מי העיתון הגדול ביותר בישראל? "ישראל היום" השתווה ל"ידיעות אחרונות"

ידיעות אחרונות" לא מתכוון לאבד את הבכורה בלי קרב: השיק בימים האחרונים קמפיין - "רק עיתונות חופשית היא עיתונות אמיתית" ■ סקר TGI קובע: TheMarker ממשיך להיות העיתון הכלכלי הנקרא בישראל עם חשיפה גדולה משל "כלכליסט" ו"גלובס" יחדיו

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

"אנחנו מספר 2 בשוק, ובקרוב נהיה מספר אחת. כאשר ב-TGI יגלו שאנחנו במקום הראשון זו לא תהיה טעות, זה תוכנן מראש להיות כך", כך אמר בעלי "ישראל היום", המיליארדר האמריקאי-יהודי שלדון אדלסון, באירוע מפרסמים שנערך בדצמבר האחרון. נתוני TGI לחציון הראשון של 2010 מוכיחים כי צדק - שלוש שנים בלבד לאחר שהפצתו החלה השתווה העיתון ל"ידיעות אחרונות" שקיים כבר מ-1939. בחציון הראשון של השנה הוא הגיע לחשיפה של 35.2% מהאוכלוסייה בקרב מדגם מייצג של יהודים מעל גיל 18 לעומת 34.9% ל"ידיעות אחרונות" שרשם חשיפה של 33.9% בחציון השני של 2009). הפער בין העיתונים נמצא בטווח הטעות הסטטיסטית.

בתחום הכלכלי קובע הסקר כי TheMarker ממשיך להיות העיתון הכלכלי הנקרא בישראל, בפער גדול מהמתחרים. TheMarker הגיע לחשיפה של 7.2%, לעומת 7.6% בחציון שקדם לו, סטייה במסגרת הטעות הסטטיסטית, והוא ממשיך להיות גדול יותר משני המתחרים גם יחד (בימים א'-ד').

"גלובס" ספג ירידה חזקה של 26% במחצית הראשונה של השנה והגיע לחשיפה של 2.5%. "כלכליסט" רשם עלייה לנתון של 4.6% לעומת 4.3% בחציון השני של 2009, אולם מדובר בסטייה שהיא בטווח הטעות הסטטיסטית. "גלובס" לא רווה נחת גם בסוף השבוע כאשר מוסף סוף-השבוע שלו רושם ירידה של כ-21% לנתון של 2.5%.

הסיפור המעניין ביותר שעולה מהנתונים הוא המשך הגדילה של ישראל היום ושבירת ההגמוניה של "ידיעות אחרונות". עבור "ישראל היום" מדובר בזינוק עצום - חשיפה של 35.2% לעומת נתון של 26.6% בחציון שקדם לו, כאשר בסך הכל הגדיל ישראל היום את כוחו ב31% בחציון האחרון. עיתון החינם מופץ ב-255 אלף עותקים בימי חול ומחולק לכ-100 אלף מנויים וכן בבתי עסק, בתחנות הרכבת ובמקומות ציבוריים. הדפסתו והפצתו של "ישראל היום" נעשית בידי קבוצת הארץ.

ואולם נראה כי "ידיעות אחרונות" לא מתכוון לאבד את הבכורה בלי קרב - "ידיעות" השיק בימים האחרונים קמפיין שמופיע הן בעיתון והן בשילוט חוצות, ובמסגרתו הוא מציין כי "רק עיתונות חופשית היא עיתונות אמיתית" או "רק עיתונות חופשית היא אמינה", ובכך מרמז על "ישראל היום", שעל פי טענתו אינו כזה. במקביל, אפשר להזכיר את הצעות החקיקה השונות שנוגשו בשנה האחרונה ומיועדות לפגוע בישראל היום או להצר את צעדיו. יש להניח כי הצדדים ימשיכו להילחם בין אם בחקיקה בכנסת, במאמרים ובכתבות בעיתונים וכן בזירות פחות חשופות.

איתן כסיף, מנכ"ל TNS טלגאל המבצעת את סקר TGI בישראל הסביר על ההשלכות הרוחביות שיש לישראל היום על השוק. לדבריו, "התחזקות ישראל היום בחציון הראשון של השנה משפיעה גם על הרמה הכללית של קריאת עיתונים בישראל. לאחר סטגנציה בשיעור החשיפה הכללי לעיתונים ב-2009, אנו עדים שוב לעלייה בשיעור קריאת עיתונים יומיים. רמת החשיפה היומית (בנטרול חפיפה) לעיתונות ארצית ביום חול ממוצע עומדת על 62.8% במחצית הראשונה של 2010 לעומת 59.7% ביולי-דצמבר 2009. במקביל, ניכרת עלייה ברמת החשיפה לעיתוני סוף-השבוע בין התקופות ושיעור החשיפה (בנטרול חפיפה) לעיתוני סוף-השבוע הארציים עומד על 66.5% בינואר-יוני 2010 לעומת 64.1% ביולי-דצמבר 2009. זאת כאשר רמת החשיפה לעיתוני סוף-השבוע ללא ישראל היום עומדת על 60%".

ציפי קורן, מנכ"ל ישראל היום אמרה: "אנחנו שמחים וגאים שהציבור בחר בנו במקום הראשון בעיתונות הכתובה. אנחנו משקיעים עבודה קשה למען ציבור הקוראים וזו ההכרה שהציבור אוהב אותנו".

מרבית העיתונים היומיים האחרים רשמו ירידה בחשיפתם. "מעריב" יורד זה החציון השלישי ברציפות והגיע לנתון של 12.5% לעומת 13.6% בסוף 2009. עיתונים נוספים מבית מעריב כמו "רייטינג" ו"את" סיימו חציון חלש: "רייטינג" איבד כ-32% מהחשיפה לנתון של 2.5% (לעומת 3.7%) ואילו "את" איבד כ-18% מהחשיפה ל-2.7%.

לעיתון "הארץ" נרשמה חשיפה של 6.4% לעומת 6.6% בחציון הקודם, אך מדובר בסטייה שהיא בטווח הטעות הסטטיסטית.

מי שחשיפתו עלתה הוא "ישראל פוסט", החינמון של אלי עזור ודודי ויסמן, המחולק בסניפי מגה, AMPM ובתחנות דור אלון, שהגיע לחשיפה של 7.9%. גם כאן, מדובר בסטייה שהיא בטווח הטעות הסטטיסטית. במבט שנתי רשם ישראל פוסט עלייה של 35% בחשיפה לעומת השנה המקבילה שהסתיימה ביוני 2009, וזאת למרות שבתחילת 2010 הופסקה הפצתו בתחנות הרכבת.

גם בטבלת עיתוני סוף השבוע התוצאות מעניינות: עיתון שישי של "ישראל היום" נכנס לרשימה למקום השני עם חשיפה של 25.7%, כאשר כל שאר עיתוני שישי נמצאים במגמת ירידה. הפצת עיתון זה החלה בינואר האחרון, ומאז מופצים מדי שישי 350 אלף עותקים שלו. עיתון השישי המוביל הוא "ידיעות אחרונות" עם נתון של 43.7%. "ידיעות" איבד בחציון זה כ-8% מהחשיפה לעיתון שישי שהסתכמה ב47.5% בסוף 2009. "הארץ" רשם אף הוא ירידה של כ-12% לחשיפה של 7.4%. עיתוני שישי של "מקור ראשון" ו"בשבע" נמצאים אף הם בירידה - "מקור ראשון" עם נתון של 2.8% (לעומת 3.6%) וב"שבע" עם 5.9% (לעומת 6.5%).

בנוגע להאזנה לרדיו הסבירו ב-TGI כי "ניכרת המשך מגמת ירידה באופן כללי בשיעור ההאזנה לרדיו כאשר ביום חול ממוצע מאזינים כ-74.5% מהאוכלוסייה וזאת לעומת 75.7% ביולי-דצמבר 2009, 76.1% בינואר-יוני 2009 ו-76.8% ביולי-דצמבר 2008. עיקר המגמה מוסברת על ידי שינויים בשיעור ההאזנה לתחנות הארציות. לגבי שינויים בשיעור ההאזנה ביום חול ממוצע לתחנות האזוריות לא ניתן להצביע על מגמה ברורה לאורך זמן".

תחנות גל"צ השונות הובילו את ההאזנה, עם חשיפה כוללת ל43.7% מהאוכלוסייה. במקום השני קול ישראל עם חשיפה ל40.4% מהאוכלוסייה והתחנות האזוריות במקום השלישי עם 33.7%. מבחינת תחנות ספציפיות, במקומות הראשונים היו רשת ב' וגלגלצ - כל אחת עם קצת יותר מ-27% חשיפה.

בנוגע לגלישה באינטרנט אמרו ב-TGI כי "כמות הגולשים באינטרנט בישראל ממשיכה את מגמת העלייה ושיעור הגולשים בגילאי 18+ עומדת על מעל 80% לעומת 78.5% ביולי-דצמבר 2009. הישראלי מעל גיל 18 מבלה בממוצע כ-7 שעות ורבע בשבוע באינטרנט כיום וזאת לעומת כ-3 שעות וחצי בשבוע בקריאת עיתונים ויותר מ-10 שעות בהאזנה לרדיו".

עוד הוסיפו כי "כתוצאה מהמבצעים והפרסום לקראת המונדיאל לא מפליא כי נרשמה עלייה חדה בשיעור בעלי טלוויזיה פלזמה/LCD שעומדת על 49.2% לעומת 42.7% ביולי-דצמבר 2009. בנוסף, מעולם המוצרים והגאדג'טים, כ-110 אלף מבוגרים ישראלים הם בעלי אייפון (נתון זה אינו כולל התייחסות לכמות המכשירים שמוחזקים בידי בני נוער)".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו