הכנסת דחתה את חוק "ישראל היום": 61 ח"כים התנגדו, 14 תמכו ואחד נמנע

הצעת החוק, שהוגשה על ידי ח"כ מרינה סולודקין (קדימה), אוסרת על חלוקת עיתון בחינם לתקופה העולה על שנה, למעט למוסדות ציבור ולמוסדות מדינה ■ ראש הממשלה השתתף בהצבעה היום ■ נתניהו ונציגיו הפעילו לחצים על שרים מהקואליציה להתנגד להצעת החוק

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הכנסת דחתה את חוק "ישראל היום": 61 ח"כים התנגדו, 14 תמכו ואחד נמנע. הצעת החוק, שהוגשה על ידי ח"כ מרינה סולודקין (קדימה), אוסרת על חלוקת עיתון בחינם לתקופה העולה על שנה, למעט למוסדות ציבור ולמוסדות מדינה.

"אסור להפוך את הכנסת לשדה מערכה בין הון להון. הרגשתי היא שנטייתם של ח"כים בהצבעתם בחוק 'ישראל היום' היא על פי קשרים להון זה או אחר ולא לשאלה העקרונית" - כך אומר יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד), בהתייחסו ל"חוק 'ישראל היום'".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שקיצר את ביקורו בחו"ל, השתתף בהצבעה היום. נתניהו ונציגיו, וכן משרד הלובינג פוליסי שנשכר על ידי "ישראל היום", הפעילו לחצים על שרים וחברי כנסת מהקואליציה להתנגד להצעת החוק. נתניהו מיודד עם הבעלים של "ישראל היום", שלדון אדלסון, ורעייתו מרים. ראש הממשלה מתעקש על הנהגת משמעת קואליציונית של הח"כים נגד הצעת החוק. מהצד השני הופעלו לחצים על חברי הכנסת לתמוך בהצעת החוק.

ריבלין הוסיף כי "התייחסותם של חברי הכנסת לחוק נובעת מההקשר לבעלי הון ולתקשורת מכאן ומשם. הכנסת אמורה לשקול את השיקולים מתוך ראייה חוקתית, ולא מתוך רצון להטיב עם צד זה או אחר".

ריבלין התייחס ללחצים שמופעלים על הח"כים לקראת ההצבעה, ואמר כי "ידוע לי שיש לחצים על הח"כים, ולפעמים הנימוקים אינם מתייחסים לצד החוקתי אלא לצד האישי, ואולי אף התועלתי, בין ההצבעה לבין פירסומו של חבר כנסת ועשייתו. הדבר הזה לא מביא כבוד לכנסת. לכנסת אסור לעסוק בחוקים המיועדים לאנשים ולמקרים מיוחדים, אלא רק בנושאים עקרוניים למדינה כולה. לצערי הרב, האווירה כיום, שבה מתבצעת החקיקה, עושה שימוש לרעה בהליכי הכנסת.

"אין זה ראוי שהכנסת תדון ותחוקק את חוק 'ישראל היום', אלא תקיים דיון עקרוני על חופש העיתונות והדרך לייצר תחרות בישראל. נושאים הקשורים בעיתונות צריכים להיות נדונים במסגרת הנהגת חוקה לישראל ולא במלחמת גבירים בגבירים".

ריבלין מתח בנוסף ביקורת על פעילות הלוביסטים בנוגע להצעת החוק, ואמר כי "יותר מדי לוביסטים מסתובבים במשכן כדי לקנות לבבות בקרב חברי הכנסת".

ריבלין מציע לסולודקין, כמו גם לח"כים נוספים שהגישו הצעות חוק שנועדו למנוע את הפצתו של "ישראל היום", לסגת מהצעת החוק ולקיים דיון עקרוני. לדבריו, "הצעות החוק האלה הן נקודתיות ונובעות מאינטרסים שונים, והכנסת תעשה טעות אם תדון בהן". עם זאת, ריבלין הבהיר כי אין לו סמכות שלא להעלות את הצעות החוק האלה לדיון במליאת הכנסת.

ח"כ סולודקין אמרה כי אם המליאה תדחה היום את הצעת החוק, היא תעלה בעוד כמה שבועות להצבעה בקריאה הטרומית הצעת חוק נוספת, שאוסרת על מכירת מוצר ב"מחיר טורפני", כלומר במחיר הנמוך מ-50% מעלות ייצורו.

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים