יפעת מחקרי מדיה: עסקת שליט עוררה עניין גדול יותר ברשתות החברתיות מהמחאה החברתית

מנכ"ל החברה: העיסוק התקשורתי הנרחב הוביל בימים האחרונים למה שעשוי להראות למתבונן הזר כאובססיה לאומית

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

הגולשים ברשתות החברתיות גילו עניין גדול יותר בעסקת גלעד שליט מאשר במחאה החברתית בשיאה. כך מעלה עבודת ניטור תוכן של חברת יפעת מחקרי מדיה.

הקונסנזוס התקשורתי והציבורי סביב סוגיית שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט התבטא בהיקפי סיקור גבוהים שנשמרו לאורך השנים הן בערוצים המערכתיים והן בערוצי התוכן החברתי.

ההכרזה על חתימת העסקה לשחרורו של שליט ביום שלישי שעבר הובילה כצפוי להיקפי סיקור יוצאי דופן ביום העוקב, הן בערוצי התוכן המערכתי ובמיוחד בערוצי התוכן החברתי, ביחס של כמעט 1 ל-20. עבודת ניטור תוכן של חברת יפעת מחקרי מדיה מצביעה כי בעוד שבתקשורת המסורתית נשמרו היקפי סיקור דומים יחסית לאורך כל השבוע החולף (כ-200 אייטמים ביום).

בתוכן החברתי נרשם ביום למחרת ההודעה על חתימת העסקה סיקור שיא, שהיה גבוה ביותר מפי שלוש מהיקפי הסיקור בהמשך השבוע. מחצית מן החשיפה בערוצי התוכן החברתי נצפתה בפורומים וכרבע ממנה בפייסבוק ובנוסף, כצפוי, בלטו אתרי הטוקבקים של העיתונים היומיים.

"העיסוק התקשורתי הנרחב, והתגובות הציבוריות הנלוות, הובילו בימים האחרונים למה שעשוי להראות למתבונן הזר כאובססיה לאומית" אומר מור לביא, מנכ"ל יפעת מחקרי מדיה "אפילו המיילדת של גלעד, ושולחן הפינג פונג שניתן למשפחה במתנה זכו לכותרות. לצורך השוואה ניתן לראות כי בימי השיא של המחאה החברתית, בשבוע שקדם לפרסום מסקנות וועדת טרכטנברג, הגיע סיקור המחאה ל-9,000 אייטמים, רובם בתוכן החברתי, שמהווים רק כ- 65% מהיקף סיקור עסקת גלעד שליט (13,700 אייטמים, גם הם כאמור בעיקר בתוכן החברתי)".

מבחינת הסנטימנט העולה מן התגובות בערוצי התוכן החברתי מעידה כי יותר ממחצית מן הכותבים מביעים תמיכה בעסקת השחרור (52%), לעומת 35% המתנגדים לה. בתקשורת המערכתית, המבקשת לשמור על חזות אובייקטיבית, היה סיקור העסקה אינפורמטיבי ברובו, אך כאשר הובעה דעה היתה זו ברוב המקרים דעה התומכת בעסקה. לעמדתם של המתנגדים לעסקה כמעט ולא ניתן מקום בערוצים אלו, וגם כאשר הובעה היתה ההתנגדות מסויגת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"