מיקי רוזנטל: הציבור תרם להתעשרות של נוחי דנקנר

מחר בערב ישיק ערוץ 10 את מהדורת חדשות שישי החדשה שלו בהנחיית מיקי רוזנטל ■ אנשי התוכנית בחרו להעלות למחבת את הדג השמן ביותר בביצה המקומית וגם מפרסם חשוב - נוחי דנקנר שמחזיק בחברות כמו סלקום, שופרסל ונטוויז'ן ■ שידור הפרופיל של דנקנר עולה בקנה אחד עם הצהרותיו של ערוץ 10 על יצירת אלטרנטיבה בועטת ונשכנית לערוץ 2

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

מחר בערב ישיק ערוץ 10 את מהדורת חדשות שישי החדשה שלו. אנשי התוכנית בחרו להעלות למחבת את הדג השמן ביותר בביצה המקומית וגם מפרסם חשוב - נוחי דנקנר שמחזיק בחברות כמו סלקום, שופרסל, נטוויז'ן ועוד. הבחירה של מנחה התוכנית מיקי רוזנטל והעורכת רותי יובל, להקרין פרופיל של דנקנר עולה בקנה אחד עם הצהרותיו של ערוץ 10 על יצירת אלטרנטיבה בועטת ונשכנית יותר בהשוואה לערוץ 2 הפופולרי.

במסגרת הפרופיל יזכיר רוזנטל את צחי גבריאלי, אחיו של מנכ"ל אי.די.בי והאיש הקרוב ביותר לדנקנר, חיים גבריאלי. צחי גבריאלי משמש עוזר אישי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אותו תפקיד שעשה אצל ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט. נתניהו, כנהוג, מינה את אנשיו למשרות אמון בלשכתו, אך בחר להשאיר את גבריאלי. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "עו"ד גבריאלי התחיל את דרכו במשרד ראש הממשלה לפני שבע שנים כמתמחה בלשכה המשפטית במשרד. לאחר הסמכתו כעו"ד כיהן כיועץ מקצועי מזכיר הממשלה בממשלת אריאל שרון, לאחר מכן כעוזר אישי לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, וכיום מכהן כיועץ לראש הממשלה בנימין נתניהו". לדברי לשכת ראש הממשלה, "נתניהו התרשם מאוד מכישוריו של גבריאלי".

בתוכנית מתאר רוזנטל את השוק הישראלי הקטן שסובל מהיעדר תחרות בתחומים רבים מציאות שמאלצת את הרגולטור להתערב לא פעם כדי לעודד תחרות כזו. ראש הממשלה הוא ראש וראשון לרגולטורים מחד ומאידך חברות של אי.די.בי מהוות מונופול בתחומים רבים (למשל חברות המלט והנייר), ובאחרים הן שחקן מרכזי (סלולר וקמעונות) ומושפעות מאוד מהחלטות הרגולטור. על פי רוזנטל, ישיבתו של קרוב משפחה של מנהל אי.די.בי ליד אוזנו של ראש הממשלה עלולה להיות בעייתית.

הכתבה בוחנת תחנות עיקריות בדרכו של דנקנר לצמרת העסקית של מדינת ישראל, בין היתר, את השתלטותו על אי.די.בי בעזרת הלוואה שקיבל מקרן הפנסיה מבטחים (אז קרן הסתדרותית) בסך 54 מיליון דולר. בזמנה, הלוואה זו, שאיפשרה לדנקנר להפוך לאיש החזק במשק, עוררה ביקורת כלפי דירקטורים במבטחים, בהם חבר הכנסת לשעבר, שמואל אביטל, ששימש אז כיו"ר קרן מבטחים, והתעקש על העסקה מול כל מתנגדיו.

בכתבה מציג רוזנטל חוות דעת משפטית שהוזמנה על ידי דירקטורים ממבטחים מעו"ד ישי שריד, שקובעת, בין היתר כי "בהליכי אישור עסקת ההלוואה לקבוצת רוכשי השליטה באי.די.בי נפלו פגמים". בין היתר מצוין כי החלטת הדירקטוריון הוכרעה באמצעות הצבעה בכתב של דירקטור שלא נכח, מבטחים התחייבה למתווה עם קבוצת הרוכשים ל"הפחתת מחיר העסקה בטרם הובא העניין לאישור הדירקטוריון", דבר שלא התקיים, וכן כי מינויים של דירקטורים חיצוניים חדשים שבועיים לפני הישיבה בה ניתן האישור הסופי למתן ההלוואה היה בלתי נחוץ ובניגוד לעקרונות בחירתם דח"צים.

דובר אי.די.בי ביקש להבהיר כי "ההלוואה אושרה כדת וכדין במועצת המנהלים של קרן מבטחים. לקרן הוגשו 3 חוות דעת לגבי ההלוואה, 2 מהן היו בעדה, ואחת נגדה". בנוסף הדגיש כי "ההלוואה הוחזרה הרבה לפני סיומה המתוכנן בתוספת ריבית והצמדה".

"נוחי הוא איש מוכשר שעשה הרבה כסף בזכות כישרונו וגם תורם לא מעט לקהילה, אבל אנחנו גם תרמנו לו לא מעט כסף. הציבור תרם להתעשרותו", אומר מנחה התוכנית, העיתונאי מיקי רוזנטל. "פנינו לעשרות אנשים מכל התחומים עולם העסקים, משפטנים, אנשים משוק ההון. רובם המוחלט סירב לדבר למצלמה, בודדים מתוך עשרות, אולי 5% מאלה שפנינו אליהם הסכימו".

גורם המקורב לאירועים הוסיף: "הרבה אנשים אמרו לנו השתגעתם? שאני אדבר על נוחי? למה אני צריך את זה?". הגורם הוסיף כי "אין בכתבה אנשים שאומרים דברים בוטים וחריפים נגדו". במסגרת העבודה על הכתבה אף נפגש רוזנטל עם דנקנר למשך כמה שעות, אך האחרון סירב לדבר למצלמה.

אחת הבודדות שהסכימה להתראיין היא חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שאמרה כי בעת שנושא הקשור לדנקנר עולה לדיון, לפתע היא מוצאת את עצמה לבד בבניין.

"יש פחד מעוצמתו של האיש שהיא באמת מדאיגה", אומר גורם המקורב לנושא. לדברי אותו גורם, "דנקנר יכול בפוטנציה לפגוע בפרנסתם של הרבה מאוד אנשים. פוליטיקאים מפחדים ממנו. הוא מפרסם גדול אז גם בתקשורת מפחדים ממנו. זה קצת דומה לנשק גרעיני הוא לא צריך לממש את העוצמה שלו כדי שיפחדו ממנו. כל הכוח הזה בידיו של איש אחד הוא בהחלט מדאיג".

"לא היו לחצים. יש הידברות מול הדוברים וכו' אבל הכל היה במסגרת המאוד לגיטימית. עלי לא הופעל שום לחץ בלתי ענייני בכתבה הזאת. אני לא חושב שהיו לחצים כאלה על הערוץ אבל אני לא יודע", אומר רוזנטל.

רוזנטל מסביר כי "מדובר במגזין שעוסק במגוון רחב של נושאים. זו לא תהיה תוכנית על הון ושלטון. אנחנו רוצים להביא מגוון סוגיות למסך ויהיה טיפול גם בנושא הזה שלרוב לא מטפלים בו בטלוויזיה מסחרית".

פרופ' דן כספי מהחוג לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון אומר כי "בשלב זה מה שנראה לי זה שמיקי רוזנטל הולך על הקו של שקשוקה ב. מוקדם לומר אבל אני לא חושב שהוא האיש הנכון כדי להציל את השעה של שישי בערב. כבר היה ניסיון דומה של רינו צרור שעשה את דין וחשבון, תוכנית של עיתונאות חברתית לוחמת, ואני לא בטוח עד כמה זה מתאים ליום שישי בערב".

כספי הוסיף: "הלוואי ורוזנטל יחזיר את יום שישי להיות מה שהיה פעם היומן שמעלה נושא לסדר היום ולדיון ציבורי. אני מאחל לו שיצליח ויעשה תוכניות גם על יוסי מימן".

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?