נענע10 2008: כרוניקה של כישלון

עזיבת המנכ"ל היא האחרונה בשרשרת בעיות מהן סבל האתר

מעיין כהן
מעיין כהן

1. נתחיל מהסוף: נענע10 החדשה לא השיגה אף אחת ממטרותיה: היא לא עקפה את וואלה או את ynet, לא הצליחה להגדיל את קהל הגולשים שלה, לא נתפשת כחדשנית או מהפכנית והיא בהחלט לא נהפכה לשם גנרי למושג העלום אותו טבעה בעצמה - האינטרוויזיה. נענע10 מודל דצמבר 2008 סובלת מירידה משמעותית בטראפיק, בהיקפי הפרסום ולא פחות חשוב - במוניטין.

2. אוטומטית, האצבע המאשימה נשלחת לעיצוב המשוגע של נוויל ברודי. עוד נגיע אליו, אולם לומר שרק הוא אשם במצב יהיה פשטני מדי. נענע10 לא נולדה ביולי 2008, כשהאתר האפור עלה לאוויר, אלא במאי 2007. אז, אחרי שסוכמו סוף סוף תנאי המיזוג בין נענע לערוץ 10, עלתה נענע לאוויר עם תוספת קטנה ללוגו - 10. שינוי קטן עם משמעות גדולה.

מאותו רגע התחיל הבלגן. הצוות הקודם, בראשות יעל זכריה, היה בדרך החוצה והצוות החדש, בראשות חספר, היה בדרך פנימה. לכולם היה חזון ברור מאוד של שילוב הטלוויזיה והאינטרנט, אבל לאף אחד לא היה ממש מושג איך עושים את זה. תהליך החשיבה וההטמעה של השותף החדש והגדול היה ממושך ומורכב, ועוד לפני שנענע החדשה עלתה לאוויר, נענע הישנה כבר התחילה ללכת קצת לאיבוד.

3. חספר, לחשו בענף עם היוודע מינויו למנכ"ל המיזם, לא יביא את נענע10 לגבהים שאליה היא שואפת להגיע. התחושה בקרב רבים היתה כי הוא איש תוכן וחזון מבריק, אך לא איש עסקים. בסופו של דבר, אמרו יודעי דבר, זה עסק שצריך להרוויח בו כסף, וזו לא הנקודה החזקה של חספר. הוא בא עם חזון גדול - לשנות את האינטרנט, ולא לעשות כסף.

כך למשל, גם אחרי שהתברר שלנענע me, הסרגל הפרסונלי בצדי העמוד, היו כמה מאות משתמשים בלבד, עדיין התקשו בנענע10 להיפרד ממנו ולהפוך אותו לבאנר, כמו באתרים אחרים.

4. זמן רב עבדו בנענע10 על האתר החדש. הסקיצות נשמרו בסוד מוחלט, ההשקה המוקדמת נעשתה תוך איומים ובפרנויה שוברת שיאים. והנה, ההשקה עצמה נעשתה דווקא באמצע הקיץ, בעונה שנחשבת חלשה יותר במדיה. בלי הכנה מוקדמת ובלי לרכוב על הצלחת להיט טלוויזיוני כמו "הישרדות" כפי שעשתה קשת בהצלחה עם mako ו"האח הגדול". ביום בהיר אחד, קמו גולשי נענע10 וגילו שמישהו הפך להם את האתר על פיו.

5. על הצבעים הרבים, הרקע האפור והכותרות המודגשות בצהוב, באמת שנאמר כבר הכל. הביקורות על העיצוב היו קטלניות. מגע הקסם של ברודי לא הרשים את הגולשים, שסברו ברובם כי הם חוזים באחד המפגעים הוויזואליים החמורים ביותר שנצפו באינטרנט הישראלי. רק מיעוט סבר שמדובר בעיצוב מבריק. העומס הוויזואלי היה בעוכריו של האתר.

6. ועדיין, לא העיצוב הוא הבעיה העיקרית של נענע10, אלא הזהות. או ליתר דיוק - היעדרה. למי מיועד האתר? האם הוא פורטל? האם הוא אתר חדשות? האם קהל היעד שלו הוא צעירים?

גולשי נענע הישנה, צעירים ברובם, נהרו בנענע לישראבלוג, לצ'טים, לערוץ המחשבים ולאזור הכיף והצעירים ג'נענע. יום בהיר אחד קמו, ובפרצופם נתחב הנגן הענק של חדשות ערוץ 10 שדחק הצדה את כל הנכסים הישנים והאהובים. נענע הזניחה את הגולשים הצעירים והנאמנים. אלה גמלו לה בעזיבה, והגולשים החדשים והמבוגרים לא באו.

7. את הבלבול רק העצים קמפיין ההחדרה המשונה. איך עושה טווסוס (שילוב של טווס וסוס) לא עניין אף אחד, ורבים גם לא הבינו מה הקשר בין החיות המשונות על המסך לבין אינטרנט. הסלוגן "האינטרוויזיה של ישראל" לא אמר כלום לאף אחד, והשילוב בין הקו ה"מגניב" לכאורה לקו הארכאי עם קריינות "של פעם" שיקף נאמנה את חוסר המיקוד של נענע, ואת קהל היעד האמורפי שלה. ילדים, מבוגרים, ננסה את כולם. מי שיבוא יבוא.

8. לעתים נדמה כי המחשבה על אינטרוויזיה נעצרה בהצבת הנגן הענק בלב האתר. איזה ערך מוסף סיפק לצופי ערוץ 10 ולקהל בכלל, להוציא את אלה שהחמיצו פרק בתוכנית האהובה עליהם? לא ברור אם באשמתה או לא, אך נענע לא הצטיינה במינוף הנכסים הטלוויזיוניים של שותפה, ערוץ 10. קצת נמאס לדבר על "האח הגדול", ועדיין זו דוגמה מוצלחת במיוחד להדגים כיצד למשוך את הגולשים לתוך האתר עם תום התוכנית - לתת להם משהו שאין בטלוויזיה.

9. וכל הזמן הזה התקשורת עוקבת בעין בוחנת. לא כל יום קם כאן אתר כזה, לא כל יום קם אתר שרוצה להיות האינטרוויזיה של ישראל - ומפספס. וככל שעובר הזמן וגודל הפספוס מתחיל להתבהר, העיתונות והבלוגרים לא חסכו ביקורת.

10. ומה עכשיו? לא ברור. מצד אחד, למהלכים גדולים לוקח זמן לחלחל. מצד שני, בעלי המניות רוצים תוצאות מיידיות. שני אלה לא דרים בכפיפה אחת. מהפכה כמו של נענע10 לא נועדה להביא תוצאות אינסטנט.

בנטוויז'ן ובערוץ 10 יידרשו לחשיבה - אם זורקים הכל ומתחילים מחדש, או נותנים צ'אנס לקיים, עם שינויים הכרחיים. עד שהתשובה תתברר, לא נותר אלא להצטער. למרות הכל, נענע10 ניסתה להיות נועזת ולקחה סיכון, מה שאי אפשר להגיד על אף אחת ממתחרותיה, המקיימות באדיקות את כלל האצבע - מי שלא עושה, לא טועה. נענע10 לפחות ניסתה.

בין המועמדים למנכ"ל נענע10: שרגא מור וגיא אליאב

<< שרגא מור, לשעבר מנכ"ל MSN ישראל, וגיא אליאב, לשעבר מנכ"ל תפוז וכיום מנכ"ל החברה הבת בלוג טי.וי, מועמדים להחליף את זאב חספר בתפקיד מנכ"ל נענע10.

אליאב ומור סירבו להגיב. מנטוויז'ן נמסר בתגובה: "טרם התקבלה החלטה בנושא מנכ"ל חדש לנענע10. עם קבלת ההחלטה תצא על כך הודעה רשמית". תגובת ערוץ 10 לא התקבלה.

כפי שפורסם ביום שישי, חספר פורש מניהול נענע10 וישמש סמנכ"ל ניו מדיה בערוץ 10. במסגרת תפקידו יהיה אחראי לפעילות הערוץ מול נענע10 וכן לפיתוח תחום הסלולר. כמו כן, ישמש חספר עורך אחראי בתוכנית "היום שהיה עם גיא זוהר", שאותה ערך בתחילת דרכה.

חספר מונה לעמוד בראש נענע10 על ידי מודי פרידמן, לשעבר מנכ"ל ערוץ 10 וכיום סגן היו"ר, הנחשב מקורבו. במכתב שכתב חספר לעובדים נכתב בין היתר: "בקרוב מאוד נסיים רשמית את שלב ההשקה המחודשת של האתר תוך כדי השקת שיפורים רבים - על סמך תובנות ותגובות של הגולשים שלנו. נסיים גם את הכנת תוכנית העבודה ל-2009 שאמורה להתמודד עם סביבה כלכלית לא פשוטה תוך כדי המשך פיתוח האתר. עם סיום שני המהלכים אני רואה גם את תום תפקידי בחברה. מה שנענע10 זקוק לה כעת הוא מנכ"ל בעל אוריינטציה מסחרית, שיקדיש את מרב זמנו להגדלת הכנסות החברה. אני בטוח שהתשתית שאני משאיר אחרי תאפשר לו חופש זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן