כחלון רוצה להיות 10

מה איכפת למשה כחלון להיות נחמד, זה כסף של אבא שלו?

נחמיה שטרסלר
שטרסלר נחמיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
שטרסלר נחמיה

אנשי ערוץ 10 סימנו את היעד: שר התקשורת, משה כחלון. הם הפגינו השבוע מול לשכתו בירושלים והזכירו את שמו בכל ראיון בתקשורת. הם קראו לו לקבל החלטה אמיצה שתחלץ את הערוץ מהמשבר, אחרת 500 עובדי הערוץ ועוד כמה אלפי איש שמתפרנסים ממנו ייזרקו לרחוב ויישארו ללא פרנסה.

כחלון פרץ לתודעה הישראלית בתחילת 2006, כשזכה במקום הראשון בפריימריס בליכוד. הוא חלף אז על פני ראובן ריבלין, דני נוה, ישראל כץ וגדעון סער. העסקן החיפאי האפור, שרק ארבע שנים קודם לכן נבחר לראשונה לכנסת, זינק לפתע לצמרת הליכוד.

היו לכך כמה סיבות. כחלון הוא איש נעים הליכות, והחיוך נסוך על פניו באופן תדיר. קשה לכעוס עליו. הוא לא מעורר אנטגוניזם. הוא מתאים לפרופיל שבליכוד רוצים לקדם: נולד בפריפריה (בגבעת אולגה), בן להורים יוצאי לוב וגדל במשפחה בת שבעה ילדים. בנערותו היה רוכב על חמור בחדרה ומוכר סברס.

לאחר שנבחר למקום הגבוה בפריימריס, קיבל כחלון את תפקיד יו"ר ועדת הכלכלה, ושם הבין מיד האם יהיה "טוב" עם הציבור, כולם יאהבו אותו, ולהיות "טוב" פירושו לתת, לחלק, להוסיף, לסבסד ולהגדיל את הוצאות הממשלה. בזה הוא הצטיין.

כל קבוצה שהגיעה אליו בטענות על קיפוח וקשיים זכתה לכתף חמה. מה אכפת לו, זה כסף של אבא שלו? כאשר תעריפי החשמל עלו, הוא הציע תעריפי חשמל נמוכים למעוטי יכולת. כאשר עלו טענות שעמלות הבנקים גבוהות מדי, הוא החל לפעול להורדתם. כאשר נהגים התלוננו על מחירי חניה גבוהים, הוא הציע להכניס את מחירי החניה לפיקוח. וכך הלאה והלאה.

עכשיו, עוד לפני שהתחיל ללמוד את נושא התקשורת, נפלה עליו צרה ושמה ערוץ 10. לפני שבוע הודיע אחד מבעלי הערוץ, יוסי מימן: "הכתפיים שלי לא רחבות מספיק, אני מפסיק את ההזרמות לערוץ". מימן הוסיף שערוץ 10 אינו שונה מפרי גליל או מעוף העמק, ולכן על הממשלה להתערב. הוא סיפר על שמונה שנים של הפסדים ועל "רגולציה חולנית".

ואמנם הרגולציה מופרזת. כי כאשר הוקמו הערוצים המסחריים, הממשלה רצתה להשיג את הכל. גם שהערוצים ימומנו מפרסומות, אך גם שיהיו מחויבים לשידורי איכות וסרטי תעודה שאפילו ערוץ 1 לא מחויב בהם. בנוסף, הוטלו עליהם דמי תמלוגים מופרזים ודמי זיכיון גבוהים. הערוצים המסחריים 2 ו-10 מממנים אפילו את המפלצת הקרויה "הרשות השנייה", שלה מנגנון בן 60 עובדים ו"הפקות עצמאיות".

הבעיה היא שלשם כך יצטרך כחלון לשנות את החוק - שמחייב מכרז ב-2010. זה לא פשוט. יהיה מי שיטען שאין לסייע לבעלי הון מפסידים שלא עמדו בהתחיבויותיהם. הם הרי לא היו מתחלקים אתנו ברווח, אם היה כזה.

כחלון נהפך השבוע לאיש הכי מחוזר במשק. הוא מחוזר גם על ידי אילי הון שהם גם בעלי הערוץ: יוסי מימן, ארנון מילצ'ן, רון לאודר ורופרט מרדוק. הוא מחוזר גם על ידי הטאלנטים של ערוץ 10.

הוא כבר הספיק לומר שהוא מוכן לחתום על תקנות שייקלו על הערוץ, כי "הציבור הישראלי ייצא נשכר מהמשך קיומו של ערוץ 10", וגם אמר "אני חושב שביחס למפעל בצפון, ערוץ 10 מופלה לרעה". בערוץ אומרים ש"אם וכאשר יביא השר את המשבר לסיומו, תודתנו שמורה לו". האם אנו רואים כאן את תחילתה של ידידות מופלאה בין הון, שלטון ותקשורת?

משה כחלון

תפקיד: שר התקשורת גיל: 48 מצב משפחתי: נשוי + 3 מגורים: חיפה

השכלה: תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון במדעי המדינה ולימודים כלליים תפקידים קודמים: יו"ר מרכז הליכוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"