אן אמ סי יונייטד תרכוש את בלוקבסטר ישראל בכ-6.8 מ' ש'; העסקה - בכפוף לאישור הממונה על ההגבלים

מנכ"לית הרשת פנינה אדרי: "כל העובדים יישארו בחברה. נמכור סרטים, ספרים, דיסקים, נגנים ומולטימדיה"

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

מאת אופיר בר-זהר ועדי דברת

חברת אן אמ סי יונייטד הודיעה היום לבורסה כי היא רוכשת את חברת בלוקבסטר ישראל תמורת סכום של 6.8 מיליון שקל. ההסכם מקנה ל-NMC יונייטד אופציה להצטרף לפעילות ה-VOD של בלוקבסטר שאמורה לצאת לדרך במהלך 2009. בהודעה לבורסה פורסם כי החברה חתמה הסכם לרכישת בלוקבאסטר מחברת "כפן את ענק שותפות מוגבלת" תמורת 3 מיליון שקל, ותמורת 3.8 מיליון שקל נוספים שיוקצו להתחייבויות כלפי מנויי הרשת. לפי ההסכם, פעילות הרשת תועבר לבעלות NMC רטרואקטיווית מ-1 באוקטובר.

הפעילות הנרכשת כוללת את 20 סניפי בלוקבסטר הפזורים ברחבי ישראל, וכן 208 מכשירי וידאומטים. אן אמ סי מדווחת כי מועסקים כיום בחברה 160 עובדים, אשר לפי ההסכם בעלי בלוקבסטר הנוכחיים יסיימו את העסקתם בחברה ואף יישאו בעלויות פיטוריהם. מנכ"לית הרשת פנינה אדרי מסרה בעניין זה כי "כל העובדים ייקלטו בחברה באופן מיידי".

על התוכניות להמשך הדרך אמרה אדרי כי "כיום בערך 80% מהפעילות היא בתחום ההשכרה. נהפוך את בלוקבסטר לרשת מודרנית - הפוקוס יהיה על מכירת סרטים, ספרים, מוסיקה, נגנים, מוצרי מולטימדיה ועוד. כחברת תוכן חשוב לנו שתהיה לנו זרוע קמעונית שבה נוכל לחשוף את התוכן הזה". אדרי מסרה כי לא התקבלה החלטה עקרונית בנוגע לכמות החנויות שהרשת תפעיל וכי כל חנות תיבדק באופן פרטני.

לפי הנתונים שפורסמו בהודעה לבורסה, הכנסות בלוקבסטר ישראל הסתכמו ב-43.5 מיליון שקל ב-2007, זאת לעומת 34.8 מיליון שקל ב2006. ההפסד התפעולי של החברה הסתכם ב-887 אלף שקל ב-2007 לעומת 1.3 מיליון שקל ב-2006, ואילו ההפסד הנקי עמד על 554 אלף שקל ב-2007, זאת לעומת 1.5 מיליון שקל ב-2006.

בלוקבסטר ישראל היא זכיינית של בלוקבסטר העולמית, ולכן אין קשר כלכלי בין החברות. תחת בלוקבסטר ישראל פועלות בעצם שתי חברות: הראשונה היא הרשת הקמעונית בלוקבסטר של חנויות השכרת הסרטים - רשת שמוזגה עם מה שכונה ענק הווידיאו, שבבעלות סופר-פארם (37%) אורקה-אינטראקטיב (13%) שנרכשה באחרונה על ידי פראנס טלקום, תיאטראות ישראל (30%) וידיעות תקשורת (20%).

החברה השנייה היא הזרוע הדיגיטלית של החברה - בלוקבסטר דיגיטל. חברה זו צפויה להפעיל את שירות ה-Movie Box, מיזם שיאפשר ללקוחות צריכת תכני VOD מגוונים דרך ממיר מיוחד שהפעלתו תתאפשר לאחר פרישת הרשת הדיגיטלית החדשה, דבר שצפוי לקרות בין מארס ליוני 2009. בחברה זו אין בעלות של ידיעות תקשורת, גם מסיבות רגולטוריות, שהרי ידיעות מחזיקה בנתח מ-HOT.

כוחן של רשתות השכרת הסרטים יורד בשנים האחרונות לאור העלייה בשימוש בטכנולוגיות המאפשרות הקלטת תוכניות וסרטים מהטלוויזיה (כגון טיבו) ובשל טכנולוגיות המאפשרות הורדת תוכן מהאינטרנט. בשנת 2006 אושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים מיזוגן של שתי החברות הגדולות בתחום בישראל: בלוקבסטר וענק הווידיאו. הנימוקים בבקשת המיזוג גרסו כי שוק ההשכרות סובל מירידה משמעותית בביקוש.

עופר לוי, יו"ר פעילות בלוקבסטר בישראל, אמר בראיון ל-TheMarker ביולי האחרון כי: "בלוקבסטר בהחלט בבעיה עם המודל של ההשכרות. מדובר במודל שלא מחזיק מים". גם חברת בלוקבסטר העולמית הפסידה יותר מ-4 מיליארד דולר מ-2002 ועד 2005, דבר שאילץ אותה לעשות ארגון מחדש, לסגור חנויות ולקצץ בהוצאות, והיא הצליחה לחזור לרווח ברבעון הראשון של 2008. בנוגע לאפשרות הפעלת הMovie Box בשיתוף הזרוע הדיגיטלית אמרה אדרי כי בכל מקרה יש לחברה אופציה להשקיע בנושא, וגם אם הדבר לא תצטרף להשקעה יהיה שיתוף פעולה צמוד בין הצדדים, כאשר ייעשו מבצעים משותפים ובלובסטר תמכור את הממירים המיועדים.

בעלי חברת אן אמ סי יונייטד הם משפחת אדרי - בני הזוג משה ופנינה. משה אדרי הוא איש עסקים ומפיק העוסק בקולנוע. משפחת אדרי מחזיקה בחברת אן.אמ.סי יונייטד, המאגדת בתוכה מאז סוף 2007 שתי חברות - חברת התקליטים אן.אמ.סי וחברת גלובוס יונייטד, המשווקת ומפיצה סרטי DVD. פנינה אדרי משמשת מנכ"לית החברה. בידי משפחת אדרי גם מתחם הסינמה סיטי, שלפי הערכות אחראי לכ-20% מהכנסות הענף בישראל, שיסתכמו בכ-400 מיליון שקל ב2008. אדרי החל את דרכו כעובד מן השורה בבית קולנוע והמשיך כמשווק ומפיץ סרטים. בהמשך רכש כמה בתי קולנוע בישראל וכיום הוא מאנשי העסקים הישראלים הבולטים בתחום.

בתחילת 2008 התעניין אדרי ברכישת מניותיו של חיים סבן בזכייניות ערוץ 2 קשת, אך המניות נמכרו בסופו של דבר למוזי ורטהיים ולקבוצת למלבאום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה