מחקר: מהדורת חדשות ערוץ 2 מנציחה סטריאוטיפים שליליים על חרדים

המחקר, שיוצג בכנס אילת לעיתונות 2011, קובע כי אופי הסיקור של חרדים החשודים בביצוע עבירות תורם ליצירת תחושה ציבורית כי הקהילה החרדית כולה אינה מוסרית. עורכת המחקר, ד"ר פנינה שוקרון-נגר: "התקשורת מייצגת את התפישה שחרדים הם דבר מאיים ומסוכן"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

>> "התקשורת היא הזירה המרכזית בימינו להנצחת סטריאוטיפים נגד המגזר החרדי. היא מייצגת את התפישה שחרדים הם דבר מאיים ומסוכן, ושקורים במגזר דברים אפלים" - כך אומרת ד"ר פנינה שוקרון-נגר, בלשנית וחוקרת השיח הפוליטי ושיח התקשורת מהמחלקה ללשון העברית באוניברסיטת בן-גוריון בעקבות מחקר שערכה על ייצוג חרדים בתקשורת.

במחקר, שנערך במימון הרשות השנייה, נבחן אופי סיקור המגזר החרדי בכל הכתבות ששודרו במהדורת חדשות ערוץ 2 ב-2009. המחקר גילה כי בכל הכתבות על יחידים חרדים שנחשדו בביצוע עבירות הדיווח איזכר את ההשתייכות המגזרית של החשוד, גם במקרים שבהם האזכור לא היה רלוונטי לידיעה. אף כי הממצאים נוגעים לחדשות ערוץ 2, סביר להניח כי ממצאים דומים היו עשויים להתקבל לו היו נבדקים גם כלי תקשורת אחרים. בנוסף, בתקופה הנסקרת הוקדשו בחדשות 2 כתבות רבות למגזר החרדי, שהתאפיינו בטון אוהד.

לפי שוקרון-נגר, אזכור השתייכותם המגזרית של חרדים שפשעו תורם ליצירת תחושה בציבור כי החברה החרדית כולה אינה מוסרית. "בספרות המחקרית בעולם כבר נכתב על תופעות שבהן ה'אחרים' מוצגים לא רק כקבוצה נפרדת, אלא גם כמסוכנים וכאחראים לאי-סדר חברתי. יש ממש דמוניזציה של קבוצות כאלה", מסבירה שוקרון-נגר. "אני בחנתי את הנושא באמצעים לשוניים, וגיליתי שהחרדים הם היחידים שלגביהם מוזכרת ההשתייכות הדתית של מבצעי הפשע".

לפי המחקר, שיוצג בכנס אילת לעיתונות 2011 בדצמבר, "סימון הזהות החרדית של נאשמים במעשים בלתי-מוסריים נעשה בדרגות שונות של ישירות. רק פעמים מעטות נאמר על אדם באופן מפורש שהוא חרדי, אך בדרך-כלל הכתבה מספקת רמזים על זהותו, כמו מידע על אופי השכונה שבה התרחש המקרה המדווח או מאפיינים אחרים המזוהים עם חרדים, כמו אזכור שהחשוד דובר יידיש".

שוקורן-נגר טוענת כי לסימון חשודים כשייכים למגזר החרדי הצטרפו בדיווחים גם ייצוגים חזותיים, כמו צילומים איקוניים של חיי קהילה חרדיים. כך למשל, בכתבה על צעיר שנחשד באינוס אחיינו שולבו תצלומים של הורים חרדים עם ילדיהם ברחוב או בגן משחקים, דבר שלפי שוקרון-נגר מרחיב את עננת החשד לכלל הקהילה.

מאיר גל, מנכ"ל משותף במשרד הפרסום החרדי גל אורן BSD, מספר שמסקנות המחקר אינן מפתיעות. "היחס אל החרדים בתקשורת מוכר, והטרמינולוגיה רק מקצינה והולכת", הוא אומר. "השיח נעשה אלים יותר ומי שמוביל את זה הם לא הפוליטיקאים, אלא אנשי התקשורת". גל מוסיף כי יחס החרדים לתקשורת אמנם עוין, אך הוא מתעצם עקב שידור כתבות שבהן מואשם המגזר כולו בפשע של עבריין יחיד. "זה אינטרס של כל החברה בישראל לחנך לסובלנות ולשפר את השיח הבין-אישי והציבורי", הוא אומר.

מחדשות 2 לא נמסרה תגובה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?