מה גוגל היתה עושה?

גוגל הבינה שתפקידה לספק ערך למשתמש הבודד ולא לעצמה

שגיא חמץ
שגיא חמץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שגיא חמץ
שגיא חמץ

בראשית 2009, בשעה שקולות קריסה אדירים עולים מכלכלות העולם ותעשיות שלמות רועדות ומחפשות דרך חדשה להתקיים ולצמוח, אין יותר צורך להסביר שהעולם השתנה. ברור לכולם שזה כך, אך לאיש לא ברור איך ולמה.

מכאן, וכתוצר של כל אלה, נולדה גוגל כחברה שבניגוד למה שנוטים לחשוב אינה שולטת על הכל. להפך, היא משתפת הכל - מפזרת תנועה, טכנולוגיה, כלים ושירותי חיפוש ואחסון לכל אחד ובחינם. "בעוד יאהו ו-AOL ראו עצמם תחנה סופית לגולש וניסו להחזיק אצלם בכל התוכן והכלים, גוגל ראתה את עצמה כנקודת התחלה וכאמצעי בלבד בעבור הגולש. מיומה הראשון הבינה גוגל שקטן הוא הגדול החדש, וחיפשה איך לספק ערך למשתמש הבודד ולא איך לייצר ערך לעצמה ממנו", כותב ג'ארוויס.

אבל כאן בעצם רק מתחיל השינוי. נקודת המוצא החשובה ביותר לספר, שממנה ג'ארוויס מפליג לדרכו, היא בכלל נקודת מוצא סוציולוגית. אם אתם אנשי שיווק ומנהלים - אנא התעכבו עליה רגע אחד. זנחתם זמן רב מדי את הסוציולוגיה ואת הצרכן הבודד ונצמדתם לפילוחי קהל וסגמנטים שכעת חולפים מן העולם. "למעשה אין מסה של אנשים, יש רק דרכים לראות אנשים כמסה", מצטט ג'ארוויס את הסוציולוג ריימונד וויליאמס, ומספק למשפט שנכתב ב-38' תרגום לעידן המותגים של ימינו. "השוק ההמוני מת, ובמקומו קם שוק של המון נישות".

כאן אולי המקום לעצור לרגע. הרעיונות של ג'ארוויס מנוסחים היטב וקצרה היריעה מלהביא את כולם כאן, ואולם באותו זמן הם גם מנותקים מהמציאות. לא משום שארגונים כמו חברות מזון או תרופות אינם יכולים לחשוב כחברות אינטרנט - הם כן. אלא בגלל הניתוק שהסופר מפגין מהתרבות הארגונית ומתרבות הצריכה שעדיין שולטות וישלטו עוד זמן רב בזירה. ג'ארוויס, שמעודו לא ניהל חברה גדולה עם מציאות יומיומית של רווח והפסד, ממריא פעמים רבות גבוה מדי מעל הקרקע.

ובכל זאת, ואולי בגלל זה, הספר מספק הזדמנות מטלטלת למנהלים ולארגונים להבין ששינוי מאזן הכוחות החל והוא מחייב חיפוש אחר דרך חדשה. כזו שלא תנסה לשלוט ולהניע את הקהילות הרבות הפועלות סביב הארגון (עובדים, ספקים, שותפים או צרכנים), אלא תפחית את השליטה ותספק ערך וכלים לקהילות כך שיוכלו בכוח השיתוף לחנך, ללמד ולהצמיח את הארגון.

-

הכותב הוא מנכ"ל בלינק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות