האביב הערבי מעצב מחדש את שוק החדשות בטלוויזיה

תהליכי הדמוקרטיזציה בעולם הערבי הולידו שינויים גם בשוק החדשות בערבית בטלוויזיה  בשנה הקרובה יעלו לאוויר שני ערוצי חדשות בערבית בחסות תאגידי המדיה בלומברג וסקיי ניוז  הם יצטרפו לאל-ג'זירה ולאל-ערבייה ולערוצים המקומיים במדינות ערב, המבקשים לתת מענה לביקוש לתכנים חופשיים מצנזורה  מהפכת היסמין של הטלוויזיה בערבית

אריק פאנר
אריק פאנר

ניו יורק טיימס

>> מהפכות שינו את פני הפוליטיקה בעולם הערבי בשנה האחרונה - ונוף ענף החדשות דובר הערבית משתנה אתם. שוק החדשות בערבית בטלוויזיה, שנשלט במשך שנים על ידי שני ערוצי לוויין בעלי קשרים קרובים לשליטי ערב - אל-ג'זירה ואל-ערבייה - נערך כעת להתמודדות עם תחרות חדשה, ערב השקתם הצפויה של שני ערוצי חדשות בערבית, שיופעלו במשך 24 שעות ביממה על ידי תאגידי מדיה מערביים בשיתוף עם חברות מדיה ערביות.

הנסיך הסעודי אל-וליד בן טלאל, המיליארדר השולט בתאגיד המדיה רוטנה, סיפק בחודש שעבר פרטים על אחד הערוצים, שייקרא אל-ערב ויפעל בשיתוף עם חברת המדיה והמידע הפיננסי בלומברג. בריטיש סקיי, חברת הטלוויזיה בתשלום הגדולה בבריטניה, מתכוונת להשיק אף היא ערוץ חדש, שייקרא סקיי ערבייה, בשיתוף עם אבו דאבי מדיה אינווסטמנט, חברת השקעות שבה שולט השייח מנצור בן זיאד אל-נהיאן, בן המשפחה השלטת באבו דאבי.

אנליסטים מעריכים כי הערוצים החדשים, שאמורים לעלות לאוויר בשנה הבאה, עשויים לספק אתגר משמעותי ראשון לאל-ג'זירה ולאל-ערבייה. לדברי ג'ו חליל, מחבר הספר "ענף הטלוויזיה הערבית", השחקנים החדשים לא יצליחו להחליף את אל-ג'זירה, הנמצאת בבעלות משפחת המלוכה הקטארית, או את אל-ערבייה, שבסיסה בדובאי והיא נמצאת בבעלות תאגיד המדיה mbc, הנשלט על ידי משקיעים סעודיים עם קשרים למשפחת המלוכה.

ערוצים אלה מתמודדים כבר זמן רב עם תחרות מצד ערוצי טלוויזיה אזוריים אחרים, בהם הערוץ בערבית של BBC, ואל-חורה, שאותו מממנת ממשלת ארה"ב. עם זאת, אומר חליל, הערוצים החדשים הם "פרויקטים בעלי פרופיל גבוה, והגיוון המוגבר יפעיל לחץ על השחקנים בשוק להיות ייחודיים יותר".

החמיצו את המהפכות

אל-ערב וסקיי ערבייה אמנם החמיצו את המהפכות בתוניסיה, מצרים ולוב, אך מנהלי הערוצים החדשים מאמינים כי הביקוש לחדשות בערבית, שאיפיין את תקופת המהפכות, ימשיך לגדול. "אנו מאמינים כי הסיפורים שמתרחשים כעת אינם חד- פעמיים", אומר נרט בוראן, מנהל וראש מחלקת החדשות של סקיי ערבייה. "חדשות הן חדשות - והן ימשיכו להיות רבות גם בשנה הבאה". סקיי ערבייה, המתכננת להתחיל לשדר באביב מאבו דאבי, תחזיק 13 מערכות חדשות באזור, ותחלוק משאבים עם ערוץ סקיי ניוז הבריטי.

גם ג'מאל חאשוג'י, לשעבר עורך העיתון הסעודי אל-ווטאן ומנהל אל-ערב, אומר כי הכוונה להשיק את הערוץ התעוררה עוד לפני האביב הערבי. לדבריו, הצופים מוכנים לחדשות עם מראה ותחושה אחרים, כולל דגש רב יותר על מידע פיננסי. "כשתיכננו להקים את הערוץ עמדו לנגד עינינו רפורמות, ולכן הערוץ יתאים לנוף החדש באזור. נתמקד במה שאנשים רוצים - חיים טובים יותר".

בלומברג תפיק חמש שעות של חדשות עסקיות בערבית עבור אל-ערב מדי יום. לדברי לינדזי אוליבר, מנהלת המחלקה המסחרית הבינלאומית של בלומברג TV, בכירי בלומברג יהיו "מעורבים ביותר בתפקיד מייעץ לערוץ. נעבוד לצד הצוות של אל-ערב בהקמת הסט, ונייעץ בנושאים ותחומים שהוכיחו את עצמם בערוצי חדשות בינלאומיים אחרים", אומרת אוליבר.

אף שהערוצים החדשים יתחרו זה בזה ובשחקנים הוותיקים, הם קשורים זה לזה לפחות בדרך בלתי ישירה אחת. בעליו של הערוץ אל-ערב, הנסיך בן טלאל, הוא בעל המניות השני בגודלו בניוז קורפ, המחזיקה ב-39% מבריטיש סקיי, העומדת מאחורי סקיי ערבייה. ניוז קורפ, הנשלטת על ידי מנכ"ל החברה, רופרט מרדוק, היא בעלת המניות השנייה בגודלה בחברת רוטנה של הנסיך הסעודי. עם זאת, אל-ערב הוקמה כישות עצמאית מרוטנה.

תחרות מול הערוצים המקומיים במדינות ערב

מהפכות האביב הערבי בשנה האחרונה הגבירו את הביקוש לחדשות ולמידע בקרב הציבור במדינות ערב, וחברות כמו אל-ג'זירה זכו לשבחים מיוחדים מצד אנליסטים מערביים על סיקור האירועים. עם זאת, המהפכות הפוליטיות גם חשפו הטיות פוליטיות באל-ג'זירה ובערוצי חדשות אחרים.

אל-ג'זירה, למשל, נתפשה כתומכת במהפכות בתוניסיה, במצרים ובלוב, אך הואשמה בדיווח "רך" על דיכוי ההפגנות בבחריין, השכנה לקטאר. אל-ערבייה, לעומתה, תמכה יותר במשטר הישן במצרים, והיא נתפשת כשמרנית יותר מאל-ג'זירה. אנליסטים ערביים העוסקים בענף המדיה בוחנים כעת מקרוב את אל-ג'זירה, במטרה לראות אם יחולו בה שינויים מהותיים בעקבות עזיבת מנהל מחלקת החדשות הוותיק ברשת, ווד'אע חנפר, שהתפטר בספטמבר. חנפר הוחלף על ידי בן משפחת המלוכה הקטארית, מינוי שהוביל להערכות כי הנסיכות תנסה להגדיל את השפעתה על הסיקור החדשותי באל-ג'זירה.

בינתיים, ייתכן כי כבר החלו כמה שינויים מהותיים יותר בעולם החדשות הערבי. אחת הסיבות שספקיות חדשות כמו אל-ג'זירה נהנו מקהל כה רב היתה כי הן פעלו מחוץ להישג ידם של המשטרים האוטוריטריים במדינות כמו מצרים, תוניסיה ולוב, שממשלותיהן הגבילו את כלי התקשורת והמדיה המקומית. כעת, עם נפילתם של משטרים אלה, ענף החדשות במדינות ערב מתחיל להיפתח, וערוצים מקומיים חדשים מספקים חדשות ופרשנויות על אירועי השעה. התפתחות כלי התקשורת המקומיים במדינות ערב עשויה בסופו של דבר לפגוע בהיקף הצופים של הערוצים הפן-ערביים, המשדרים מחוץ למדינות בערוצי הלוויין.

"השוק הפן-ערבי רווי", אומר פייסל עבאס, עורך מדיה לשעבר בעיתון א-שארק אל-אווסט, המתפרסם בלונדון. "אם הערוצים החדשים לא יצליחו לבדל את עצמם, דרכם צפויה להיות קשה". בנוסף, מרבית הפרסום לערוצי הטלוויזיה במדינות ערב נמכר באופן מקומי ולא אזורי, מה שמעניק יתרון לערוצים המקומיים על פני ערוצי הלוויין הפן-ערביים.

בניסיון להתמודד עם התחרות מצד ערוצים מקומיים, אל-ג'זירה כבר השיקה ערוץ חדשות נפרד הפונה לצופים במצרים. לדברי חאשוג'י, ערוץ אל-ערב יתמקד בסעודיה, אך לא יתעלם מחדשות במדינות אחרות באזור. לעומתו, בוראן מסקיי ערבייה מבקש בכל זאת להדגיש את הפן-ערביות, וטוען כי יש עדיין מקום בשוק החדשות בערבית לערוץ חדש. "איני יודע מדוע אנשים אומרים שיש יותר מדי ערוצים", הוא אומר. "ערוץ מקומי בלוב יכול להתמקד בלוב, אבל יש עדיין שוק לערוצים פן-ערביים שישלימו זה את זה".

אף שלסקיי ערבייה קשרים לממשלת אבו דאבי, הערוץ ינוהל כמיזם למטרות רווח, כאשר לכל שותף בארגון התחייבויות מימון, "שנועדו להספיק לתקופה מספקת כדי לאפשר לנו לעמוד על הרגליים ולהיות עצמאים מסחרית", אומר בוראן. העצמאות הכלכלית עשויה להוכיח את עצמה עבור סקיי ערבייה, מאחר שכדי למשוך צופים, היא ואל-ערב יהיו חייבות להדגים עצמאות עריכתית בתחומי ובאופן הסיקור החדשותי, נושאים שבעבר פגעו במיזמים משותפים דומים של ערוצי חדשות מערביים עם ערוצים ערביים.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"