פסטיבל ראש פינה

TheMarker digital
TheMarker digital

אילן שילוח מול יוסי ורשבסקי "הרפו מגזילת כבשת הרש של הזכייניות"
<<ורשבסקי, מדוע הלכת לערוץ 10, שנמצא במאבק הישרדותי?

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10: "זה אתגר גדול לקחת את ערוץ 10 ולנסות ולהוביל אותו להצלחה. הכיוון הוא להגיע לערוץ שנושא את עצמו ויביא ערך לבעליו. הייתי משוכנע שתשאל אותי מה עם הרווחים המפלצתיים של משרדי הפרסום. בעניין הרווחים החזיריים של המשרדים, אני חושב שזה חלק גדול מאוד מהבעיה של שלושת הזכייניות, שמפחדות להגיד למה הן מדממות. אם לוקחים את השליש שגוזלים משרדי הפרסום ומוסיפים ליצירה, הטלוויזיה נראית אחרת".

אילן שילוח, יו"ר משרד הפרסום מקאן אריקסון: "האמירה הזאת נראית לי פופוליסטית וחסרת הבנה. לכל מי שלא יודע - כשמדברים על 30%, יותר מ-10% חוזרים למפרסם. אפשר להמשיך עם הפופוליזם. הערוצים המסחריים הרוויחו הרבה מאוד כסף עד המכרז האחרון".

כולם מדממים כסף, רק אתה משפריץ מזומנים. עכשיו אתה רוצה להכניס פרסום בכבלים, דבר שיביא לסגירת עיתון. איזו תמונה אתה רואה?

שילוח: "אני רואה תמונת שוק ישראלי שבו השוק הוא ליברלי, פתוח, חופשי ואין רגולציה. הדבר היחיד שהרגולציה צריכה לדאוג הוא שתהיה תחרות. השוק החופשי יהיה גם חופשי מצנזורה, כמו שלא מתערבים בתוכן בעיתונים ובאתרים. ברגע שזה יקרה, צריך קודם כל לטפל בערוצים המסחריים - לעבור לרישיונות, לוותר על תמלוגים, זיכיונות ומחויבויות. כולם יצאו נפסדים מהמכרז, זה כישלון שצריך לתקן. הרפורמה שמוצעת היא טלאי ולא רפורמה אמיתית. בשביל רפורמה אמיתית צריך לבטל את כל מה שאמרתי, למזג בין רשת לקשת, ואז השוק יהיה חופשי ומאושר, ואז גם ייסגר עיתון בישראל".

ורשבסקי: "אני גם בעד הסרת רגולציה. אתה לא חושב שצריכה להיות רגולציה של משרדי פרסום שעושים קונסולידציה של קניית מדיה ולוחצים אותנו ככה שאולי נצטרך לסגור את העסק? שירפו מגזילת כבשת הרש של הזכייניות".

שילוח: "השוק הוא עסקי. ערוץ 10 לא חייב לעשות הסכם עם אף אחד. אין פה עניינים ערכיים אלא עניינים של שוק. חברת המדיה שלנו היא 18% משוק המדיה. אני מכיר שווקים שבהם יש לאנשים נתח שוק גדול יותר. הם לוחצים כמו שכל אחד לוחץ, וכמו שהלקוחות שלנו לוחצים עלינו. זה לגיטימי וזה עולם עסקי רגיל. אם אתם צריכים תרומה תגידו".

ורשבסקי: "תוריד את העמלה ל-15%".

שילוח: "בשמחה".

נפתלי גליקסברג מול רואי מכנס "לכל מי שיושב פה יש אינטרס ביצירה מקומית חזקה וטובה"

<<נפתלי גליקסברג, יו"ר איגוד היוצרים לשעבר ונציג היוצרים בפאנל: "במדינת ישראל יש דיקטטורה כמו בימי הביניים. כיום, משרדי הפרסום הם הכנסייה של ימי הביניים והם שולטים בכל פריים שיש בטלוויזיה. זו הדיקטטורה האמיתית. אף זכיין לא עומד במחויבויות, ואף זכיין לא מכחיש את זה. אני האח הקטן שמייצג את ששת ארגוני העובדים בטלוויזיה. גם מי שעובד בריאליטי אומר שהוא עושה כסף טוב, אבל הנשמה מתה".

רואי מכנס, מנכ"ל אולפני הרצליה: "אני ונפתלי באותו צד, וזאת היצירה העצמאית. היצירה העצמאית הישראלית נפגעת מאוד ממה שקורה כיום, ועוד יותר מההפרה השיטתית של מה שקורה בין הזכייניות למדינה. הבעיה היא האכיפה. לאחר שמגלים את ההפרות, כותבים דו"ח ולא קורה דבר. לכל מי שיושב פה יש אינטרס ביצירה מקומית חזקה וטובה. גם הקהל רוצה לראות תכנים מקוריים בעברית. בלי אולפנים עצמאיים לא תהיה יצירה עצמאית, ואז נגיע לטלוויזיה איומה ונוראית".

גליקסברג: "כשיוסי מימן משקיע מיליארד שקל מכיסו, אתה יודע שטלוויזיה בישראל עושים לא כדי להרוויח כסף. מי שטוען אחרת מאחז עיניים - למי ששולט בטלוויזיה יש המון כוח".

רון אילון מול נגה רובינשטיין "לא תהיה חבילת ערוצים צרה ב-50 שקל"

<<רובינשטיין, באת ממשרד המשפטים שעסק רבות בהסדרת הטלוויזיה בכבלים בימי דידי לחמן-מסר. מה זה נתן לנו בסוף? המחירים ירדו? למה זה היה כדאי?

נגה רובינשטיין, היועצת המשפטית של משרד המשפטים: "כיום יש הרבה יותר תחרות מאשר מה שהיה לפני עשר שנים. כשמסתכלים על השוק, רמת התחרות גבוהה הרבה יותר".

רון אילון, מנכ"ל yes: "חייבים פרסומות בכבלים ובלוויין. לא תהיה חבילה צרה ב-50 שקל, ולא ב-60 שקל. שוק הפרסום בישראל קטן מאוד. רק 9% מהמותגים מגיעים לטלוויזיה. 300 גופים מפרסמים בערוצים 2 ו-10, אבל הרוב הגדול של הכסף מגיע מ-50 גופים".

מה קורה כשעוברים מזיכיון לרישיון? זה נראה כמו לתת זיכיון אינסופי.

רובינשטיין: "הנקודה נמצאת כיום בבחינה של ועדה בין-משרדית. השאלה מה אנחנו מחפשים. אנחנו בודקים מהו כשל השוק ומה הפתרון הרלוונטי".

אילון: "תני להם זיכיונות, רישיונות מה שאת רוצה, אבל פיתחי השוק לפרסום. שוק הטלוויזיה בכללו הוא שוק שבו הרווחים כמעט לא קיימים. כולם פה חיים מאפס רווחים. אנחנו מספקים תרבות למיליוני תושבים, ויש חוסר הבנה בשלטון לגבי היכולת של המערכת להמשיך לספוג".

יורם מוקדי, סמנכ"ל רגולציה ב-HOT: "אנחנו לרוב ברווח של 30-40 מיליון שקל על מחזור של 3 מיליארד שקל. לצערי הרב, התעשייה הזאת במצב רע מאוד".

אבי ניר, מנכ"ל קשת: "יש משהו בדיון שהוא לא שיטתי. יש שתי פאזות - האחת של העולם הרב-ערוצי, שחיה מדמי מנוי, וצורת חיים אחרת חיה לפי רייטינג. כשמישהו עושה רפורמה כזאת, הוא צריך להבין שהוא מעביר את כל התכנים לעולם הרייטינג וזה עניין ערכי. אם אתה מתבסס על הנגריות והמספרות שלא מפרסמים בערוץ 2, אני מציע לך לבדוק מחדש את התוכנית שלך. אם אתה אומר 'בוא נעשה רפורמה מוחלטת ושוק חופשי', אז אני רוצה שבתוך השוק החופשי יחליטו הזכיניים אם רוצים הם להיות משודרים ב-yes ו-HOT או לא".

אילון: "אין שום בעיה".

רם בלינקוב מול דורית ענבר "נוח מאוד לבעוט בערוץ הראשון"

<<בלינקוב, מדוע אתה מתאכזר לבעלי המניות הקודמים של ב-HOT?

רם בלינקוב, הממונה על אגף התקציבים באוצר: "יש לי יותר מ-7 מיליון בעלי מניות. התאכזרות למגזר העסקי זאת לא השאלה. יורם מוקדי ודורית ענבר שנמצאים פה הכינו את ההסכם למיזוג של הכבלים. אחד הממונים הקודמים אמר שהתנאים שלו הזויים. מאז החברה שיפרה את מצבה, בין היתר הודות למנכ"ל הפורש. הגיעו לפי דעתי ל-Ebitda לא של 600 מיליון, אלא מיליארד שקל. איפה היו אותם אנשים?"

"רשות השידור מתנהלת בצורה בעייתית. יש שם דברים שרחוקים מלהיות בסדר. אנחנו מכירים בזה שחייב להיות שידור ציבורי ונהיה מוכנים להזרים הרבה כסף בשני תנאים - אחד, התייעלות רצינית, והשני שההוצאות על תוכן, בעיקר מקומי, יעלו מ-10 מיליון שקל השנה ליותר מרבע מיליארד בעוד כמה שנים".

דורית ענבר, מנכ"ל הקרן לטלוויזיה ורדיו: "לעניין רשות השידור יש אכן היסטוריה בעייתית של עשרות שנים. למרות זאת יש תוכנית הבראה מסודרת מאוד, מקיפה ובת עשייה. הרשות מתקדמת מאוד במהלך שכבר רואים את סופו. נוח מאוד לבעוט בערוץ הראשון, אבל מי שרואה אותו כיום יודע שהוא איכותי מאוד ומשדר המון דוקו. זה הערוץ היחיד שהיה מוכן לשדר את שיטת השקשוקה".

יוחנן צנגן, מנכ"ל רשת: "לא הציעו לנו".

רון אילון, מנכ"ל yes: "לא פופולרי להגיד, אך הסרט אינו ראוי לשידור".

צנגן: "עבדתי ברשות השידור 15 שנה. אין תקווה למוסד הזה. צריך לסגור אותו, לחלק את כספי האגרה לטויצירה מקומית בערוצים המסחריים. איזו דרמה שודרה בערוץ הראשון בשנים האחרונות? ועל זה ייתנו עוד 500 מיליון שקל בשנים הקרובות".

בלינקוב: "אני למדתי טלוויזיה אצל צנגן, והוא אמר אז חזור ואמור שחייבים שידור ציבורי".

בלינקוב, מה אתם עושים באוצר עם חברות הסלולר שבאמת מרוויחות כסף?

בלינקוב: "הסלולר הוא ענף עם כשל שוק בלתי סביר. חייבים להרחיב שם את התחרות. זה פוגע בצרכן - מחירים גבוהים גדלים והולכים. הכניסה שלהם לתחומים נוספים בעייתית כי הם מנצלים כוח שוק מונופוליסטי".

מה לגבי החבילה הצרה בכבלים?

בלינקוב: "היא צריכה להגיע ב-2011, ואני חושב שלא צריך להיות שידור אנלוגי יותר במועד הזה".

מה קורה מבחינת מס? האם אנחנו נכנסים למיתון מלא? יעד הגירעון אותו דבר? הרפורמה במסים תימשך?

בלניקוב: "המסים במגמת ירידה. הגירעון יהיה גבוה יותר ממה שהוגש לכנסת. תהיה האטה ויהיה עדכון בתחזיות הצמיחה שלנו. לגבי הפורמה במסים, צריך לשקול את ההמשך שלה. עצירתה היא סטירת לחי לתכנון של המגזר העסקי. נדע אם זה יהיה מיתון רק כשנדע את תוצאות הרבעון השלישי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"