סוף עידן העסקים כרגיל

השמיים לא נופלים בגלל המדיה החברתית; זה רק גשם של הזדמנויות

שגיא חמץ
שגיא חמץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שגיא חמץ
שגיא חמץ

רבים בעולם העסקים חשים בתקופה האחרונה כי השיטות הוותיקות לנהל את עסקיהם מתחילות לאבד אפקטיביות ולהיעלם. זה מתחיל בשירות ובשיווק, עובר דרך התמחור והתקשורת ומגיע עד השיטה הכלכלית עצמה, שכולנו - בהנחה שאנחנו בני יותר מעשר - גדלנו עליה. מה שלא ברור עדיין הוא מה יהיה הדבר החדש שיחליף את השיטות הישנות. בעבור רבים, התרופה למצב הדברים הנוכחי היא, ניחשתם נכון, פייסבוק.

הכותרת של הטור לקוחה משמו של ספר שכתב המומחה והיועץ למדיה חברתית בריאן סוליס, "The End of Business As Usual". הספר הוא אחד הפופולריים מבין סדרה ארוכה של ספרים בעלי מסר דומה שהתפרסמו בחודשים האחרונים בארה"ב. לפי הספרים, המדיה החברתית הפכה את קולו של הצרכן לרם וברור יותר מבעבר וסיפקה כלים פשוטים ומהירים לשתף מידע, להגיב ולהניע צרכנים לפעולה. אמנם, אלה לא מגמות חדשות, לא בין בני אדם בכלל ובוודאי שלא באינטרנט, שמימיו הראשונים היה כלי תקשורת פשוט ויעיל. אלא שכעת כל זה קורה בקצב מהיר, המהיר בתולדות המדיה.

בתוך כך, דבר נוסף מתרחש. הכמות והזמינות של המידע באינטרנט וברשתות חברתיות סיפקו לכלי התקשורת הישנים מקום חדש שממנו ניתן לדלות סיפורים ולזהות בו את מה שההמון רוצה וחושב. כך נולדה סימביוזה חדשה, שבה שיחות ברשת מולידות כותרות בעיתונים, שמולידות עוד שיחות ברשת וכך הלאה.

כל אלה סדקו את החומה בין עסקים, מותגים וצרכנים, שמאחוריה ניתן היה לנהל בעבר מציאות לחוד ותדמית לחוד. כעת כל זה משתנה, ועם השינוי מסתיים האופן שבו עסקים היו רגילים לפעול. עבור מנהלים, הצעד הראשון בעידן העסקים שאינם כרגיל הוא להפריד בין העיקר לתפל ולהבין אם ומהי השפעתה של המדיה החברתית על הארגון, המותגים והשירותים הספציפיים שלהם ולקבוע תוכנית עבודה שנתית הכוללת יעדים חדשים, שחלקם לפחות אינם מוכרים כיום לארגון.

הנטייה עד כה היתה להתייחס למדיה החברתית כאיום גדול ורב פנים או ככלי חדשני ומגניב שמקשט מהלכים שיווקיים. בפועל, המדיה החברתית היא לא זה ולא זה. זוהי מדיה חדשה וסוג תקשורת חדש עם הצרכנים, שכדאי לשלב בארגון בצורה מובנית כדי לטפח ולפתח אותה לאורך זמן.

דרך טובה להתחיל בכך היא להגדיר מי אחראי בארגון על הטיפול במדיה החברתית ולהעניק להם סמכויות, או לפחות נגישות אמיתית לחלקי הארגון העוסקים בשיווק, דוברות ושירות לקוחות. הצעד השני צריך להיות הגדרת יעדים ומטרות לצד יעדים כמותיים. כך למשל, כדאי להגדיר ל-2012 יעדים לכמות האנשים המעורבים או מודעים לפעילות הארגון במדיה חברתית, למספר האינטראקציות שינוהלו עם לקוחות באמצעות המדיה החברתית או למספר התהליכים שישונו בארגון בעקבות מידע שיגיע מגולשים במדיה חברתית. אם כבר יש בארגון שלכם מערכת ניטור וניתוח של שיחות ברשת, כמות המנהלים שנחשפים או מגיבים לניתוח היא נקודה טובה למדידה.

פעילות מסודרת מול תוכנית עבודה עם יעדים נכונים תאפשר לארגונים לאמץ את המדיה החברתית כחלק מהתרבות הארגונית וכחלק מתמהיל השיווק, ולהתמודד ולצמוח לאורך זמן. או במילותיו של סוליס: השמיים לא נופלים. זה רק גשם, גשם של הזדמנויות.

-

שגיא חמץ הוא מנכ"ל בלינק

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט