סוף עידן העסקים כרגיל

השמיים לא נופלים בגלל המדיה החברתית; זה רק גשם של הזדמנויות

שגיא חמץ
שגיא חמץ
שגיא חמץ
שגיא חמץ

רבים בעולם העסקים חשים בתקופה האחרונה כי השיטות הוותיקות לנהל את עסקיהם מתחילות לאבד אפקטיביות ולהיעלם. זה מתחיל בשירות ובשיווק, עובר דרך התמחור והתקשורת ומגיע עד השיטה הכלכלית עצמה, שכולנו - בהנחה שאנחנו בני יותר מעשר - גדלנו עליה. מה שלא ברור עדיין הוא מה יהיה הדבר החדש שיחליף את השיטות הישנות. בעבור רבים, התרופה למצב הדברים הנוכחי היא, ניחשתם נכון, פייסבוק.

הכותרת של הטור לקוחה משמו של ספר שכתב המומחה והיועץ למדיה חברתית בריאן סוליס, "The End of Business As Usual". הספר הוא אחד הפופולריים מבין סדרה ארוכה של ספרים בעלי מסר דומה שהתפרסמו בחודשים האחרונים בארה"ב. לפי הספרים, המדיה החברתית הפכה את קולו של הצרכן לרם וברור יותר מבעבר וסיפקה כלים פשוטים ומהירים לשתף מידע, להגיב ולהניע צרכנים לפעולה. אמנם, אלה לא מגמות חדשות, לא בין בני אדם בכלל ובוודאי שלא באינטרנט, שמימיו הראשונים היה כלי תקשורת פשוט ויעיל. אלא שכעת כל זה קורה בקצב מהיר, המהיר בתולדות המדיה.

בתוך כך, דבר נוסף מתרחש. הכמות והזמינות של המידע באינטרנט וברשתות חברתיות סיפקו לכלי התקשורת הישנים מקום חדש שממנו ניתן לדלות סיפורים ולזהות בו את מה שההמון רוצה וחושב. כך נולדה סימביוזה חדשה, שבה שיחות ברשת מולידות כותרות בעיתונים, שמולידות עוד שיחות ברשת וכך הלאה.

כל אלה סדקו את החומה בין עסקים, מותגים וצרכנים, שמאחוריה ניתן היה לנהל בעבר מציאות לחוד ותדמית לחוד. כעת כל זה משתנה, ועם השינוי מסתיים האופן שבו עסקים היו רגילים לפעול. עבור מנהלים, הצעד הראשון בעידן העסקים שאינם כרגיל הוא להפריד בין העיקר לתפל ולהבין אם ומהי השפעתה של המדיה החברתית על הארגון, המותגים והשירותים הספציפיים שלהם ולקבוע תוכנית עבודה שנתית הכוללת יעדים חדשים, שחלקם לפחות אינם מוכרים כיום לארגון.

הנטייה עד כה היתה להתייחס למדיה החברתית כאיום גדול ורב פנים או ככלי חדשני ומגניב שמקשט מהלכים שיווקיים. בפועל, המדיה החברתית היא לא זה ולא זה. זוהי מדיה חדשה וסוג תקשורת חדש עם הצרכנים, שכדאי לשלב בארגון בצורה מובנית כדי לטפח ולפתח אותה לאורך זמן.

דרך טובה להתחיל בכך היא להגדיר מי אחראי בארגון על הטיפול במדיה החברתית ולהעניק להם סמכויות, או לפחות נגישות אמיתית לחלקי הארגון העוסקים בשיווק, דוברות ושירות לקוחות. הצעד השני צריך להיות הגדרת יעדים ומטרות לצד יעדים כמותיים. כך למשל, כדאי להגדיר ל-2012 יעדים לכמות האנשים המעורבים או מודעים לפעילות הארגון במדיה חברתית, למספר האינטראקציות שינוהלו עם לקוחות באמצעות המדיה החברתית או למספר התהליכים שישונו בארגון בעקבות מידע שיגיע מגולשים במדיה חברתית. אם כבר יש בארגון שלכם מערכת ניטור וניתוח של שיחות ברשת, כמות המנהלים שנחשפים או מגיבים לניתוח היא נקודה טובה למדידה.

פעילות מסודרת מול תוכנית עבודה עם יעדים נכונים תאפשר לארגונים לאמץ את המדיה החברתית כחלק מהתרבות הארגונית וכחלק מתמהיל השיווק, ולהתמודד ולצמוח לאורך זמן. או במילותיו של סוליס: השמיים לא נופלים. זה רק גשם, גשם של הזדמנויות.

-

שגיא חמץ הוא מנכ"ל בלינק

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה