סוזן גרנט: עיתונאי טוב הוא עסק טוב

סוזן גרנט, סגנית נשיא בחטיבת CNN ניוז סרוויז המתמקדת באינטרנט, מספרת על ההחלטה להקים את אתר תוכן הגולשים iReport ■ סבורה כי יותר אנשים יצרכו יותר חדשות, וצופה עתיד ורוד לפלטפורמה הסלולרית

מעיין כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעיין כהן

"הבוס שלי אוהב לומר ש'גוד ג'ורנליזם איז גוד ביזנס'. ככל שנצליח יותר בסיפוק חדשות ותמונות ובדיווח עולמי ראשוני, אנחנו נהיה ביזנס טוב יותר" - כך אומרת סוזן גרנט, סגנית נשיא ב-CNN ניוז סרוויז, חטיבה של CNN וורלד וויד העוסקת באינטרנט וסלולר. בראיון ל-TheMarker מעידה גרנט כי "השנים האחרונות של CNN היו המוצלחות ביותר שלה. אני לא יכולה לתת לך את התוצאות הפיננסיות, אבל היו לנו מספרים מצוינים".

ב-CNN זוקפים את ההצלחה, בין היתר, לפעילות אינטנסיווית בשני תחומים: תוכן גולשים ווידאו. באוגוסט 2006 השיקה CNN את פרויקט חדשות הגולשים iReport, בו הוזמנו הגולשים לשלוח דיווחים, תמונות וקטעי וידאו אשר ישמשו בחלקם את רשת החדשות בדיווחיה הרגילים. הפרויקט זכה להיענות, ומאז השקתו דיווחה CNN על כ-100 אלף דיווחים שהעלו גולשים, בהם 12 אלף דיווחים משריפות הענק שהשתוללו בקליפורניה באוקטובר 2007 וכ-420 דיווחים מהטבח בווירג'יניה טק באפריל.

ב-CNN ראו כי טוב, והחליטו להפוך את הפרויקט לאתר בפני עצמו, שיתבסס על חדשות גולשים ללא צנזורה או עריכה ויהפוך גם לרשת חברתית. לגולשים מובטחת גם סוכריה: החל באפריל תעלה CNN תוכנית חודשית בשם iNews, שתתבסס על הדיווחים שיעלו הגולשים לאתר iReport.com.

מה מביא רשת חדשות מבוססת לערב את הגולשים ביצירת תוכן?

גרנט: "אנחנו מאמינים שהגולשים שלנו מאוד מעורבים בדיונים ובחדשות. הם לוקחים חלק כעדים בכל האירועים. אם את מסתכלת על אירועים כמו הצונאמי או הטבח בווירג'יניה טק, התמונות משם הגיעו מהגולשים עצמם. מכיוון שחדשות קורות כל הזמן ובכל מקום, יש דיון ענק ברשת על מה שקורה בעולם, בקהילה או בשכונה. כשרמת המעורבות היא כל כך גבוהה, לנו כארגון חדשות זה מספק סיבה מספיק טובה להשיק אתר נפרד לגולשים שמספק כלים ליצירת קהילה. לא המצאנו את הקונצפט הזה, אבל אנחנו מאושרים שאנחנו ארגון החדשות הראשון שמוציא את זה לפועל".

מה לדעתך מניע אנשים להיות מעורבים ולשלוח תכנים?

"תוכן גולשים, באופן כללי, עונה על כמה צרכים. האחד הוא לחלוק משהו שחשוב לי עם עוד אנשים, שאולי יש להם עניין באותו נושא. צורך אחר יכול להיות הרצון לקבל משוב על הדברים שאני עושה, אם זה תמונות או משהו שכתבתי. במקרה שלנו, חלק מתכני הגולשים, לאחר שנבדקו וסוננו, יכולים להופיע באתר CNN או בטלוויזיה. אחד מהגולשים האלה יכול למצוא את עצמו בטלוויזיה, וזה בהחלט מניע".

כמה אנשים מועסקים בתחום תוכן הגולשים?

"בעיקרון החומר לא עובר צנזורה. זה חלק מתהליך העבודה הרגיל. יש לנו קבוצה שהאחריות שלה היא לנהל את הטכנולוגיה ולוודא שהכל עובד".

מרוצים מסקנד לייף

בנובמבר 2007 הצטרפה CNN לשורה מתארכת של חברות, שהחליטו לפתוח נציגות בעולם הווירטואלי סקנד לייף. ואולם שלא כמו רויטרס, למשל, שמעסיקה בסקנד לייף כתב במשרה מלאה, CNN בחרה לגייס "תושבים" מקומיים שידווחו לה על חדשות ויעבירו תמונות. המבקרים באתר יוכלו להתעדכן בחדשות ב"קיוסקים", והאוואטרים (דמויות וירטואליות המייצגות את הגולשים) יכולים לעבור הדרכה במעין בתי ספר לעיתונות.

"אנחנו פשוט אוהבים את סקנד לייף", מתמוגגת גרנט. "התגובות שקיבלנו מה'תושבים' שם היו חיוביות מאוד: הם אהבו את זה שנכנסנו כתושבים ולא כחברה מסחרית. קיבלנו כבוד מהעולם הווירטואלי. זה עוד סגמנט של צרכנים שנמצא בעולם הזה, ואנחנו חושבים שזה נהדר. יש הרבה אנשים שמשתתפים בפעילות שלנו, ואנחנו חושבים שלנוכחות שלנו שם יש ערך מוסף.

"יש לנו משהו לכל אחד. ככל שאנחנו לומדים איך האנשים צורכים את האינפורמציה, כך אנחנו נהפכים לחדשניים יותר. אנחנו רוצים לספק חדשות בכל הפלטפורמות האפשריות. מעבר לזה, זה גורם גם לעובדים שלנו להיות מעורבים, כך שאנחנו מאוד מרוצים".

את חושבת שהגולשים ובלוגרים יחליפו את הכתבים והעורכים?

גרנט צוחקת. "אני בהחלט מקווה שלא. אנחנו מותג בעל מוניטין, ארגון שהביזנס שלו הוא דיווח ועריכה מקצועיים, ויש לזה ערך גם היום. העובדה שאנחנו פתוחים גם ליחסים עם הגולשים שאינם חלק מזה, לא אומר שלא נהיה רלוונטיים. אנחנו לא מסתכלים על זה כאיום אלא כהזדמנות".

מה דעתך על אתרים המבוססים על חדשות גולשים בלבד?

"יש הרבה אתרים שאנחנו עוקבים אחריהם, הן מנקודת המבט של הארגון והן כצרכנים, ובודקים מה אנחנו אוהבים".

כולם היו בני

בדצמבר 2005 השיקה CNN את Pipeline, שירות פרימיום בתשלום להזמנת קטעי וידאו ותוכניות לפי דרישה. השירות הושק ב-25 מדינות, בהן ישראל, והצריך הורדת תוכנה. השירות זכה להצלחה, וביולי 2007, כאשר הושק האתר מחדש, נפתח השירות לגולשים ללא תשלום. אין ספק שגרנט רואה במהלך זה את אחד ההישגים הגדולים של הרשת. "זה פשוט גורם לי לחייך", היא אומרת. "זה היה חידוש גדול בשבילנו, ופתחנו את זה לקהל הרחב ברגע שהיתה לנו הטכנולוגיה המתאימה. זו הצלחה ענקית, בייחוד בגלל העניין העצום בבחירות בארצות הברית".

למה התחלתם במודל של תשלום למנויים?

"היו מעט מאוד מודלים מוצלחים של גבייה ברשת. ידענו מראש שהתשלום לא יהיה לאורך זמן, אבל היו צריכים לקרות כמה דברים עד שנוכל לפתוח את זה לכולם, כמו עלויות נמוכות יותר והפיכת הטכנולוגיה לאמינה יותר. תשלום היה התחלה טובה. המשתמשים הכי נאמנים שלנו נרשמו לשירות, ואמרו לנו מה דעתם".

איך מתרגמים את מיליוני הצופים בווידאו להכנסות?

"כבר יש לנו פרסום בווידאו, ועכשיו נתחיל לבדוק דרכים איך לשלב וידאו בלייב סטרימינג (טכנולוגיית וידיאו בזרימה, מ"כ)".

איזו פלטפורמה לצריכת חדשות תהיה העיקרית?

"אנחנו מרגישים שיש לנו 'ילדים' רבים, וכולם יישארו רלוונטיים לקהילה. משתמשי סלולר משתמשים גם בטלוויזיה, ומשתמשי טלוויזיה משתמשים גם במחשב. אנחנו לא צופים שפלטפורמה אחת תהיה הרסנית עבור השנייה, אלא שיותר אנשים יצרכו יותר חדשות - ואנחנו צריכים לספק את המוצר שלנו איפה שהם רוצים לצרוך אותו".

עם זאת, גרנט כן צופה עתיד ורוד לפלטפורמה הסלולרית: "אנחנו חושבים שהסלולר הוא תחום ענק, והשימוש בו שונה ממדינה למדינה. הטלפון הסלולרי הוא מאוד אינטראקטיווי. אין הרבה רווחים משם, אבל אנחנו מאמינים שהוא יצמח. צרכנים אוהבים את הטלפון שלהם, ואנחנו צריכים להיות שם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט