יותר ממיליארד משתמשים לא טועים

מיליארד איש חברים כיום ברשת חברתית כלשהי - 750 מיליון מהם בפייסבוק בלבד  שיתופי הפעולה התוכניים החדשים של פייסבוק, לצד העלייה במספר הטלפונים החכמים והבנה טובה יותר של המפרסמים את המדיום, מבטיחים שהעתיד החברתי ייראה אחרת לגמרי  מה צופן העתיד לרשתות החברתיות? רמז: הן לא הולכות להיעלם

רוני לוין
רוני לוין
רוני לוין
רוני לוין

>> הפצצה שהטילה פייסבוק בכנס המפתחים שלה ביום חמישי האחרון תפסה את הרשת בהפתעה. מעבר לשינוי הצורני והתוכני, והוספת ציר זמן שמסדר את תוכני המשתמש בצורה כרונולוגית, פייסבוק עומדת לעשות מהפכה. המהפכה תושג על ידי כמה שיתופי פעולה אסטרטגיים, בין השאר עם אתר השכרת הסרטים נטפליקס, אתר המוסיקה ספוטיפיי, ה"וול סטריט ג'ורנל" וחדשות יאהו.

שיתופי פעולה אלה הולכים לחבר בין חוויות המשתמשים לבין פייסבוק אפילו יותר מבעבר. מכפתור הלייק, הצרכנים עוברים כעת למודל חדש של חוויה חברתית. אפשר לקרוא מאמרים ביחד, לשמוע מוסיקה אונליין עם חברים, לצפות בסדרות ובסרטים בצוותא. בקיצור, פייסבוק רוצה להיות החיים עצמם. היא רוצה להפוך להיות השער לאינטרנט וליצור מצב שכבר לא יהיה צורך לצאת ממנה כדי לקבל את כל המידע האישי והחברתי שלו המשתמשים זקוקים.

השינוי שנקטה פייסבוק הוא רק סמן לכוחן הגובר והולך של הרשתות החברתיות בחיי הגולשים. כיום יש כבר מיליארד איש שמחוברים לרשתות אלה, כש-750 מיליון מהם נמצאים בפייסבוק בלבד, כפי שדווח בבלוג הטכנולוגי טק-קראנץ' בשבוע שעבר. לפי הנתונים והמהלכים, הרשתות החברתיות לא ייעלמו בקרוב. יש כבר לא מעט מחקרים וסטטיסטיקות על הכיוון שאליו הולך השוק, שכדאי להבין אותם כדי לתפוס את הגל לפני כולם.

93% מרוצים מהרשת החברתית שלהם

חברת המחקר האירופית InSites Consulting הציגה בשבוע שעבר נתונים אודות הרשתות החברתיות בעולם. על פי נתוני החברה, אנשי המערב משתמשים בפחות רשתות חברתיות מאשר בהודו, למשל. הממוצע האירופי הוא 1.9 רשתות חברתיות לאדם, בארה"ב - 2.1 רשתות לאדם, ואילו בהודו - 3.9 רשתות לאדם.

על פי נתוני חברת המחקר קומסקור, במזרח אסיה נמצא הקהל הגדול ביותר לרשתות חברתיות - 32.5% מכלל הגולשים העולמיים. למרות מיעוט הרשתות החברתיות לאדם באירופה, היא נמצאת מיד אחריהם עם 30.1% מסך הגולשים. מתוך כלל הגולשים ברשתות חברתיות בעולם, רק 18.1% הם אמריקאים.

ואולם, כשבאים לבדוק מי מבלה הכי הרבה זמן ברשת, האירופאים מובילים עם 38.1%, האמריקאים אחריהם עם 21.4%, ובמזרח אסיה רק 16.5% מכלל דקות הגלישה הבינלאומיות.

ממסקנות הדו"ח עולה כי הרשתות החברתיות הגדולות רק יוסיפו לגדול ואילו הקטנות שביניהן יעלמו, כמו שקרה למייספייס. 60% מהמשיבים לסקר אמרו כי אינם מעוניינים ברשת חברתית חדשה. 93% מהם שמחים עם מה שיש להם כרגע.

האם זה צריך להדאיג את קברניטי גוגל? יכול להיות. זאת לאור העובדה שבקרב גולשי האינטרנט בעולם, יש כמעט 100% מודעות לקיומה של פייסבוק, שיותר מ-400 מיליון איש מבקרים בה מדי יום. לטוויטר, לשם השוואה, יש מודעות של 80% בקרב הגולשים, אך רק 16% משתמשים. זמן הגלישה הממוצע בפייסבוק הוא 37 דקות, ובטוויטר רק 23 דקות.

66% מושפעים מקמפיינים

השינוי האחרון שנעשה בפייסבוק הופך את הרשת החברתית לאישית יותר. מדובר במין אלבום תמונות וירטואלי, שמאפשר לעקוב אחר החיים של כל אחד שיש לו פייסבוק. יש כמובן הגדרות פרטיות ויכולת לערוך את רמת השיתוף בפרופיל, אבל השינוי כבר כאן. פייסבוק מתעתדת להיהפך, אפילו יותר מכיום, לייצוג הווירטואלי לחיים שלנו.

האם זה יפגע במותגים? כנראה שלא. כבר כיום, על פי InSites Consulting, כמחצית מגולשי פייסבוק מחוברים למותגים. חוויות ממותגים בחיים האמיתיים הן עיקר מתניעי השיחות אונליין. אפשר לראות, כמו על פי נתוני הסקר של נילסן, מה מניע אנשים להתחבר למותגים ברשתות חברתיות. הסקר שבוחן את הרבעון הראשון של השנה, מגלה כי 66% מהגולשים ברשתות חברתיות בעולם הושפעו מקמפיינים ברשתות חברתיות - קמפיינים שהוצגו כמודעה רגילה או כתוכן והראו אם חברים שלכם עוקבים או אוהבים את המותג המפרסם. בישראל שיעור הגולשים המושפעים היה 50%.

המניע העיקרי למעקב אחר מותגים הוא הרצון לזכות בהנחות או בהטבות. ב-InSites Consulting מוסיפים כי המניע להתחבר למותג הוא לא הפרסום, אלא החיבה אליו בעולם האמיתי.

עוד עולה מהמחקר כי 44% מהצרכנים רוצים לקחת חלק בהחלטות לגבי מוצרים. הם רוצים להיות שותפים לעיצוב ולחשיבה על מוצרים חדשים. עכשיו, כשפייסבוק משנה את פניה, זו הזדמנות אדירה עבור מותגים שידעו להפעיל את הרשת עם תוכן נכון. מה טוב יותר מתמונה או שיחה על מותג שמופיעה בציר הזמן האישי של המשתמש?

על אף מה שקרה בישראל בקיץ האחרון, ב-InSites Consulting טוענים כי יש יותר התחלות שיחה על חוויות חיוביות ממותגים מאשר על חוויות שליליות. עוד עולה מהמחקר כי רק 19% מהעובדים בחברות שונות חולקים חוויות וסיפורים ממקום העבודה. כלומר, יש כאן פוטנציאל שיחה בלתי ממומש.

טוויטר מוטמעת באייפון

לעידן הסמארטפונים יש השפעה עצומה על משתמשי הרשתות החברתיות. בעלי הסמארטפונים הם 37% מגולשי האינטרנט, והעובדה שהחיבור לרשת נמצא אצלם בכיס הופך אותם לפעילים יותר.

קצב הגידול במספר משתמשי הטלפונים החכמים רק יגבר. חברת המחקר IMS Research טוענת כי ב-2011 יגיע מספר הסמארטפונים בעולם ל-420 מיליון. חברת המחקר IDC משלימה את התחזית ל-982 מיליון מכשירים עד 2015. חברת המחקר predicts חוזה שעד 2016 כ-1.7 מיליארד איש ייכנסו לרשתות החברתיות דרך מכשירים ניידים חכמים - פי שלושה מהתחזית ל-2011 של 550 מיליון איש. בכך טמון גם יתרון יחסי של טוויטר וגוגל פלוס על פייסבוק. טוויטר מוטמעת בדגם החדש של אייפון 5, וגוגל פלוס - בכל מכשירי האנדרואיד.

לבעל סמארטפון יש בממוצע 25 אפליקציות, אך הוא משתמש רק ב-12 מהן. רובן שייכות לרשתות חברתיות שונות. על פי נתוני קומסקור למאי השנה, בארה"ב לבדה אפליקציות כאלה תופסות את המקום השני במדד קטגוריות האפליקציות המובילות, עם קרוב ל-30 מיליון משתמשים. במקום הראשון, איך לא, צועדות אפליקציות מזג אוויר.

לפי InSites Consulting, כיום רק כ-12% מהמשתמשים מסתייעים בשירותים מבוססי מקום - מה שמשאיר לחברות חדשות וליישומים מבטיחים מקום לגדול.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"