נצפית - אבל לא הצלחה כלכלית יוצאת דופן

העונה השנייה של "מאסטר שף" הצליחה לשבור שיאי רייטינג ולגרוף מחמאות מקיר לקיר; עם זאת, תקופת השפל בשוק הפרסום לא איפשרה לקשת לתרגם את שיעור הצפייה להצלחה כלכלית יוצאת דופן

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

<<תוכנית הגמר של "מאסטר שף" ששודרה בשבת נכנסה להיסטוריה המשודרת של ישראל - מדובר בתוכנית הנצפית ביותר בתולדות הטלוויזיה המסחרית. התוכנית קיבלה רייטינג של 46.1% באוכלוסייה היהודית ו-40.5% בכלל האוכלוסייה (כ-1.4 מיליון צופים), מעט פחות משיא הצפייה במשדר יחיד השמור לאירוויזיון 1999, עם רייטינג של 48.2% באוכלוסייה היהודית.

רגע השיא של הצפייה נרשם ב-22:35, כאשר נקבע מי יהיו שני המועמדים שימשיכו עד סוף התוכנית, אז נרשם שיעור צפייה של יותר מ-50% - יותר ממחצית ממחזיקי מכשירי הטלוויזיה בישראל צפו בגמר "מאסטר שף".

העונה זכה המתמודד אבי לוי, בן 35 מירושלים, שיקבל מלגה של 200 אלף שקל, סדנת בישול עם שף צרפתי, חופשה ועוד. לוי גבר על אליהב שאשון ועמנואל רוזנצווייג, שהגיעו למקומות השני והשלישי בהתאמה. ברייק הארוחה המנצחת רשם רייטינג של 47.6%. לפי קשת, זהו ברייק הפרסומות עם הרייטינג הגבוה ביותר אי פעם. הרייטינג הממוצע לאורך העונה היה גם הוא גבוה מאוד והסתכם ב-28.2% בכלל האוכלוסייה.

כ-35 מיליון שקל מפרסומות

ואולם, בניגוד לתקוות כי הצלחת התוכנית תניב גם הכנסות גבוהות בצורה יוצאת דופן, נתקל הערוץ בתקופת שפל בשוק הפרסום, זאת בשל עצירת קמפיינים בתקופת המחאה החברתית וכן בשל החשש לפגיעה משמעותית בכלכלות ארה"ב ואירופה. השפל בא לידי ביטוי באוגוסט חלש ביותר ובקיץ מאכזב באופן כללי. במשך כמה חודשים היתה ירידה של עשרות אחוזים בפרסום בטלוויזיה, שפגעה בכל הערוצים המתקיימים מפרסומות. הירידה בהיקף הפרסום בולטת במיוחד בשבועות האחרונים, שכן לרוב, התקופה שלפני ראש השנה ופסח היא תקופת שיא בפרסום, ואילו השנה היתה רחוקה מכך.

לפי הערכות, העונה הנוכחית של "מאסטר שף" הכניסה 40-45 מיליון שקל. כ-35 מיליון שקל הגיעו מפרסומות במהלך העונה, 4-5 מיליון שקל בעבור הגמר עצמו, וכ-5 מיליון שקל נוספים התקבלו בעבור תוכן שיווקי. מדובר בנתונים גבוהים במעט מאלה שנרשמו בעונה הקודמת. עם זאת, העונה הנוכחית מנתה שבע תוכניות יותר, כך שפער ההכנסות בין העונות היה אמור להיות גבוה בהרבה.

לטענת גורמים בשוק המדיה, הרייטינג הגבוה יצר בעייתיות אצל המפרסמים, שכן התשלום עבור כל ברייק - המחושב לפי הרייטינג - היה גבוה ביותר. לפי נתוני יפעת בקרת פרסום, ב-23 תוכניות העונה שודרו 354 דקות פרסום, מתוכן כ-34 דקות בגמר עצמו, 1,256 חסויות, מתוכן 108 בגמר, ו-2,554 הופעות של תוכן שיווקי, מתוכן 108 בגמר.

בקשת הביעו שביעות רצון גדולה מהתוכנית ומשיעור הצפייה. סמנכ"ל התוכניות של קשת, רן תלם, אמר כי הם "עייפים אך מרוצים. אני חושב ש'מאסטר שף' בעונה הראשונה הפתיעה את כולנו מאוד. לא ציפינו שתהיה אהובה עד כדי כך. הושקעה המון עבודה לקראת העונה השנייה, בעיקר בפיתוח המשימות, ואני חושב שהאנשים שעבדו על 'מאסטר שף' הצליחו, ושזו היתה עונה טובה יותר. מה שכיף לי ביום שאחרי זה לאו דווקא המספר הזה, אלא לשמוע מכל מקום שזאת היתה עונה מצוינת וגמר מעולה".

האם הצופים צריכים לצפות עכשיו להרבה תוכניות "פיל גוד"? למה לעשות "האח הגדול" ולקבל ביקורת, אם אפשר לשדר טלוויזיה חיובית יותר ולקבל גם רייטינג וגם מחמאות?

"זו מחשבה לא נכונה. לכל תוכנית יש אמת משלה והיא מתעסקת באמת שלה. ב'אח הגדול' יש קסם ועוצמה אחרים, ואין קשר בין הדברים. אני לא חושב שסוד ההצלחה הוא שמדובר בתוכנית שכולה טוב, אלא שיש בה אנשים שבאומץ אדיר עושים שינוי מדהים בחיים ומחליטים להגשים חלום. יש תוכניות שאנשים אוהבים לראות ויש תוכניות שאנשים אוהבים. 'מאסטר שף' נכנסה למשבצת של תוכניות שאנשים אוהבים. זו רמת חיבור גבוהה, זה חלק מהלו"ז השבועי".

"המותג מאסטר שף יתחזק ויתרחב"

רן תלם

מפיק "מאסטר שף", אסף גיל, בעל חברת גיל הפקות, היה מרוצה מאוד משיעור הצפייה הגבוה. לדבריו, "בשבת בערב אמרתי, שגם אם הרייטינג יהיה 'רק' 38% - הסדרה הזאת כבר עשתה את שלה. כמות האהבה ששטפה אותנו היתה כל כך נדירה, שהמספר הזה הוא הדובדבן. אנחנו בטלוויזיה מסחרית ומה שקובע זה הרייטינג, אבל זה היה כל כך יוצא דופן שהרגשתי שעשינו את שלנו כבר לפני הגמר".

איך אתה מסביר את ההצלחה של התוכנית?

"אני מרגיש, ממש כמו מרבית התגובות שאני מקבל מאנשים, שהתוכנית הזאת מאוד יוצאת דופן בנוף הערוצים המסחריים. דווקא בגלל שהיא הכי אנטי מסחרית ולא הולכת לפי הקודים של תוכניות בערוצים מסחריים - היא שובה את לבם של אנשים.

"התוכנית עשויה עם המון אהבה וכבוד - גם למשתתפים וגם לדבר הזה שנקרא בישול. אי אפשר לרמות פה. אם יש תוכניות בערוצים מסחריים שיש בהן מידה של ציניות בעשייה - זה עובר הלאה, והתוכנית הזאת היא באמת תוכנית נקייה. מבחינתנו העשייה היא מאוד לא חלטורה ומאוד לא צינית". בזכות הרייטינג הגבוה אתה מרוויח יותר על העונה הזאת?

"אני אף פעם לא מרוויח לפי הרייטינג. בהתקשרות שבין מפיק לערוץ יש לעתים אלמנט של בונוס על רייטינג, אבל אנחנו משתכרים באותה מידה אם התוכנית מרוויחה או מפסידה. המשמעות הישירה עבורי אינה כספית. כמובן שתהיה עוד עונה ובוודאי שהמותג מאסטר שף יתחזק ויתרחב - בקרוב אנחנו עולים עם העונה של הילדים. מבחינת גיל הפקות זו רק הזדמנות לעשות עוד טלוויזיה טובה".

יש אנשים שלא צופים לרוב בערוץ 2, אבל את "מאסטר שף" הם ראו.

"במהלך העונה אמרו לי את זה כל כך הרבה אנשים. זה בדיוק מה שמסמן את הייחוד של התוכנית - לצופים המסורתיים של ערוץ 2 הצטרפו הרבה צופים שבדרך כלל בזים לטלוויזיה המסחרית, לא מאמינים לה ולא רוצים לצפות בה. בגלל זה הקהל שלנו הרבה יותר רחב".

אסף גיל

ההצלחה הגיעה דווקא בתקופה של שפל בשוק הפרסום. מה היתה ההשפעה?

"השפל הזה כמובן לא קשור לאף תוכנית אלא למצב השוק, וזה השפיע על כולם. אני יודע שזה גם השפיע על קשת. במשך רוב העונה קשת לא נהנתה מהמספרים הגבוהים של "מאסטר שף", פשוט כי לא היו ביקושים מספיקים לזמן פרסום, וזה חבל. אני מקווה שהמצב ישתפר על אף שאני פסימי. אני חושב שענף הטלוויזיה נכנס לתקופה קשה יותר.

"מניסיוני ארוך השנים, בכל פעם שיש משבר כלכלי - הדבר הראשון שנפגע זה תקציבי פרסום, גם אם לא מיידית, ואז יש פחות כסף לערוצים ולחברות ההפקה. אני חושב שאנחנו בתקופה כזאת. גם אם עוד לא מרגישים אותה, אני מאמין שבחודשים הקרובים זה יקבל ביטוי יותר משמעותי. זה מדאיג מאוד".

אז העונה הזאת הרוויחה פחות לעומת הראשונה?

"אני לא יודע. אולי קשת יוכלו להגיד. באופן מסורתי, בראש השנה ובתקופה שלפניו יש פיק בביקושים לפרסומות. השנה, לא רק שלא היה פיק - היה שפל".

אתם מתחילים לעבוד על העונה הבאה?

"ייקח לנו קצת זמן. עכשיו אנחנו מתחילים עריכות אינטנסיביות של "מאסטר שף ילדים", ואני מניח שבמהלך 2012 נתחיל לעבוד על העונה הבאה. בנוסף ל"מאסטר שף" יש לי עוד הפקות ויש דיבורים על תוכניות חדשות. לא משעמם".

"כולם מחפשים את סוד הקסם"

"מאסטר שף" זוכה לתשבוחות מגורמים שונים בשוק התקשורת. מפיקת "כוכב נולד", טמירה ירדני, הסבירה מה לדעתה סוד קסמה של התוכנית: "זאת סדרה שעוסקת באנשים ואוכל הוא המכנה המשותף הרחב ביותר שיש לאנשים. כל אחד מבין בזה משהו. מעבר לזה שמדובר באנשים מרתקים מבחינה אנושית - הסיפור הוא על אנשים שמגשימים את עצמם. מסתבר שאנשים מעניינים אותנו, זה נכון לכל ז'אנר הריאליטי. אנשים מעניינים אנשים, זה הכל. זה סוד גדול וסוד טוב".

מנכ"לית הוועדה למדרוג, ד"ר יפעת בן-חי שגב, הציעה לבחון את התוכנית בהשוואה לרייטינג הסטנדרטי שקיבלו מאורעות היום הקודם באו"ם. לדבריה, "ההישג של 'מאסטר שף' מוכרח להיבחן דווקא על רקע הכישלון של שישי בערב. כל חברות החדשות נערכו בשידורים מיוחדים מניו יורק, אך האירועים לא הביאו צופה אחד יותר מהרגיל. בעיני זה קשור.

"'מאסטר שף' היא לא תוכנית בישול. 'מאסטר שף' הוא סיפורה של החברה הישראלית. נאום הסיום של הזוכה, אבי לוי, היה הנרטיב של החלום הישראלי בהתגשמותו. לוי דיבר על כך שכל אחד יכול לקבל הזדמנות שנייה. זה הסיפור וזה המסר. זו תוכנית שעוסקת בסיפורים אנושיים שמספרים את סיפורה של החברה הישראלית - שהוא סיפור של הצלחה.

"לגמר הגיעו טייס מלח הארץ, מעצב אופנה שלא רכש השכלה פורמלית ואסיר לשעבר שברא את עצמו מחדש. יש פה סיפור של גאולה וזה סיפור שהציבור שותה בצמא - כי זה בדיוק מה שהוא מייחל לו ולא מקבל במישור הפוליטי. שם לא זוכים לתיקון ולגאולה, אבל ב"מאסטר שף" מקבלים אותם ביג טיים. הבישול הוא לא הגיבור המרכזי של התוכנית, אלא הדמויות והסיפורים האנושיים. הם משכתבים את החלום הישראלי שרחוק מלהתקיים במציאות הפוליטית והחברתית, אבל יכול להתקיים בשידורי קשת".

איש מדיה בכיר אמר "כל הכבוד להם. אם מחר יהיה הסכם שלום עם הפלסטינים זה לא יקבל כזה רייטינג, אולי אם ישחררו את גלעד שליט. מצד שני, צריך לזכור שגם לא היתה מולם ממש תחרות. ערוץ 10 החזיק אתמול בנתח של בערך 8% וערוץ 2 ב-92% הנותרים".

על התוכנית אמר כי "זאת תוכנית ראויה. אנשים מפרגנים אחד לשני וזה נחמד. כל כך לא ישראלי. גם המפסיד יוצא כמנצח וכולם צופים בזה. כנראה שאנחנו לא אנשים כאלה רעים".

בכיר אחר בשוק המדיה אמר כי "זה הישג מדהים. זאת תוכנית שכולם מתחברים אליה. גם על העובדה שהם הצליחו למלא את הגמר בפרסומות בתקופה כזו מגיע להם שאפו".

בכיר נוסף בטלוויזיה הודה כי הוא לא באמת יודע מה הביא לתוכנית הצלחה כזו: "כולם מחפשים את סוד הקסם ובעיקר את מה שגרם למנכ"ל קשת, אבי ניר להמר על זה, כי התוכנית היתה אמורה להיות בזמנו פרויקט אוף פריים. אם הייתי יודע את התשובה הייתי במקום אחר. כצופה טלוויזיה אני יכול להגיד שאשתי לא הפסידה דקה וכבר התקשרה לברר מתי יוצא הספר בישול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?