וואלה רוכשת את יד2 לפי שווי של 156 מיליון שקל

העסקה חושפת את המספרים של יד2: הרווח התפעולי ב-2009 - 15 מיליון שקל; הרווח הנקי - 9.5 מיליון שקל ■ לפני שנתיים וחצי פירסמה נטוויז'ן הודעה לפיה הגיעה להסכמות על רכישת 25% מיד2 לפי שווי של 74 מיליון שקל ■ העסקה ההיא לא יצאה לפועל, אך היא מאפשרת לראות מה קרה לאתר הלוחות בתקופה זו - השווי הכפיל את עצמו

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה צורף
איילה צורף

לאתר winwin מבית "ידיעות אחרונות" ולנוני מוזס יש סיבה לדאוג: אתר וואלה רוכש 75% מחברת קורל תל, מפעילת אתר יד2. שווי החברה לצורך העסקה יעמוד על 156 מיליון שקל. וואלה תרכוש 75% מקורל תל תמורת 117.5 מיליון שקל. במסגרת העסקה, תרכוש וואלה את השליטה ביד2, שהוא כיום אתר הלוחות הגדול בישראל. כמו כן, תרכוש וואלה 42.5% מאתר השוואת המחירים, "כמה", ששייך אף הוא ליד2. בעקבות העסקה נחשפים הנתונים הכספיים של יד2: הרווח התפעולי ב-2009 הסתכם ב-15 מיליון שקל. הרווח הנקי - 9 מיליון שקל. כעת הופך שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, שהיא בעלת השליטה בוואלה, למתחרה ישיר בארנון (נוני) מוזס.

במסגרת המהלך, תמכור חברת טייגר הולדינגס לוואלה את חלקה (49%) בחברת קורל תל. כמו כן, שון תל וחברת Waldemar, אשר מחזיקים ב-51% ממניות החברה, ימכרו לוואלה 26% ממניותיהם וירדו לאחזקה של 25% בקורל תל. הרכישה כוללת את אחזקות קורל תל במחירון הרכב של יד2, בלוח הדרושים JobCity ובנוסף, 42.5% ממנוע השוואת המחירים "כמה" (Kama). גם טייגר הולדינגס עשתה סיבוב נאה על יד2. החברה רכשה 49% לפני כשנתיים לפי שווי של 90 מיליון שקל וכעת היא מוכרת לפי שווי גבוה ב-73%.

לפני שנתיים וחצי, בסוף 2007, פירסמה נטוויז'ן הודעה לפיה הגיעה להסכמות על רכישת 25% מיד2 לפי שווי של 74 מיליון שקל. העסקה ההיא לא יצאה לפועל, אך היא מאפשרת לראות מה קרה לאתר הלוחות בתקופה זו - השווי הכפיל את עצמו.

לאחר הרכישה, תמשיך יד2 להתנהל כעסק עצמאי תוך יצירת סינרגיות נוספות בין החברות. מייסד החברה שון תל ימשיך לכהן כיו"ר פעיל של החברה למשך 3 שנים לפחות, בשיתוף פעולה עם יבין גיל-מור שמונה לאחרונה לתפקיד מנכ"ל יד2. השלמת העסקה כפופה לקיום מספר תנאים מתלים, ביניהם אישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

"לא נמזג את יד2 לתוך וואלה, בטח לא בשלב הראשון", אמר היום ל-TheMarker מנכ"ל וואלה, אילן ישועה. לדבריו, "לשון תל נותרו 25% בחברה, הוא נשאר שלוש שנים בתור יו"ר פעיל וגם באחזקות כדי שננסה להשביח עוד יותר את החברה. יד2 הוא אתר עם אחוזי רווחיות מאד גבוהים, את 2009 הוא סיים עם רווח תפעולי של 15 מיליון שקל, ורווח נקי של 9.5 מיליון שקל. מדובר בשיעורי רווח של 40% - זה מספרים מצויינים".

לפני שנתיים וחצי בלבד החברה עמדה למכירה בחצי מהשווי הנוכחי שלה. קנית במחיר גבוה מאוד

"אם לא היינו חושבים שזו עסקה טובה, לא היינו קונים. יד2 מאפשר לוואלה לגוון את תמהיל ההכנסות שלה. וואלה סימנה לעצמה כל מיני תחומים שבהם היא צריכה להוביל, אחד מהם זה תחום הלוחות. אנשים שרוצים לקנות דירה או רכב מגיעים קודם כל ליד2. מדובר בתנועת גולשים גבוהה מאוד, כי הם מתחלפים. כל חודש מדובר בגולשים חדשים, ועבור וואלה זה יתרון מאד גדול. האחוז של הקמפיינים המפולחים עולה וחשוב לנו שיהיו לנו נכסים שמאפשרים לתת מענה למפרסמים שרוצים לערוך קמפיין מפולח. התנועה ביד2 יציבה וחזקה וראינו שהיא גם עמידה לתחרות של מצד אתרים ישראלים חזקים מאוד".

ישועה אמנם אינו נוקב בשמה של החברה, אך הוא מתייחס ל-winwin של ידיעות אחרונות, שכבר לפני שלוש וחצי שנים אמור היה לייצר תחרות קשה ליד2. נוני מוזס, בעל השליטה ב"ידיעות אחרונות", נתן אז אורי ירוק להשקעה של מיליוני שקלים רבים בבניית לוח אינטרנטי שאמור היה לעצור את ירידת ההכנסות מהלוחות המודפסים אל עבר הלוחות האינטרנטיים, ולהשאיר את הכסף בתוך הקבוצה. אך winwin לא הצליח לגדול על חשבון יד2, למרות אינספור ניסיונות ומהלכים.

לדברי ישועה, המהלך הזה הוא אחד מסדרת מהלכים שתערוך וואלה כדי לחזק את עצמה בזירות אינטרנטיות שונות.

האם וואלה מתכננת לבצע רכישות נוספות בתקופה הקרובה?

"זאת עסקה גדולה מאוד, ואני לא חושב שנבצע עסקה דומה לה בקרוב. אבל אנחנו נחזק את עצמנו בסדרת מהלכים אורגניים. שנה וחצי היינו שקטים בדיבורים בעיתונים, כי עבדנו על כמה עסקות חשובות".

עבור שון תל, מייסד יד2, זהו אקזיט שני על החברה שהקים. בסיבוב הראשון, לפני כשנתיים, מכר 49% לטייגר הולדינגס לפי שווי של 90 מיליון שקל. כעת הוא כמעט והכפיל את שווי החברה לעסקה עם וואלה.

"השווי הוכפל כי גדלנו משמעותית גם בהכנסות וגם ברווח", אמר תל ל-TheMarker. "אני מאמין שהחברה תגדל עוד הרבה מאוד. שוק הלוחות הוא שוק שגילגל טרם כניסתו של יד2 מאות מליוני שקלים בלוחות המודפסים. השווי, ההכנסות והרווחים של יד2 הם נמוכים משמעותית ביחס לפוטנציאל של השוק".

אם יש כאן פוטנציאל להכנסות גדולות משמעותית ולשווי גדול הרבה יותר, למה אתה מוכר חצי ממה שיש לך בחברה?

"יש כאן הזדמנות ליצור גוף שמבחינת תנועת גולשים יהיה גוף המדיה הגדול בישראל. החיבור בין וואלה ויד 2 יוצר פער ענק מכל המתחרים, בתנועת גולשים. אני נשאר עם 25% שזה המון. עבור עצמי כבר מימשתי חלק מהחברה, עשיתי אקזיט אחד בעסקה עם טייגר הולדינגס. העסקה הזו היא לטובת החברה, אבל גם עבורי, ה-25% שלי יהיו שווים הרבה יותר עם וואלה. אני מתכוון להישאר גורם מאוד דומיננטי בשוק האינטרנט בישראל".

רמקו בית השקעות בתגובה על עסקת הענק בשוק האינטרנט בישראל: "זהו "WIN-WIN SITUATION", צעד אגרסיבי של וואלה לשמירה על מעמדה ברשת האינטרנט. וואלה תהנה מחיזוק משמעותי ביותר לתחום הלוחות בו היא מפגרת ביחס לאתרים הישראלים המובילים ואתר יד2 יזכה לתנועה מוגברת של גולשי שיופנו מאתר וואלה, כשם שאתר הלוחות WIN-WIN נהנה מהתנועה המגיעה מ-YNET".

"על פניו נראה שהמחיר אותו שילמה וואלה גבוה, אולם אנו סבורים שביכולתה של וואלה להציף שווי ולהצדיק את המחיר באם תשכיל להגדיל את התנועה לאתר יד2 ולהביא לידי ביטוי את ניסיונה והידע שנצבר בחברה גם באתר החדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות