מועצת הכבלים אישרה את הצעת הקבוצה היחידה שניגשה למכרז על הערוץ הערבי

הערוץ צפוי לעלות לאוויר בחצי השנה הקרובה

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

מועצת הכבלים והלוויין הודיעה כי אישרה את הצעתה של המתמודדת היחידה במכרז על הערוץ הייעודי בערבית - קבוצת הלא טיוי. (HALA) הקבוצה כוללת משקיעים יהודים וערבים שביניהם בסאם ג'אבר בעלי כלי התקשורת בערבית פאנט ו"פנוראמה", וחברת הפרסום הגדולה במגזר הערבי "3 סקטורס" זכיינית ערוץ 2 רשת, חברת ענני תקשורת, חברת ניו סאונד ועוד. את הקבוצה וההתמודדות במכרז הוביל מנכ"ל החברה גו'זף אטרש אשר שמש עד לאחרונה מנכ"ל משותף של חברת התוכן הערבית "ניוסאנד אינטראקטיב", את תפקיד מנהל התוכן של הערוץ ימלא סלימאן אלשאפעי, לשעבר כתב חברת החדשות של ערוץ 2 בעזה.

לפי הודעת המועצה, נציגי הערוץ הצהירו כי יקימו אותו תוך 4 חודשים מיום קבלת הרישיון, דבר שיקרה בעוד כמה שבועות. הצפי הוא כי הערוץ יעלה בחצי השנה הקרובה. הערוץ ישודר בתדר לווייני החל מיום השידורים הראשון, זאת מאחר ורבים במגזר הערבי קולטים שידורי טלוויזיה באמצעות צלחת לוויין פרטית ולא מנויים להוט ויס. כמו כן, שידור הערוץ בתדר לווייני יאפשר את קליטתו מחוץ לגבולות ישראל, במדינות השכנות.

הערוץ הייעודי אמור להיות ערוץ מסחרי בידורי אשר יתפרנס מפרסום. כיום הערוץ המקומי היחיד המשדר בערבית הוא ערוץ 33 של רשות השידור, אשר חלק ניכר מתכניו לא רלבנטיים לאוכלוסייה הערבית המהווה כ20% מהמדינה. התוכן הרב שצורכים ערביי ישראל מגיע ממדינות ערב ותחנות כגון אל ג'זירה, אשר הערוץ הייעודי אמור לשמש אלטרנטיבה להן.

הערוץ יצטרך לכבוש נתח שוק ולממן את עצמו מפרסום, וגם מדובר בהשקעה נמוכה יחסית בתוכן יחולו על הערוץ עלויות הקמה שונות כמו שכירת צוות, אולפנים, ציוד טכני ועוד. במכרז הקודם שהתקיים בנושא זכתה חברת ענני תקשורת אך היא בחרה בסופו של דבר שלא להקים את הערוץ. המכרז לערוץ הנוכחי יצא לדרך בתנאים מקילים באופן משמעותי, בהם שידור של שש שעות יומיות בלבד בשנתיים הראשונות וחובת שידור מהדורת חדשות יומית באורך של 20 דקות רק החל מהשנה השלישית. כמו כן, קיימות הקלות נוספות מבחינת הרכב הקבוצות ואחזקה של תושבי חוץ בחלק מהמניות.

מהמועצה נמסר כי תוכנית ההשקעה של קבוצת "הלא טי.וי" בהפקות מקור, גבוהה ב-2 מיליון שקל מדרישות הסף שנקבעו במכרז, ותסתכם כבר בשנתיים הראשונות ב-4 מיליון שקל כל שנה. בשנה השלישית תעלה ההשקעה לכ-6 מיליון שקל, ובשנה הרביעית על 8 מיליון שקל עם התחייבות לתוספת של 10% בכל שנה. יו"ר המועצה ניצן חן, הבטיח לפעול מול חברות "הוט" ו"יס", לצורך הקצאת אפיק שידור אטרקטיבי עבור הערוץ הייעודי בממירי הכבלים והלוויין. הערוץ ישודר גם בפלטפורמת הדיטיטי.

ניצן חן, יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולויין: "אנו מברכים את חברת "הלא טי.וי" על זכייתה במכרז. לאחר הפקת הלקחים מתוצאות המכרזים קודמים להפעלת הערוץ אנו גאים לומר כי ההצעה המשותפת של קבוצת "הלא טי.וי" ידעה לבטא בצורה הטובה ביותר את ייעודו של הערוץ במרחב שבו אנו חיים. על הזוכים הוטלה משימה חשובה מעין כמוה, להקים ערוץ שלראשונה ישמש ככלי ביטוי למגזר הערבי במדינה, הן כלפי החברה הישראלית, והן מול עשרות ערוצי הטלוויזיה מהעולם הערבי".

"נתחיל מיד בהנחת אבני היסוד להעלאת הערוץ במהירות האפשרית ונפעל במקצועיות ובנחישות להקים את הערוץ הטוב ביותר שיבטא את ההוויה התרבותית חברתית ופוליטית של הציבור הערבי בישראל. זאת תהיה הזדמנות להעסיק עשרות עובדים ערבים בשוק הטלוויזיה", אמר מנהל הערוץ החדש, ג'וזיף אטרש.

כיו"ר דירקטוריון הערוץ צפוי לכהן בעלי ענני תקשורת אודי מירון. גורמים בקרבת הקבוצה אמרו ל-TheMarker כי סיכוי גבוה שלוח הבעלויות הנוכחי יעבור שינויים בתקופה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"