שאמה: "ההשוואה בין רשות השידור לערוץ 10 - תעלול חלול"

דביר בנדק בוועדת הכלכלה: "כולנו יחד הורדמנו ואנחנו לא רוצים להיות מורדמים יותר" ■ כבל: לשכת ראש הממשלה רוצה לעשות ייארצייט לרשות השידור

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר
נתי טוקר

ח"כ איתן כבל הביע היום (ה') בוועדת הכלכלה חשש שמא לשכת ראש הממשלה מעוניינת לעכב את דיוני הרפורמה ברשות השידור - ורק להעביר את החוק המאפשר למחוק את חובותיה להשקעות בהפקות חיצוניות, זאת לאחר שפוצלו מסעיפי חוק רשות השידור הסעיפים הנוגעים למחיקת החובות. "הגיעו לאוזני שמועות שכל מה שלשכת ראש הממשלה רוצה זה להעביר את ה-2.5 סעיפים האלה, ואחר כך לעשות יארצייט לרפורמה ברשות. אני רוצה שתהיה התחייבות להעביר את כל סעיפי החוק של רשות השידור - שלא נמצא את עצמנו רק עושים עבודה חלקית ומסייעים לגחמות של כאלה ואחרים".

יו"ר ועדת הכלכלה, כרמל שאמה-הכהן, התנגד בדיון בוועדה להשוואה שעורכים היוצרים בין אי דחיית חובות ערוץ 10 לבין הצעת החוק הממשלתית לדחות את חובות רשות השידור להפקות מקומיות. "ההשוואה בין רשות השידור לערוץ 10 זה תעלול חלול", אמר שאמה-הכהן.

דביר בנדק, יו"ר איגוד השחקנים, זעם בדיון על כך שהרשות אינה מתכוונת להתחייב להשקעות בתוכן בשנה הבאה: "אנחנו משלמים אגרה והתרגלנו לזה שיכול להיות שלא נקבל כלום על המסך כי צריך להחזיק עובדים ובניינים. איך יכול להיות הדבר הזה? איך אנחנו יכולים לאשר את ההנחה הזאת בלי שיהיה שינוי בשנה הבאה? כולנו יחד הורדמנו ואנחנו לא רוצים להיות מורדמים יותר".

יו"ר איגוד המפיקים, אסף אמיר, התייחס לאפליה שעושה הממשלה, לדבריו, בין חובות ערוץ 10 לחובות רשות השידור: "לפני שנתיים הוועדה ישבה והיתה אמורה להחליט אם ערוץ 10 ימשיך לפעול, כי אז היו לו מחויבויות תוכן. כל השרים אמרו שלא ייתנו לערוץ 10 להתקיים אם לא יעמוד במחויבויות התוכן שלו, ולכן ערוץ 10 השקיע והזרים כסף למסך ועמד בכל המחויבויות שלו. לא יכול להיות שבנוגע לערוץ 1, שזה כסף של כולנו, תבוא המדינה ואומרת ותגיד 'זה כסף של האזרחים אז אפשר לוותר עליו'. איפה התמורה? לאן הלך הכסף של הרשות להשקעה בתוכן?".

יו"ר רשות השידור, אמיר גילת, התייחס לסכומים אותם צריכה הרשות להשקיע בהפקות חיצוניות: "היו פרסומים לגבי 300 מיליון שקל. אני לא יודע מאיפה הסכום הזה לקוח. אנחנו היינו צריכים להשקיע 176 מיליון שקל בהפקות קנויות. במצב הקשה של רשות השידור, יש סכום גדול שהולך לשכר בגלל מחויבויות, ומצד שני אנחנו לא רוצים תקציב גירעוני. יש משולש בלתי אפשרי של שכר שאנחנו חייבים לשלם, השקעה בהפקות מקור ולא לעשות תקציב גירעוני".

גילת נשאל אם הרפורמה לא תצא לדרך אם רשות השידור תגדיל את השקעותיה בתוכן. לדבריו, "אם לא תאושר הרפורמה, אנחנו ננסה להגדיל את הסכום באמצעות התייעלות פנימית ולהגיע לסכומים משמעותיים. אנחנו מחפשים כל דרך למצוא כל שקל פנוי ואת העיקר אנחנו נשקיע בתוכן. זה לא יקטן מהסכום של השנה שעברה - 25 מיליון שקל".

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר בדיון כי "זה לא ריאלי כיום שרשות השידור תוציא סכומים כל כך גבוהים להפקות, בוודאי לפני רפורמה. לא תהיה רפורמה בשנה הקרובה אם תתבססו על הנדל"ן של הרשות. צריך עוד להקים תשתיות ואולפנים. אלה חלומות באספמיה. אני בעד הרפורמה, אבל היא לא יכולה להתבסס על נדל"ן. לכן אני חושב שאתם צריכים להעלות בהדרגה את ההשקעות בתוכן גם בתוך המערכת הנוכחית שלכם. הוועדה צריכה לבקש מהרשות להציג בתוך חודשיים תוכנית איך הם עולים בהוצאות הפקה. לא נקבל מצב שבעוד שנה תגידו שלא עמדנו בדרישות החוק. השוק הזה רעב ואנחנו שומעים את הקולות".

מנכ"ל רשות השידור, יוני בן מנחם, אמר בדיון: "אני מייחס חשיבות רבה ליצירה הישראלית. צריך לדעת שרשות השידור נמצא באזהרת עסק חי. יש לנו על פי הדו"ח הרשמי אזהרת עסק חי וגירעון מצטבר של 134 מיליון שקל".

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בדחיית החובות של ערוץ 10

>> ערוץ 10 נאלץ להתמודד בימים אלה לא רק עם איומי סגירה בשל אי פירעון חובתיו למדינה, אלא גם עם איום מפנים: היחסים העכורים בין בעלי המניות שלו, כשבצד אחד ניצבים יוסי מימן (51%) ורון לאודר (25%) ובצד האחר ארנון מילצ'ן (24%).

ארנון מילצ'ן

בראשית הדרך היחסים בין בעלי המניות בערוץ 10 התנהלו על מי מנוחות. מילצ'ן, מפיק ישראלי-אמריקאי המבוסס בהוליווד, נכנס להשקעה בערוץ ב-2005 יחד עם איל התקשורת רופרט מרדוק. בראיון ל"מעריב" הסביר אז כי המניע להשקעה בערוץ לא היה עסקי גרידא. "הערוץ מפסיד. לאודר, מימן ואני יודעים את זה מראש. ברור לנו שנפסיד עוד שלוש-ארבע שנים עד שנגיע לאיזון. צריך להדגיש, זה לא ביזנס-ביזנס. יש סיבה לכך שאנחנו כאן. הצלחנו בדברים אחרים - והגיע הזמן שנחזיר חלק מההצלחה שלנו למדינה".

על אף הצהרת הכוונות הטובות, ערוץ 10 לא הגיע לאיזון כמתוכנן ובשלוש השנים האחרונות - אחרי שהזרים לערוץ יותר מ-200 מיליון שקל - החליט מילצ'ן למשוך את ידיו מהערוץ והפסיק להעביר לו כספים. מאז נאלצו מימן, ובעיקר לאודר, לשאת בנטל בלעדיו ולהזרים לערוץ מאות מיליוני שקלים כדי להבטיח את המשך פעילותו.

היחסים העכורים בין בעלי המניות החלו להיחשף בשבועות האחרונים, בין היתר לאחר שיו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, אמר כי בקרב בעלי הערוץ יש שלא יתנגדו לסגירתו. בראיון ל-ThrMarker TV בשבוע שעבר אמר שאמה כי "לא ברור מי רוצה בסגירת ערוץ 10 - הפוליטיקאים או בעלי המניות, שרוצים להיפטר מהצרה הזו".

הדברים של שאמה הדליקו נורה אדומה בקרב בכירים המקורבים לערוץ 10 ולבעלי המניות שלו. אלה החלו לחשוד כי מקורביו של מילצ'ן הבהירו לאנשי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי מבחינתו של מילצ'ן הערוץ יכול להיסגר. הבכירים סבורים כי מסרים אלה עודדו את נתניהו להתעקש על פירעון חובות הערוץ במועד. מילצ'ן עצמו מיודד עם נתניהו כבר שנים רבות, וכך גם לאודר.

נציגו של מילצ'ן בישראל, רו"ח זאב פלדמן, הכחיש אתמול את הדברים: "זה קשקוש. פשוט לא נכון. אף אחד מאיתנו לא דיבר עם אנשי נתניהו. מילצ'ן לא מעוניין בסגירה - הערוץ הרי חייב לו 50 מיליון דולר, והסיכוי היחיד שנראה את הכסף הוא אם הערוץ ימשיך לפעול. מצד שני, אנחנו לא מוכנים להשקיע עוד כסף, כי כרגע זה חסר תוחלת. דחיית החוב למדינה לא רלוונטית כאן - כשיש לך סרטן וציפורן חודרנית זה לא יעזור אם תטפל בציפורן החודרנית".

לא מכסים את החשבון

על אף ההכחשות, מקורבים לבעלי המניות האחרים בערוץ מפנים אצבע מאשימה כלפי מילצ'ן. "הוא פועל בניגוד עניינים מובהק בין טובת הערוץ לבין אינטרסים אחרים שיש לו או למי ממקורביו", אמרו. בשוק מעריכים כי ייתכן שמילצ'ן סבור שסגירת הערוץ עדיפה מבחינתו לעומת המשך פעילות, שצפוי להגדיל את הפסדיו.

חוסר הנכונות של מילצ'ן להשתתף בהזרמת הכספים והתעקשותו לקבל בחזרה את השקעתו עשויים לסכל את האפשרות שלאודר ימשיך להזרים לבדו כסף לערוץ - תרחיש אפשרי לאור ההידרדרות האחרונה במצבו הכלכלי של מימן.

במקרה כזה של המשך הזרמה מצד לאודר, שיעור אחזקתו בערוץ יגדל על חשבון דילול מניותיהם של מימן ומילצ'ן. עם זאת, תושבי חוץ כמו לאודר אינם מורשים להחזיק יותר מ-49% מזכיינית טלוויזיה מסחרית בישראל. מסיבה זו, לאודר יוכל להזרים כספים לערוץ רק באמצעות הלוואת בעלים - אפשרות בעייתית מבחינתו.

הפתרון שיבטיח את המשך הזרמת הכסף במקרה כזה מחייב הכנסת משקיע חיצוני ישראלי, שיזרים לערוץ כסף וידלל את המניות באופן שבו 51% מהבעלות תישאר בידי אזרח ישראל. בהקשר זה הוזכר שמו של איש העסקים חזי בצלאל, המעוניין להשקיע בערוץ. עם זאת, כל עוד מועד פירעון חובות הערוץ נותר על כנו, המשא ומתן בינו לבין בצלאל לא יכול להבשיל.

לדברי פלדמן, מילצ'ן אינו מעורב בניסיונות להכניס משקיע חדש לערוץ. "יכול להיות שמילצ'ן עמד על זכויותיו וזה מנע מאחרים להיכנס", הוא אומר. בנוגע למשא ומתן עם בצלאל הוא רומז כי "אף אחד לא הכניס אותנו לתמונה, אלא רק בשוליים. זה בסדר, אך כשעושים פעולה מהותית במניות יש לדבר איתנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב