סכנה לרפורמה ברשות השידור? ועדת הכלכלה הוציאה את העלאת האגרה מחוק ההסדרים

ההעלאה תממן נתח של כ-300 מיליון שקל מהרפורמה; משרד האוצר תמך בפיצול; פטור מאגרה לפנסיונרים גם ב-2011

מכשול נוסף בפני הרפורמה ברשות השידור? ועדת הכלכלה החליטה לפצל את את ההחלטה על העלאת האגרה מחוק ההסדרים ולדון בעניין בנפרד. המשמעות הפיצול היא כי הסעיפים הנוגעים להעלאת האגרה יידונו בוועדה כהצעת חוק נפרדת. הדבר עלול לפגוע ברפורמה שכן כ-300 מיליון שקל אמורים להגיע למימון הרפורמה מהעלאת האגרה, וכן כי כל עוד לא תובטח איתנות פיננסית העובדים צפויים להתנגד לחתום על הסכמים כאשר עוד לא ידוע כיצד ימומנו בכלל.

בדיון שנערך היום אמר היו"ר הנכנס כרמל שאמה-הכהן כי הדבר הנכון לעשות הוא לפצל את הסעיף מחוק ההסדרים, ולדון בו כהצעת חוק נפרדת. ח"כ נחמן שי תמך גם הוא בהצעה לפצל את הסעיף, אך אמר כי אסור שהפיצול יפגע ברפורמה. נציגי האוצר הודיעו בדיון כי המשרד תומך בהצעת הפיצול.

עוד אמר שאמה-הכהן כי "נכון שהשידור הציבורי יקר לכולנו, אבל להעלות את האגרה במסגרת חוק ההסדרים זה סוג של קנס לכן מן הראוי לפצל את הסעיף מחוק ההסדרים, ולדון בו בכובד ראש ובצורה עניינית כהצעת חוק נפרדת".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התנגדה לפיצול ואמרה כי היא תומכת בהעלאת האגרה, גם אם מדובר בהחלטה שהציבור לא אוהב. לדבריה, "חלק מההידרדרות של רשות השידור היתה בגלל הורדת האגרה, שהגבירה את התלות בשלטון".

לפי הנוסח הנוכחי, תעלה אגרת רשות השידור ב-5% בכל אחת מן השנתיים הקרובות, ואז תפחת בהדרגה עד ל-2025. העניין מותנה בכך שייחתמו הסכמי הפרישה עם העובדים. כיום, נגבים כ-390 שקל בשנה מכל משק בית שבו מקלט טלוויזיה. המשמעות היא שב-2011 תתייקר האגרה בכ-20 שקל במחיר וכ-20 שקל נוספים ב-2012.

סכום נוסף משולם לרשות השידור על ידי מחזיקי הרכב (זאת בשל אחזקת הרדיו ברכב), אשר נגבה יחד עם רישיון הרכב. סכום זה יעלה בשיעור גבוה יותר של 20% בכל אחת מהשנתיים הקרובות, כאשר גם סכום זה יופחת בהדרגה עד 2025. גובה אגרת הרכב הוא 120 שקל בשנה, כלומר מדובר בעלייה של 24 שקל ב-2011 ועלייה נוספת של כ-29 שקל ב-2012. בסך הכל, תעלה האגרה הכוללת למי שמחזיק בביתו מקלט טלוויזיה והוא בעל רכב מ-510 שקל בשנה כיום ל-554 שקל ב-2011 ול-603 שקל ב-2012.

פנסיונרים ייהנו גם ב-2011 מפטור מאגרת רדיו וטלוויזיה

פנסיונרים יהנו גם בשנת 2011 מפטור מאגרת רדיו וטלביזיה - כך עולה מסיכום בין ח"כ פאינה קירשנבאום(ישראל ביתנו) לבין משרד האוצר. מדובר בעלות של 60 מיליון שקל בשנה.

בארבע השנים האחרונות העבירה מפלגת ישראל ביתנו כספים קואליציוניים בסך של 60 מיליון שקל בשנה שיועדו לפטור מלא מאגרת רדיו וטלוויזיה לגיל הזהב. כספים אלו ניתנו מתוך ההנחה כי בגיל הפנסיה קשה יותר לעמוד בתשלומים שוטפים אלו, וכי המדינה אינה מספקת פטור או הנחה כלשהי באגרה. הפטור ניתן בפועל לכ-300,000-400,000 פנסיונרים.

בדיוני התקציב לשנים 2011-2012 עם מפלגת ישראל ביתנו, סירב משרד האוצר לקבל את התקציבים הקואליציוניים של המפלגה שיועדו לצורך מטרה חשובה זו. הוחלט על הקמת צוות משא ומתן שהונהג על ידי ח"כ פאינה קירשנבאום, חברת וועדת כספים המשמשת גם כמזכ"ל המפלגה. אתמול הושגה הסכמה כי ב-2011 הפטור יימשך תודות לכספים הקואליציוניים של מפלגת ישראל ביתנו.

קירשנבאום אמרה כי "מדובר בהישג חשוב למעל 300 אלף אזרחים ותיקים בישראל אשר ייהנו גם במהלך השנה הבאה מפטור מלא מתשלום אגרת רדיו וטלוויזיה. מפלגת ישראל ביתנו נלחמת זו השנה החמישית על תקציבים אלו עבור האזרחים הוותיקים ואני מברכת את משרד האוצר על ההסכמות שהגענו אליהם גם השנה."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"