"לערביי ישראל אין תקשורת שתייצר גיבורים מקומיים - פה ההזדמנות שלנו"

שבע שנים לאחר שענני תקשורת ויתרה על הבעלות על הערוץ הערבי הראשון, היא חוזרת כחלק מקבוצה ש-80% מבעליה הם ערבים. אודי מירון, מנכ"ל החברה: "יש פה 22% מהאוכלוסייה שעד היום כמעט לא התייחסו אליה מבחינה צרכנית, והיא הולכת וסוגרת פערים"

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

>> "אין לי ספק שהאפקטיביות של הפרסומות בערוץ הערבי תהיה רבה, לפחות בגל הראשון. מדובר באנשים שלא רגילים לפרסומות שמכוונות אליהם", אומר אודי מירון, מנכ"ל ובעלי ענני תקשורת, מבעלי הערוץ הייעודי בערבית, שאמור לעלות לאוויר בתחילת 2012.

בימים אלה נפגש מירון עם אנשי פרסום וחברות גדולות כדי לרתום אותם לרכוש חבילות פרסום בערוץ. "הערוץ הזה עדיין מתחת לרדאר משום מה, אבל יש פתיחות גדולה לעניין", הוא מספר. "עד היום לא היתה דרך להגיע לקהל הזה, אולי למעט דרך פרסום ברדיו, ולכן הסכומים שהופנו לשם היו מגוחכים".

שבע שנים עברו מאז היתה ענני תקשורת החברה היחידה שניגשה למכרז על הערוץ הייעודי בערבית וזכתה בו. לאחר שנה ויתרה עליו משום שלא הצליחה לגייס שותפים מתאימים. החברה, המפיקה ערוצי כבלים ולוויין בתחום הלייף סטייל, בהם ערוץ האוכל, הטיולים, הבריאות, החיים הטובים ואגו, מחזיקה כיום 10% בקבוצה שזכתה במכרז השני שנערך לערוץ - הלא טי.וי (Hala TV). הקבוצה מורכבת ברובה מאנשי עסקים ותקשורת ערבים, המחזיקים ב-80% מהערוץ, וכן מזכיינית ערוץ 2 רשת, המחזיקה ב-10% נוספים.

"נהיה הערוץ של כלל המגזר"

לדברי מירון, האינטרס של ענני תקשורת להיות שותפה בערוץ כזה הוא קודם כל כלכלי: "יש פה 22% מהאוכלוסייה שעד היום כמעט לא התייחסו אליה מבחינה צרכנית, והיא הולכת וסוגרת פערים ונהפכת משמעותית מאוד. אני מאמין שאחת הסיבות שהם עדיין לא שם היא שבעצם אין להם כמעט מדיה כלל ארצית אלא רק שני עיתונים שבועיים ואתרי אינטרנט. אנחנו רואים בזה הזדמנות לשמה ויש לנו הרבה מה לתרום, בטח בתחום התמחותנו כמו לייף סטייל וצעירים. להיות מעורב בערוץ זו חוויה וכבוד".

לפי מירון, בערוץ החדש, שתקציבו בשנה הראשונה צפוי להיות 12 מיליון שקל, לא יהיה מרווח גדול לטעויות: "אנחנו בונים על זה שנצליח באופן מיידי - אין לנו כיסים עמוקים להשקעות לטווח ארוך".

אתם עורכים מחקרים בנוגע לערוץ החדש?

"עשינו מחקר וזה גם היה חלק מהמכרז, אבל אני פחות מאמין במחקרים כאלה כי יש להם נטייה לרצייה חברתית וקושי להתמודד עם משהו שאינו קיים. הערבים בישראל צורכים טלוויזיה לפחות כמו בעולם המערבי, וכרגע הם נשענים על הערוצים שמגיעים מהעולם הערבי - מלבנון, טורקיה, ערב הסעודית ודובאי.

"אבל מדובר באוכלוסייה בעלת הוויה שונה מאוד מהכלל ערבית וגם מהפלסטינית. הם יותר ליברלים, עשו כברת דרך ארוכה עם מדינת ישראל ואין להם גיבורים מקומיים, כי אין להם את התקשורת שתייצר גיבורים כאלה. אני חושב שפה ההזדמנות שלנו. כיום הקהל הזה צורך טלוויזיה שלא רלוונטית לו. הם לא יכולים לקנות את מה שמוכרים בפרסומות, ולעתים נדירות נותנים להם להשתתף בתוכניות ריאליטי בערוצים האלה. חלק מהאסטרטגיה שלנו היא לתת ביטוי להרבה אנשים. לא להפוך את הערוץ לטלוויזיה של חיפה או של נצרת, אלא של כלל המגזר".

איך תעברו את מחסום האמון?

"זאת היתה אחת הסיבות שירדנו מהערוץ בסיבוב הראשון. הבנתי שאין לנו סיבה ללכת כקבוצה של יהודים. כיום אנחנו 20% יהודים בקבוצה וכל השאר אנשי עסקים ערבים מקומיים, שמעורים בקהילות שלהם. לאחד יש את המכללה בסכנין והוא רוצה להקים שם מסלול לתקשורת; בעל מניות נוסף הוא הראש של מוסאוואת, גוף שעובד מול ממשלת ישראל לשמור על זכויות ערביי ישראל; ויש גם בעלים של משרד פרסום ובעלים של עיתונים ואתרים קיימים. זאת הרחבה טבעית מאוד של עולם התקשורת הערבי.

"מובן שאנשי תוכן ערבים יובילו ואנחנו נביא את הניסיון הרלוונטי. אני לא רואה סיבה שלא יהיה להם אמון כפי שלא היה להם אמון עם השידורים בערבית בערוץ 1, שהרגישו הם באים מטעם".

בין המשקיעים הערבים בהלא טי.וי, שהיתה המתמודדת היחידה במכרז,: בסאם ג'אבר, בעלי אתר החדשות בערבית פאנט והעיתון "פנורמה"; חברת הפרסום הגדולה במגזר הערבי סקטורס 3 וחברת ניוסאונד אינטראקטיב, שעוסקת בשיווק תוכן לסלולר. את הקבוצה ואת ההתמודדות במכרז מוביל ג'וזף אטרש, המיועד להיות מנכ"ל הערוץ החדש. את תפקיד מנהל התוכן ימלא סלימאן א-שאפעי, לשעבר כתב חברת החדשות של ערוץ 2.

דרושה אודטה ערבייה

בימים אלה עמלים בענני תקשורת על רצועת שידור בתחום הלייף סטייל בסגנון התוכנית של אודטה, ומחפשים מנחה מהמגזר שתוכל להוביל רצועה זו. "ברור לנו שהמנוף האסטרטגי החשוב ביותר זה ההפקות", אומר מירון. "אין רכש שיהפוך את הערוץ לאותנטי. הפקות זה יקר ואנחנו משתדלים לחבר מפרסמים כבר בשלב הזה לרצועות השידור שלנו דרך חסות או חבילות פרסום. למשל לרצועה לעקרות הבית.

"לצד זה יעלו גם נושאים שהם חברתיים יותר במהות ועד היום לא באו לידי ביטוי בתקשורת הערבית, בטח לא בטלוויזיה. אנחנו בהחלט רוצים למשוך לכיוון ליברלי. אחד הכללים של החדירה הוא שזה יהיה חייב לייצר באזז, ובאזז ייעשה על ידי שיח בנושאים שיכול להיות שבעבר לא נפתחו באופן שלם לדיון, כמו גירושים ואלימות במשפחה. עורכים ועורכות ערבים הם אלה שיקבעו את הסוגיות שיהיו על סדר היום".

רצועות נוספות שנמצאת בעבודה בימים אלה הן רצועה חברתית שתעסוק בנושאים בוערים בעולם הערבי, ורצועת צעירים בסגנון אקזיט, שתכלול הומור, מוסיקה, סטנד-אפ ופעילות אינטראקטיבית.

כשזכתה הקבוצה במכרז נמסר ממועצת הכבלים והלוויין כי תוכנית ההשקעה של קבוצת הלא טי.וי בהפקות מקור גבוהה ב-2 מיליון שקל מדרישות הסף שנקבעו במכרז, והיא תסתכם כבר בשנתיים הראשונות ב-4 מיליון שקל בכל שנה. בשנה השלישית יעלה היקף ההשקעה לכ-6 מיליון שקל, ובשנה הרביעית הוא יהיה 8 מיליון שקל, עם התחייבות לתוספת של 10% בכל שנה.

בנוגע לרייטינג הרצוי אומר מירון כי "ההערכה היא שנגיע לסדר גודל של 2%-3% מכלל האוכלוסייה. מאחר שבתי האב בעולם הערבי גדולים יותר, אנחנו צריכים להגיע בערך ל-20% מקהלי הבית שלהם בפריים טיים, שזה די סביר. התחרות היא מול הערוצים הבינלאומיים, והקהל יוכל לקלוט את הערוץ בעזרת צלחת הלוויין שבה רוב הציבור הערבי קולט כיום שידורים".

מנכ"ל ערוצי הלייף סטיל של ענני תקשורת, שרון למברגר, מספר כי בימים אלה בונים תוכניות פרסום לחברות שונות. לדבריו, "נעשו כבר פגישות עם חברות המזון הגדולות במשק. עד עכשיו הן לא פירסמו בטלוויזיה למגזר הערבי. הפנייה היתה באמצעות עיתונות מקומית, רדיו מגזרי ושלטי חוצות. עכשיו אנחנו בונים לכל חברה חליפת פרסום בטלוויזיה וחסויות וכל אחד בתחום שלו מנסה להחדיר מוצרים שחשוב להם להכניס למגזר. מדובר באוכלוסייה שהיא יותר מ-20% מהמדינה.

"אנחנו מדברים גם עם לשכת הפרסום הממשלתית, שעד היום לא היתה לה מדיה לפנות למגזר. אנחנו יושבים גם עם קופות החולים השונות וחברות פארם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו