רישיון ערוץ 9 הוארך בשש שנים - למרות שלא עמד במחויבויותיו

לפי דו"ח מועצת הכבלים והלוויין מ-2009, הערוץ צבר חובות תוכן של כ-16.5 מיליון שקל; המועצה: "הערוץ עמד במרבית מחויבויותיו"

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

מועצת הכבלים והלוויין החליטה להאריך את רישיונו של ערוץ 9 לשש שנים נוספות, תוך קביעה שהערוץ עמד במרבית מחויבויותיו, וזאת למרות שהקביעה סותרת דו"חות שפירסמה המועצה במהלך השנים הקודמות.

במועצה הוסיפו כי הארכת הרישיון כפופה למספר תנאים, ובהם התחייבות בעל הרישיון להחזיר את כל החובות שצבר במהלך העשור האחרון בתחום התוכן, ובעיקר בתוכניות דרמה ותעודה. כמו כן, דורשים במועצה את התחייבות בעל הרישיון ללוות תוכנית יומית בשפה הרוסית בשעות צפיית השיא בכתוביות בעברית.

במועצה מעידים כי בדיקתם העלתה שהערוץ עמד במלוא מחויבויותיו, אבל דו"חות קודמים שפירסמה מועצה זו מעלים תמונה שונה, לפיה מדובר בערוץ אשר במשך שנים לא ממלא את חובותיו לשוק התוכן. לפי דו"ח המועצה ל-2009, הערוץ לא עמד במחויבויות מאז 2004, וצבר חוב תוכני של כ-16.5 מיליון שקל. חלק נכבד מהסכום, בגובה של יותר מ-5 מיליון שקל, נצבר ב-2009. לא קיימים דו"חות מאוחרים יותר, שכן המועצה לא פירסמה את הדו"ח המסכם ל-2010.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

לפי ההחלטה שהגיעה לידי TheMarker, עמד הערוץ במחויבויות בתחומים כמו השקעה בהוצאות הפעלה שנתיות (בשיעור ניכר מעבר למחויבותו), בחובת שידור שעות הפקה מקומית בשידור ראשוני, במספר שעות השידור ביממה, בשידור תוכניות העוסקות בנושאים המצויים על סדר היום של כלל הציבור בישראל, וכן בשידור תכנים שעל סדר היום של ציבור דוברי הרוסית בישראל, בחובה לפיה מחצית מן השידורים יהיו בשפה הרוסית, בדיבור או בדיבוב.

לפי ההחלטה, הערוץ לא עמד במחויבויות אחרות, ביניהן חובת השקעה כללית בהפקות מקומיות, לפיה הערוץ היה אמור להשקיע 13 מיליון שקל בשנה או 30% מההכנסות ברוטו - הגבוה שבהם. הערוץ צבר חוב בעניין זה ב-2009 ואף ב-2010.

הערוץ לא עמד גם בחובת ההשקעה בדרמה ובתעודה, שקובעת כי לפחות 10% מסך ההשקעה יגיע לז'אנרים אלה. ב-2004-2007 נצבר לערוץ חוב כולל בסך של כ-4.4 מיליון שקל, והוא צריך להחזירו ב-2010-2012. בהחלטה מפורט כי "ב-2010 לא ביצע הערוץ השלמה של החלק היחסי של החוב ובעקבות זאת נפתח הליך בירור".

ניצן חןצילום: עופר וקנין

בנוסף, לא עמד הערוץ במחויבות של שידור שמונה שעות בממוצע בשידור ראשוני (כלומר לא בשידור חוזר). בעקבות כך פירסמה המועצה שימוע ובסופו של דבר שינתה את הכלל כך שיחייב רק שש שעות בשידור ראשוני ביום.

לפי המפורט בהחלטה, "בעל הרישיון (כלומר ערוץ 9) טען ביחס לחלק מהנושאים בהם לא עמד בהוראות רישיונו כי אי העמידה נבעה מחובות גבוהים שאינם פרופורציונלים לערוץ נישה. כך נטען בנוגע לחובת ההשקעה בתוכניות דרמה ותעודה, ובשעות שידור ראשוני בממוצע ביממה. ביחס לאי עמידה בנושאים אחרים, טען בעל הרישיון כי היה צורך בתיקון הרישיון, בין היתר, בהכרה בעודף השקעה בהפקות מקור בשנים קודמות, חישוב ההשקעה בהפקות מקור מההכנסה נטו (ולא ברוטו) והכרה בהשקעה בהפקת תכניות אקטואליה כחלק מההשקעה בהפקות מקור".

ערוץ 9 נמצא בבעלות איש העסקים לב לבייב. בעבר ניתן היה להבחין בכוח הפוליטי שהערוץ מספק לבעליו בעת שהח"כים דוברי הרוסית העבירו החלטה שפטרה את הערוץ מתשלום דמי מעבר ליס ול-HOT בגובה מיליוני שקלים בשנה, בניגוד לעמדת משרד התקשורת. יש להזכיר גם כי כאשר זיכיונו של ערוץ 10 הוארך בזמן שהיו לו חובות תוכן, הדבר הצריך משא ומתן של חודשים ארוכים בנוגע לגובה החובות, זמני ההחזר, ובעיקר הערבויות שיוכלו להבטיח שהערוץ יחזיר את הסכומים הרלבנטים. אם הדברים נעשו במקרה של ערוץ 9, הדבר לא דווח בהודעת המועצה.

במועצה מתעקשים כי הבדיקות העלו עמידה ברוב המחויבויות. יו"ר המועצה ניצן חן מסר כי "בעשר השנים האחרונות עמד ערוץ 9 במרבית חובותיו ותרם תרומה של ממש לשילובה של אוכלוסיית עולי חבר העמים בציבוריות הישראלית ולהתערותם בחברה הכללית. הערוץ היטיב לתת ביטוי הולם לאורחות החיים בישראל, להווי החיים בישראל ולהוויה התרבותית והחברתית של ציבור דוברי הרוסית במדינת ישראל על מרכיביו וגווניו".

מערוץ 9 לא נמסרה תגובה לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?