קריסטלים לנצח: מערכות ישיבה, וילונות ופסנתר שמשובצים באבנים הנוצצות בבית התצוגה החדש של סברובסקי

ענקית הקריסטלים האוסטרית סברובסקי מרחיבה את פעילותה בישראל עם בית תצוגה חדש בהרצליה, שמלכד לראשונה תחת קורת גג אחת כמעט את כל סוגי המוצרים של החברה ■ היקף המכירות של אבני הקריסטל בישראל הוא כ-50 מיליון שקל

גליה ימיני
גליה ימיני

>> אולם התצוגה החדש של יצרנית אבני הקריסטל האוסטרית סברובסקי (Swarovski), שבהרצליה פיתוח, מסתתר מאחורי מזרקות הענק הצמודות לבית מיקרוסופט. מנפרד אדאמר, מנהל יחידת הקמעונאות במחלקת הארכיטקטורה של סברובסקי העולמית, שהגיע באחרונה לישראל לרגל ההשקה, אינו מוטרד מכך. מבחינתו, זרימת המים במזרקות משתלבת יפה עם זרימת הקריסטלים המשובצים בחפצי הבית השונים שבאולם התצוגה.

בית התצוגה החדש, שנפתח למעשה על ידי הנציגות הישראלית של סברובסקי, חברת א. ילון, משלב לראשונה בעולם קונצפט שהוא חדש גם בעבור חברת הקריסטלים הוותיקה שהוקמה לפני כ-114 שנה, ומנוהלת כיום על ידי הדור החמישי למשפחת סברוסקי.

זו הפעם הראשונה שבה חמש החטיבות העסקיות של החברה מציגות את מוצריהן תחת קורת גג אחת. בעולם כולו הן פועלות בנפרד ומוכרות את מוצריהן בחנויות נפרדות. לפי אדאמר ואליקים ילון, סברובסקי העולמית שוקלת לאמץ את הקונצפט הזה, שנולד בישראל, גם במדינות אחרות.

חמש החטיבות השונות של החברה הן חטיבת התאורה המודרנית לבית - סיבים אופטיים, נורות LED וכדומה; חטיבת קריסטל פאלאס - גופי תאורה ורהיטים לבית מעוצבים בידי מעצבי-על מפורסמים בעולם; חטיבת שונבק - תאורת שנדליירים מסורתית-קלאסית של חברת שונבק, חברה ותיקה שנרכשה על ידי סברובסקי לפני כמה שנים; חטיבת שטראס - שילוב הקריסטלים באדריכלות, כמו שילוב קריסטלים בחדרי אמבטיה, בידיות, בקרמיקה, בארונות ובברזים, וחטיבת CBG - חטיבת אביזרי הבית העשוים מקריסטל כמו כוסות יין, פסלונים וכדומה. לחברה יש גם את חטיבת קריסטלייז, המוכרת אבני קריסטל לשיבוץ בעבור תכשיטנים ומעצבים שונים, ובעבור שיבוץ בעבודות טקסטיל.

בבית התצוגה החדש בהרצליה, יש למשל גם פסנתר כנף אוסטרי גדול משובץ אבני סברובסקי, ולצדו הוקם בר שחזיתו מורכבת מלוח משולב אבני קריסטל זעירות בצורת כוורת - מיצג היוצר מראה אבסטרקטי. בבר עצמו מוצגים גם שילובים של אבני סברובסקי בכוסות יין, מרטיני ושמפניה.

יותר ממאה שנה ללא הנפקות

סברובסקי היא יצרן אבני הקריסטל הגדול בעולם. החברה הוקמה ב-1895 על ידי דניאל סברובסקי, בנו של מלטש זכוכית מהרי בוהמיה. החידוש שהוא הביא הוא המצאת מכונת ליטוש חדשה שיכלה לעצב כמויות גדולות של אבני קריסטל מהר יותר ובדייקנות רבה יותר מבעבודות היד שהיו מקובלות באותה תקופה.

כיום סברובסקי הוא מותג מוביל בעולם. במסגרת פרויקט קריסטל פאלאס, שהחברה קיימה באחרונה, הוזמנו מעצבי-על בינלאומיים לעצב פריטי תאורה, אמנות וריהוט לבית, תוך שימוש בקריסטלים. בין המעצבים שהשתתפו בפרויקט היו האחים קמפנה, קארים ראשיד, מיסוני, רון ארד הישראלי ועוד.

החברה נותרה בבעלות פרטית של המשפחה ומעולם לא הונפקה. היא מעסיקה 26 אלף עובדים ברחבי העולם, ושומרת בקנאות על תוצאותיה הכספיות. מדיווחים שפורסמו בתחילת שנות ה-2000, עולה כי היקף מכירותיה השנתי אז הסתכם ביותר מ-750 מיליון דולר.

הסיבה להצלחה הגדולה של סברובסקי היא איכות הקריסטלים שהיא מייצרת. הקריסטל הוא חומר טבעי שמורכב מכמה יסודות ביניהם קוורץ, חול, בדולח, אשלגן ורכיבים מתכתיים. בקריסטלים של סברובסקי יש שיעור גבוה של עופרת שמוכנס בתהליך טכנולוגי, ויוצר בהירות וקשיות לחומר המאפשרות ללטש אותו טוב יותר, כך שהוא לא מצהיב לאורך השנים.

אליקים ילון, הבעלים והמייסד של א. ילון, אומר כי היקף מכירות אבני הקריסטל בישראל הוא כ-50 מיליון שקל בשנה, כשהנתח של סברובסקי בעוגה הזו הוא כשליש, שאר השוק שייך ליצרני קריסטל קטנים יותר מרחבי העולם, מרביתם מהמזרח הרחוק וממזרח אירופה.

"רוב השוק רוכש מוצרים זולים יותר מיובאים מצ'כיה וסין. ההבדלים במחיר הם כמעט כפולים - קריסטלי סברובסקי יקרים כמעט פי שניים, אבל כך גם האיכויות שלו", אומר ילון.

המחירים של גופי התאורה בחנות מתחילים ב-800 שקל לגוף תאורה קטן ומגיעים גם ל-120 אלף שקל לגוף תאורה גדול. ספת קריסטלים, שעוצבה בשיתוף פעולה בין סברובסקי לחברת Hidra האיטלקית, עולה כ-430 אלף שקל.

בבית התצוגה בהרצליה אפשר למצוא גם שילובי קריסטלים וטקסטיל - בדים שונים לעיצוב לבית בהם משובצות אבני קריסטל. הסיבה: חברת א. ילון היא גם חברה המתחמחה בווילונות ובטקסטיל לבית, ומאפשרת שילובים בין המוצרים שהיא מייבאת ומוכרת.

הגשמה של חלום

אליקים ילון אינו מרבה להתראיין או להיחשף. הוא בן 59, מתגורר ברמת השרון והקשר שלו עם סברובסקי החל לפני 27 שנה, כשהגיע לסגור עסק משפחתי של קרובי משפחה מבוגרים. העסק מכר אביזרי אופנה והיה ממוקם בדרום תל אביב. "התחלתי בתהליך סגירה של החנות, ויצרתי קשר עם מעצבי האופנה שהציגו בה. נדבקתי בחיידק והחלטתי להישאר. פיתחתי את העסק מחדש. שנה לאחר מכן קיבלתי פניה מאדם שאמר שהוא סמנכ"ל של סברובסקי העולמית, והציע לי את הנציגות שלו בישראל. אמרתי לו שאני עוד לא ערוך לזה, ושיתן לי שנה".

"האמת שאז בכלל לא ידעתי מה זה סברובסקי. יום אחרי זה, כשבדקתי והבנתי מה זה, רציתי לבכות. אבל שנה בדיוק לאחר השיחה הזו, קיבלתי שוב טלפון. אותו נציג שאל אותי אם הספיקה לי שנה כדי לחשוב. למחרת עליתי כבר על הטיסה לאוסטריה".

"החברה היתה אז מאוד קטנה, היו בה 600 עובדים בלבד. באותו יום החל הרומן בינינו. יחסים בלתי שבירים, בניגוד לקריסטל", הוא מחייך.

ילון הוא הנציג הרשמי של סברובסקי בישראל, אך הקריסטלים של החברה האוסטרית מיובאים לישראל גם ביבוא מקביל. לילון חמישה מרכזי מכירה בישראל, שניים בדרום תל אביב - האחד מרכז סיטונאי והשני מרכז לאביזרי אופנה ותכשיטים, השלישי בבניין פנורמה בתל אביב שם גם שוכנים ההנהלה ומרכז מכירת חומרים לתכשיטנים ויוצרים, הרוכשים אבנים לצורך יצירה עצמית, הרביעי בקניון רמת אביב - שמציע חנות תכשיטים תחת המותג סברובסקי, והמרכז החדש בהרצליה פיתוח. החברה מעניקה גם חסות קבועה למחלקה לתכשיטנות בשנקר, ואת מגוון התכשיטים של בוגרי המחלקה אפשר לראות גם בתצוגה במרכז בהרצליה.

"המקום הזה הוא הגשמה של חלום", אומר ילון. "נדיה סברובסקי (בת המשפחה המנהלת את עסקי החברה בארה"ב - ג"י) היתה כאן לפני שנה וחצי כשהכרזנו על הרצון לפתוח את המקום, הפתיחה נדחתה בשנה בגלל בניית הבנין, וחיכינו. למעט החנות ברמת אביב, זו פעם ראשונה שאנחנו ממש נחשפים לצרכן הסופי, וזה אתגר גדול מבחינתנו, אבל אני מאמין שהחשיפה הזו תעשה לנו רק טוב".

בדיוק כמו חברת סברובסקי, ואולי בהשראתה, ילון אינו חולם על הנפקה בבורסה - אלא על דור ההמשך. בנו יונתן, 28, סיים לימודי עיצוב תעשייתי בבצלאל, ואמור להיכנס לעסק המשפחתי. ילון מספר שגם מנפרד אדאמר, הנציג מהחברה העולמית, הוא דור שני לשכירים בחברה האוסטרית. על פגיעת המיתון אומר ילון: "אנחנו מוכרים חומרי גלם לתכשיטנים ומי שנפגע בעיקר מהמיתון הם מעצבי התכשיטים שפניהם מיועדים ליצוא. היתה ירידה של 20%-30% במכירות בפרק זמן של ארבעה-חמישה חודשים, אבל החלה התעוררות מאז. השנה המכירות חוזרות להיות כפי שהיו לפני המשבר, אולי ב-4%-5% פחות. לא יותר מזה".

גופי תאורה במראה שקי גרביים

15,000 שקל

מנורת תליה דגם גיאומטריקס

4,832 שקל

מנורה גלית דגם Refrax

22,648 שקל

שנדלייר שונבק-סברובסקי

9,388 שקל

מערכת ישיבה סלונית מצופה באבני סברובסקי

429,000 שקל

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה