עוגת הפרסום 2010: הטלוויזיה ממשיכה להתחזק

ההוצאה על פרסום גדלה ב-6.6% ל-3.9 מיליארד שקל; הפרסום באינטרנט רשם את הצמיחה המשמעותיות ביותר

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה צורף
איילה צורף

>> ב-2010 נרשם גידול של 6.6% בהוצאות על פרסום - כך מעריכים באיגוד השיווק וביפעת בקרת פרסום. לפי ההערכה, היקפה של עוגת הפרסום הסתכם בשנה החולפת ב-3.94 מיליארד שקל, לעומת 3.7 מיליארד ב-2009.

המדיה שהחזיקה את הנתח הגדול ביותר בעוגת הפרסום היתה גם ב-2010 הטלוויזיה המסחרית, עם נתח של 42% מהעוגה - גידול קל לעומת 2009. עלייה של 13% נרשמה בנפח התקציבים המופנים לפרסום בטלווזיה. העלייה משמעותית בהיקפי הפרסום בטלוויזיה באה לידי ביטוי הן במחירי הפרסום והן בכך שזכייניות הטלוויזיה מכרו את כל זמן האוויר שעמד לרשותן במשך מרבית חודשי השנה. שיעור הגידול המשמעותי ביותר בעוגת הפרסום נרשם, זה כמה שנים ברציפות, בתחום האינטרנט (פרסום במנועי חיפוש ופרסום באנרים, וידאו וכו'). בשנים האחרונות נרשם גידול דו-ספרתי של ההשקעה בפרסום במדיה זו מדי שנה - וגם השנה צמח הפרסום באינטרנט ב-18%. הרשת היתה ונותרה גם ב-2010 המדיה השלישית בגודלה בעוגת הפרסום, עם נתח של 16%.

המדיה השניה בגודלה, העיתונות המודפסת, המשיכה להתכווץ: גם ב-2010, כמו בשנים קודמות, ספגה העיתונות ירידה בהיקפי הפרסום בה. בשנה החולפת הירידה בהשקעה כספית בפרסום בעיתונות הסתכמה בשיעור של 7% עם נתח של 31% מעוגת הפרסום, לעומת 35% ב-2009. אם תימשך המגמה, חלקה של העיתונות בעוגה עשוי לרדת אף מתחת ל-30%.

הירידה בהיקפי הפרסום בעיתונות מגיעה על אף שהשנה החולפת היתה שנת גידול בחשיפה לעיתונים. לפי סקר TGI מיולי האחרון, בעקבות התבססותם של עיתוני החינם, ובראשם "ישראל היום", יותר אנשים קראו ב-2010 עיתונים. בשל כך גם גדלו גם שטחי הפרסום הכוללים המוצעים בעיתונות היומית. עם זאת, לדברי נתי יעקובי, מנכ"ל יפעת בקרת פרסום, "הגידול באינצ'ים לא הביא לגידול בהוצאות על פרסום עקב ירידת מחירים, בונוסים והנחות שניתנו למפרסמים".

תלמה בירו, מנכ"ל איגוד השיווק, מסרה כי: "2010 היתה שנה שתיזכר לא רק עקב הגידול הכולל בענף, אלא בעיקר בזכות המהפכה שפייסבוק חולל בו. השפעת פייסבוק עדיין אינה מורגשת בהוצאות על הפרסום עצמו, אך כל מי שעוסק בענף יודע כי אנו בעיצומו של עידן חדש".

לדברי יעקובי, "הפרסום בטלוויזיה ב-2010 שונה בתכלית מהפרסום בטלוויזיה ב-2003. כיום הוא מכיל חסויות רבות מבעבר, ועם השנים מקבצי הפרסומות נהפכו להיות מבוססי פריים טיים, עם פנייה גדולה יותר לפרסום באמצעות פרזנטורים מפורסמים, תוך טשטוש גבולות בין תוכן לפרסומת ומינוף הצופים להמשך פעילות באינטרנט בכלל ובפייסבוק בפרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט