האם אמזון תצליח להציל את הסופרים?

אחרי שחנויות הדיסקים והספרים כמעט נכחדו מהעולם, כעת מגיע תורן של הוצאות הספרים ■ ענקית המכירות המקוונת מסתערת בכל הכוח על תחום ההוצאה לאור ומציעה בית חם לסופרים שנדחו על ידי ההוצאות הגדולות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחשב האישי הרג את מכונות הכתיבה. אפל עשתה את זה לדיסקים עם אייטיונס שלה, ואמזון עשתה זאת לחנויות הספרים, כשלימדה את הקוראים שהם אינם זקוקים להן כדי לקנות ספרים. עתה היא מעודדת סופרים לזנוח את המוציאים לאור שלהם. אמזון תוציא לאור בסתיו הקרוב 122 ספרים במגוון ז'אנרים, בפורמט של ספרים אלקטרוניים וספרים מודפסים כאחד. המהלך הזה הוא קפיצת מדרגה בתוכניתה של חברת המסחר המקוון להפוך למוציאה לאור, ויעמיד אותה בתחרות ישירה מול בתי ההוצאה לאור הגדולים ביותר בארה"ב, שהם גם הספקים הגדולים שלה.

אמזון הקימה הוצאת ספרים שתנוהל על ידי ורנס קירשבאום, אחד הוותיקים בתעשייה, ותוציא, תחת מותג משלה, פרוזה וספרי עיון. היוצר הראשון שאמזון החתימה היה הסופר טים פריס, שעד כה הוציא לאור בעצמו את ספריו. בשבוע שעבר הכריזה החברה על פרסום אוטוביוגרפיה של השחקנית והבמאית פני מרשל, שכבר קיבלה מקדמה בסך 800 אלף דולר על הספר.

מוציאים לאור אומרים כי אמזון מחזרת באגרסיביות אחר הסופרים הידועים ביותר שלהם. אמזון גם מכרסמת בשירותים נוספים שמוציאים לאור, מבקרי ספרות וסוכנים נהגו לספק לסופרים.

כמה מבתי ההוצאה לאור הגדולים סירבו לדבר בגלוי על מאמציה של אמזון. "המוציאים לאור מבועתים ואינם יודעים מה לעשות", אומר דניס לוי ג'ונסון ממלוויל האוס, הידוע כאדם שאומר את אשר על לבו. "כולם מפחדים מאמזון", מוסיף ריצ'רד קרטיס, סוכן ותיק ומוציא לאור של ספרים אלקטרוניים. "אם אתם חנות ספרים, אמזון כבר מתחרה בכם מזמן. אם אתם מוציאים לאור, יום אחד תתעוררו ותגלו שאמזון מתחרה גם בכם. ואם אתם סוכנים, אמזון אולי גונבת את האוכל מפיכם, מכיוון שהיא מציעה לסופרים שלה את ההזדמנות לפרסם ישירות, ללא צורך בתיווך שלכם. זוהי אסטרטגיה ישנה של 'הפרד ומשול'", אומר קרטיס.

בכירים באמזון, שהתראיינו במטה החברה, סירבו לומר כמה עורכים החברה גייסה, או כמה ספרים כבר נרכשו בחוזה. הם ניסו להמעיט בעוצמתה של אמזון, ואמרו כי המוציאים לאור מגזימים בתיאור נפילתם הצפויה. "זה תמיד מתואר כסוף העולם", אמר בציניות ראסל גרנדינטי, אחד מבכירי אמזון. "אפשר להתחיל בספירה לאחור".

גרנדינטי ציין כי אופי התחרות בתחום ההוצאה לאור אכן משתנה, לראשונה מאז המצאת הדפוס לפני 600 שנה. "האנשים היחידים הנחוצים באמת בתהליך ההוצאה לאור הם עתה הכותבים והקוראים", הוא אומר. "כל מי שעומד בין שניהם מחזיק גם בסיכון וגם בהזדמנות".

אמזון החלה להעניק לכל הסופרים, בין אם היא מוציאה לאור את ספריהם או לא, גישה ישירה למסד הנתונים הנחשק Nielsen BookScan, שבו מתפרסמת כמות מכירות הספרים באזורים השונים בארה"ב. החברה הקימה גם מערכת לתקשורת ישירה בין הכותבים לבין מעריציהם, שבעבר התאפשרה רק במהלך מסעות קידום מכירות של הסופרים. המוציאים לאור קיבלו בחודש שעבר הצצה לעתיד, שבו, כך הם חוששים, לא יהיה להם תפקיד. היה זה כאשר אמזון הציגה את קינדל פייר, טאבלט לקריאת ספרים וקובצי מדיה אחרים שהיא מוכרת. ג'פרי בזוס, מנכ"ל החברה, כינה כמה פעמים את הקינדל החדש "שירות מקצה לקצה", מה שיצר את הרושם שאמזון בונה עולם שבו היא מפתחת, מקדמת ומספקת את המוצר.

מנהלי ההוצאה התפוצצו מזעם

כדי להבין עד כמה המוציאים לאור מזועזעים מכניסתה של אמזון לעסקיהם, אפשר לבחון את המקרה של דיאנה דוונפורט, סופרת מהוואי, שהקריירה שלה חוותה טלטלה בחודש שעבר. ב-2010 חתמה דוונפורט על הסכם עם ריברהד בוקס, חטיבה של הוצאת הספרים פינגווין, על פרסום ספרה "The Chinese Soldier's Daughter" (בתו של החייל הסיני), סיפור אהבה המתרחש בעת מלחמת האזרחים. דוונפורט קיבלה מקדמה בסך 20 אלף דולר על הספר, שהיה אמור לצאת לאור בקיץ הבא.

מכיוון שסופרים כיום נתונים תחת לחץ מתמיד לספק תוצרים מהירים, דוונפורט ליקטה כמה סיפורים קצרים שכתבה לפני 20 שנה, שזיכו אותה בפרסים שונים, וארזה אותם לספר אלקטרוני בשם "Cannibal Nights" (לילות הקניבלים), אותו ניתן לרכוש באמזון.

כשגילו זאת בפינגווין, מנהלי החברה "התפוצצו מזעם", כפי שתיארה זאת דוונפורט בבלוג שלה. הם האשימו אותה בהפרת הסעיף חוזה הקובע שעליה להימנע מתחרות עמם. פינגווין דרשה ש"לילות הקניבלים" יוסר ממכירה וכי כל האזכורים שלו יימחקו מהאינטרנט.

דוונפורט סירבה. בתגובה, פינגווין ביטלה את החוזה להוצאת הרומן הבא שלה, והודיעה כי תתבע אותה אם לא תשיב את סכום המקדמה. "הם מנסים לקבוע תקדים: מי שמוציא ספר בעצמו ומפיץ אותו באמזון, מסתכן", אומר ג'אן קונסטנטין, עורך הדין שמייצג את דוונפורט. בפינגווין סירבו להגיב.

כמה סופרים אכן סובלים מריקושטים, אולם רבים דווקא מרוויחים מהמצב החדש. לורן סאוויל מצאה את עצמה מחוץ למערכת כאשר המו"לים בניו יורק הובילו את המערכה. "קיבלתי מחמאות רבות אך לא לקוחות", אמרה סאוויל, 48. לפני שנתיים היא החליטה לשלם עבור פרסום ביוגרפיה על הירידה של אמא ממעמדה כמלכת יופי בקליפורניה לאדם פשוט ועד לקורבן רצח. זה עלה לה 2,200 דולר, שהניבו מכירות של 600 עותקים - הישג צנוע ביותר.

בסתיו האחרון שילמה סאוויל 100 דולר כדי להיכלל ברשימה שערך המגזין "פבלישרס ויקלי", של סופרים שמוציאים לאור את ספריהם. המגזין פירסם ביקורת על הספר שלה, שאמנם היתה אמביוולנטית, אבל עוררה עניין בקרב העורכים באמזון. הם שלחו לסאוויל אי-מייל והציעו לה לפרסם את הספר. הספר קיבל עריכה, עטיפה מחודשת ושם חדש - "Unraveling Anne" (לחשוף את אן). הספר ייצא לאור בחודש הבא.

סאוויל לא קיבלה מקדמה, כפי שהיתה מקבלת אילו מוציא לאור רגיל היה מחתים אותה. למעשה, אמזון נהפכה לשותפה שלה. "אני מניחה שהם רוצים להרוויח הרבה כסף מהספר, וזה מעודד עבורי", אמרה סאוויל, שביצעה את המשא ומתן מול אמזון באמצעות סוכן. בחוזה שלה יש סעיף שאוסר עליה לדון בפרטיו - בניגוד למקובל בעולם ההוצאה לאור. גם התוכניות לקידום המכירות של הספר כפופות לסעיף סודיות.

האם אמזון יכולה ליצור בשקט רבי מכר משלה? הספר הגרמני עלום השם "The Hangman's Daughter" (בת התליין) היה להיט בגרסה האלקטרונית, בלי שאף מבקר מקצועי יכתוב עליו ולו מלה. אמזון קנתה את הזכויות לרומן ההיסטורי, שהיה רומן הבכורה של אוליבר פוטש. עד כה נמכר הספר ב-250 אלף עותקים דיגיטליים.

"הדבר הגדול והמרתק בתוכנית ההוצאה לאור של אמזון, הוא שהיא מאפשרת לתופעות כאלה, שמגיעות מלמטה, להתרחש", אמר ברוס ניקולס מהאוטון מיפלין הרקורט, שפירסמה מחדש את הרומן בקיץ האחרון.

סאוויל כבר אינה מעוניינת בעבודה עם בית הוצאה לאור. "היתה להם הזדמנות", היא אומרת. היא כותבת עכשיו רומן נוסף. "התקווה שלי היא שאמזון תחשוב שהוא מצוין ונדהר ביחד אל השקיעה", הוסיפה.

בישראל עדיין קוראים ספרים מודפסים

ב-2010 השיקו סטימצקי, חברת ידיעות טכנולוגיות וניופאן את קורא הספרים האלקטרוני העברי הראשון, ה-vrit-e. הקורא האלקטרוני נמכר בשעתו במחיר גבוה - כ-1,600 שקל, והיצע הספרים בחנות הייעודית שלו כלל בעיקר רבי מכר חדשים שאינם מבית ההוצאה לאור של כנרת-זמורה-ביתן, מבעלי רשת צומת ספרים המתחרה בסטימצקי.

בהמשך ירד מחירו של ה-vrit-e בכמעט 50%. לבסוף נהפכה חנות הספרים המקוונת ליישום לאייפד, אך מגוון הספרים הדיגיטליים שהוצע בה נותר מצומצם. "הספריה" - יוזמה דומה של צומת ספרים וסלקום, לא קרמה עור וגידים, ככל הנראה מכיוון שיישום מכירת הספרים לא אושר על ידי אפל.

הישראלים, לעת עתה, ממשיכים לקנות ספרים מודפסים, בעיקר את אלה שנמכרים ברשתות הגדולות, צומת ספרים וסטימצקי. הראשונה היא רשת ששייכת בין השאר להוצאת ספרים, והשנייה היא רשת שנמצאת בקשרים הדוקים עם ההוצאות כתר וידיעות אחרונות.

"בישראל לא נולד עדיין גוף כמו אמזון, שיחליט להוציא ספרים שלא כחלק מקשר עם הוצאות הספרים", טוען בכיר בעולם המו"לות הישראלי. "אין לנו כיום בישראל אתר קמעוני ששולט במכירת ספרים, בין השאר בגלל שאנחנו מדינה קטנה ויש חנויות ספרים נגישות בכל מקום. כדי שמהלך כזה יצליח, דרוש אתר שיהיה המקום הראשון שאליו פונים הקוראים. נדרש פה שינוי של הרגלי צריכה, ובשביל זה אתה חייב שיהיה לך קטלוג ענק", הוא מסביר.

"המהלך הנוכחי של אמזון דרמטי", טוען הבכיר. "זוהי עליית מדרגה במאבק מול גופי ההוצאה לאור. לא בכדי, ההכרזה של אמזון הגיעה יום אחרי שתערוכת הספרים בפרנקפורט הסתיימה. סופר שחותם עם מוציא לאור יכול לקוות לקבל 20% מהכנסות הספר. החוזה עם אמזון נדיב בהרבה - בחלק מההסכמים הם מציעים אפילו 50% מההכנסות לסופר", הוא מוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית