונאים שזכה לכינוי 'חוק לפיד'".

איור: עמוס בידרמן

בחדשות 2 מסרו כי טרם הוחלט מי יחליף את לפיד. לפיד לא יגיש גם את מהדורת "אולפן שישי" הקרובה, ועדיין לא הוחלט מי יגיש אותה.

תגובות ח"כים

ח"כ כרמל שאמה-הכהן מסר בתגובה כי "יאיר לפיד נהג נכון לטובת טוהר המסך. הניסיון לרקוד בשתי הרחבות - זו הפוליטית וזו התקשורתית - היה מביך ומסוכן מאחר ויש דברים שאסור לערבב כמו הון, שלטון ותקשורת. קידום החקיקה פשוט לא השאיר לו ברירות, וטוב שכך. עכשיו יש רק לברך אותו ולאחל לו בהצלחה. כל הישג שישיג יושג בידיים נקיות. אם הקואליציה או קדימה יסוגו מחקיקת החוק הם רק יוכיחו שמדובר היה בחוק לפיד. מבחינתי, יש לקבוע את הנורמה הזו בחקיקה וכך אפעל ואעשה".

חברי הכנסת זהבה גלאון וניצן הורוביץ (מר"צ) מסרו בתגובה כי הם מאחלים ליאיר לפיד הצלחה בקריירה הפוליטית, ואמרו כי "טוב עשה יאיר לפיד שפרש ושם קץ לניסיון חקיקה מסוכן, פרסונלי ומביש. עיתונאי לא צריך צינון ולא ראוי היה לנסות למנוע ממנו להתמודד. הורוביץ וגלאון הוסיפו כי "אולי כעת, אחרי שנים של פרסום טור שבועי, נזכה לגלות סוף סוף מה עמדותיו הפוליטיות של לפיד".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, הודיעה כי היא מברכת על כניסתו של לפיד לזירה הפוליטית. "הוא אדם איכותי אשר יביא יכולות אישיות לזירה הציבורית". עם זאת, יחימוביץ' הביעה חשש כי "לפיד יחזק את אלה המאמינים בימין כלכלי ושמרני. לפיד, יחד עם לבני ונתניהו, מייצג ערכים חברתיים הפוכים מאלו של מפלגת העבודה שלה ערכים סוציאל דמוקרטים חדים וברורים. ואולם, גם אם אינני מסכימה לעמדותיו, כפי שלא הסכמתי עם עמדותיו של אביו, טומי לפיד ז"ל, שהיה ידיד אישי שלי, כניסה לפוליטיקה של אנשים רעננים ממגזרים שונים תתרום לכנסת ולעולם הפוליטי".

ח"כ דני דנון (ליכוד) אמר כי "טוב שיאיר לפיד סגר לעצמו את המיקרופון כעת, וזנח את פעולותיו לקידום מעמדו האישי על ידי תעמולה פוליטית בחסות תפקידו בתקשורת. הגיע הזמן שלפיד יפעל לפי כללי ההוגנות והשוויוניות שהציב לעצמו, ויפסיק להשתמש בשופר התקשורתי שניתן לו בכדי לצבור את הונו הפוליטי".

ח"כ דניאל בן סימון (עבודה) ששימש עיתונאי ב"הארץ" בטרם נבחר לכנסת ב-2009 בירך את יאיר לפיד על כניסתו לחיים הפוליטיים. כמו כן איחל לו שהכניסה שלו תתרום למאמץ הגדול לסיים את עידן הימין בשלטון.

זירת הרשת החברתית

בניגוד לפוליטיקאים אחרים שמנצלים את הרשת החברתית לצרכיהם, הפעם בחר יאיר לפיד שלא להודיע על מעברו לפוליטיקה בדף הפייסבוק הרשמי שלו. יחד עם זאת, ההכרזה בכל אתרי החדשות על המעבר הצפוי עוררה לא מעט רעש בקרב הגולשים. עשרות מהם הציפו את הדף של לפיד ורובם בירכו אותו. גם בטוויטר, ההודעה של לפיד על המעבר לפוליטיקה יצרה מיני סערה ועשרות גולשים הגיבו לה ושיתפו את הידיעות שהתפרסמו בנושא באתרי החדשות.

בחודשים האחרונים התחזקו ההערכות כי לפיד מתכונן ללכת בצעדי אביו ואחרים ולעזוב את עולם התקשורת לטובת קריירה פוליטית. מי שחזיקה את השמועות לפני בחודש יולי האחרון, היתה ג'ודי שלום ניר מוזס שצייצה בטוויטר: "שמועה מאוד חזקה ומהימנה מביאה אותי לשגר מזל טוב ליאיר לפיד שהחליט סופית ללכת לפוליטיקה וצפוי לעזוב בקרוב את עולם התקשורת".

לפיד הכחיש את הדברים וכתב: "בהתחלה זה דווקא הצחיק אותי... אילו רציתי להודיע שאני הולך לפוליטיקה, הייתי עושה את זה דרך הטוויטר של ג'ודי ניר מוזס שלום? האם כלי התקשורת שמפמפמים את השטות הזו ישמחו או לא ישמחו לראות את ערוץ 2 ו'ידיעות' נפגעים? איך זה שכולם יודעים יותר טוב ממני מה התוכניות שלי? בקיצור, הפרסום הוא שטות מוחלטת. אני בדיוק בעריכות של 'אולפן שישי' ונתראה שם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי