מאחורי הקלעים בליכוד: "נתניהו מתעסק באינטרנט כל הזמן - הוא כותב את התשובות לפניות בעצמו"

סני סנילביץ', מנהל קמפיין האינטרנט של הליכוד, טוען כי המהפכה האמיתית באתר המפלגה היא התקשורת עם הבוחרים והקמת מאגר מידע על המתפקדים ■ "נתניהו מבין את המשמעויות של האינטרנט", הוא אומר, "הוא מוכן להשקיע בזה זמן וכסף ■ "את הבלוג הוא כותב לבד הוא פדנט מאוד, ולוקח שבוע לפחות להוציא ממנו פוסט"

מעיין כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעיין כהן

"הליכוד התנהל עד היום כמו חברה שלא יודעת לדבר עם הלקוחות שלה. פתאום המפלגה יכולה לדבר עמם באמצעות האינטרנט. זו המהפכה האמיתית - לא קמפיין כזה או אחר" - כך אומר סני סנילביץ', מנהל קמפיין האינטרנט של מועמד הליכוד לראשות הממשלה, בנימין נתניהו, ויועצו בשלוש השנים האחרונות.

סנילביץ' מסביר כי היתרון האמיתי שמפיק הליכוד מהשימוש באינטרנט נסתר מעיני הגולש: "רוב העבודה נעשית מאחורי הקלעים. הפעילות המשמעותית ביותר היא הקמת מאגר מידע חכם של מתפקדים ישנים וחדשים". לדבריו, הקמפיין שהביא את המספר הגבוה ביותר של כניסות לאתר הוא זה שנתניהו נראה בו כשהוא פונה לגולשים ואומר: "חברים, אני צריך אתכם". סנילביץ' מספר כי יחס ההקלקה (שיעור המקליקים על הבאנר מתוך כלל הנחשפים אליו, מ"כ) היה 1.4%. "זה מטורף", הוא טוען.

האתר של הליכוד כולל גם מערכת התרמה למפלגה. "מערכת תרומות בישראל היא קצת פחות רלוונטית מאשר בארה"ב, בגלל התקרה האפשרית על פי חוק שנקבעת לפי נוסחה המתבססת על מספר המנדטים שהיו למפלגה בבחירות הקודמות", אמור סנילביץ'. "לכן גיוס הכסף הוא מינורי. פיתחנו גם מערכת מתפקדים באמצעות האתר. בעבר, תהליך ההתפקדות היה מסורבל. ביצענו שינוי, ואיפשרנו בראשונה להתפקד אונליין באמצעות תשלום בכרטיסי אשראי".

חותכים בתקציב

מערכת הבחירות הנוכחית בישראל מתאפיינת בדגש מיוחד של המפלגות על פעילות באינטרנט - או לפחות זו היתה התוכנית עד שפרצה המלחמה בעזה. פעילות אינטרנטית זו שאבה את השראתה מהצלחת הנשיא הנכנס של ארה"ב, ברק אובמה, שעשה באינטרנט שימוש חסר תקדים. לדעת רבים, לפעילות של אובמה באינטרנט היה חלק בלתי מבוטל בניצחונו בבחירות.

לאחר ההכרזה על הבחירות בישראל, הצהירו מיד המפלגות הגדולות על הקצאת סכומים גדולים לאינטרנט. ההערכות היו כי במפלגת העבודה יקצו לאינטרנט 3-4 מיליון שקל, בקדימה 8-9 מיליון שקל ובליכוד 10-12 מיליון שקל.

ואולם סנילביץ' אומר כי הסכום הסופי יהיה קטן יותר: "התקציב הראשוני היה גדול, אך המלחמה טרפה את הקלפים. בגלל המערכה התעסקנו בהסברה והקפאנו את הקמפיין. חודש לא היינו באוויר, והעלויות הצטמצמו. אני מעריך שההשקעה באינטרנט תהיה כ-7 מיליון שקל - כרבע מהתקציב הכללי. אבל הכל נתון עדיין בדיונים".

סנילביץ' הוא משפטן בהשכלתו, ובין השאר היה שותף בשני סטארט-אפים. בשלוש השנים האחרונות הוא יועצו של נתניהו: בשנה וחצי הראשונות עבד בהתנדבות, ובשנה וחצי האחרונות הוא עובד בתקן של עוזר פרלמנטרי. "אף אחד לא מגיע לפוליטיקה כדי לעשות כסף. ואם כן, הוא חוטא למטרה", הוא אומר.

בשנים האחרונות עמד סנילביץ' מאחורי כמה יוזמות אינטרנטיות של נתניהו ברשת, בהן בלוג בתפוז ופרופיל בסנוז (גרסת הניסיון של תפוז להקים טוויטר ישראלי). הוא נחוש בדעתו שהפעילות הנוכחית של נתניהו ברשת אינה רק חלק מקמפיין הבחירות, אלא שמועמד המפלגה "באמת חי את האינטרנט".

צבא מקומי

"נתניהו מבין את המשמעויות של האינטרנט", אומר סנילביץ'. "הוא מוכן להשקיע בזה זמן וכסף. הוא מתעסק בזה כל הזמן. באתר קיימת מערכת לפניות הציבור, ונתניהו מתעקש לכתוב בעצמו את כל התשובות. גם את הבלוג הוא כותב לבד. הוא פדנט מאוד, ולוקח שבוע לפחות להוציא ממנו פוסט - זה סיפור לא קל. סביב נתניהו נמצאים ארבעה צלמים שמתעדים את האירועים מאחורי הקלעים, והכל עולה לאתר. זה מעיד על רמת הפתיחות של האיש.

"גם בבחירות המוניציפאליות (שהתקיימו בנובמבר 2008) בחרנו סלוגנים באמצעות גולשי האינטרנט. במשך שבוע וחצי קיבלנו מהגולשים יותר מ-1,000 סלוגנים. איפשרנו לגולשים להצביע על הסלוגן הטוב ביותר, ובסך הכל נרשמו 150 אלף הצבעות".

אם נתניהו ייבחר לראשות הממשלה, הוא ימשיך "לחיות את האינטרנט?"

"קיימת תשתית אמיתית לפעילות באינטרנט גם כראש ממשלה. נתניהו רוצה להתפתח יחד עם ההתפתחות הטכנולוגית. אין לי ספק שהמפלגה תנהל את מהלכיה באמצעות האינטרנט. גם איוש הקלפיות נעשה באמצעות האתר. אין לנו טוקבקיסטים בתשלום - זו הוראה ישירה של נתניהו, שנובעת מהתפישה שלפיה טוקבקים בתשלום נוגדים את הרוח ברשתות החברתיות".

אבל אתם מבקשים מתומכים להגיב.

"אני מפיץ את המסרים ומבקש מהם להיות פעילים. זה חיסכון של מאות אלפי שקלים בהפעלה ובהעברת מסרים. לא חשבנו שתהיה כזו התגייסות".

ומה קרה מאז שהחל המבצע בעזה?

"כל הקמפיין נעצר. עסקנו רק בהסברה, וגם זו היתה הוראה חד-משמעית של נתניהו".

לפי נתונים שמציג סנילביץ', אלה הם פירות הקמפיין עד כה: 5,000 חברים ברשת החברתית של הליכוד, 30 אלף משתמשים ייחודיים בממוצע ביום באתר המפלגה, 100 אלף צפיות ביוטיוב ו-10,000 מתנדבים.

"הרשת החברתית היא אמצעי לניהול המטות המקומיים", אומר סנילביץ'. "אם אני יודע שבעפולה יש כמה אלפי אנשים שמוכנים לעזור, אני מעביר את המידע למנהל המטה המקומי, והוא יכול לשלוח להם מסרים בפלטפורמות השונות. פתאום יש לראש המטה המקומי צבא".

ספגתם ביקורת רבה על הדמיון החשוד בין העיצוב של אתר נתניהו לעיצוב של אתר אובמה. העתקתם?

"ממש לא. למדנו הרבה מהאתר של אובמה, הטמענו הרבה דברים משם, אבל לא העתקנו אותו. כחול ולבן היו תמיד הצבעים של הליכוד. יש לנו פיצ'רים שאין לאובמה. חלק מהרעיונות לקחנו מהאתר של הילארי קלינטון.

"בכלל, מי שפתח את המערכה המקוונת בארה"ב, עוד לפני אובמה, היתה הילארי קלינטון. נכון שהוא הגיב מהר ועשה דברים נפלאים, אבל החזון היה של קלינטון, וגם הקמפיין והאתר שלה היו מדהימים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן