עסקת מכירת השליטה ב-ONE לקבוצת ידיעות אחרונות הופכת אותה לספקית התוכן הגדולה באינטרנט

הצדדים בעסקה, שנעשתה על פי שווי של כ-11-10 מיליון דולר, החלו את צעדיהם הראשונים לקראתה כבר לפני כשנה; מי עמד מאחורי העסקה, מה היה המחיר ומה אפשר להסיק ממנה על דרכו של נוני מוזס באינטרנט הישראלי?

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילה צורף
איילה צורף

העסקה הנרקמת בין קבוצת ידיעות אחרונות לאתר הספורט ONE, שבמסגרתה תיהפך הקבוצה לבעלת השליטה באתר - תייצר את ספקית תכני הספורט הגדולה באינטרנט הישראלי. הבעלות המקבילה על מדור הספורט היומי של ידיעות אחרונות, על ספורט ynet ועל אתר הספורט ONE, תייצר גוף שאין לו מתחרה בגודלו בתחום.

דה בר היה איש הקשר מטעם ידיעות אחרונות, ואודי מילנר, אחד משני בעלי השליטה ב-ONE, היה האדם שמולו נערכו השיחות. לאחר כמה חודשים הרעיון ירד מהפרק, משום שהצדדים לא הצליחו להגיע לעמק השווה בכל הקשור למבנה העסקה.

לפני כחודשיים, אז כבר נכנס דה בר לתפקידו כעורך הראשי של ידיעות אחרונות, עלה הרעיון שוב על הפרק. הצדדים הצליחו להגיע להסכמה, שבמסגרתה תרכוש "ידיעות אחרונות" כחצי מהבעלות על האתר, ותהיה בעלת השליטה בו.

אתר ONE הוקם על ידי אודי מילנר וגיל מנקין ב-98'. השניים חברים מהצבא. הם הקימו את האתר במטרה לגבות את התוכנית של יורם ארבל, "הדקה ה-91", ששודרה אז בערוץ 2, ועסקה בסיכום מחזור ליגת העל.

בתחילה הועסקו באתר עובדים בודדים, כיום הוא מפרנס 45 שכירים ועוד כ-35 פרילנסרים. כעת - לפני יציאת העסקה לדרך - מחזיקים בו מילנר ומנקין 51%, יורם ארבל 9%, וקיידן מדיה גרופ 40%. עיקר פרנסתו של האתר מגיעה מפרסום. המפרסמות הגדולות בו הן חברות הסלולר, טוטו-ווינר, מפעל הפיס, חברות התקשורת, יבואניות הרכב, ופרוקטר - משווקת ג'ילט.

התחלה קשה

בעבר היו ל-ONE הרבה יותר מתחרים. בשנות הבועה העליזות, בתחילת 2000, היתה תחרות עזה על תחום הספורט באינטרנט, על אף שכולם הפסידו שם כסף. האתר הגדול ביותר אז היה ספורטלו, אך הוא נסגר עם התפוצצות הבועה.

ONE הצליח לשרוד את אותן שנים גם בזכות ההשקעות של טלעד. טלעד - שהשקיעה ברכישת חלקה באתר כמיליון וחצי דולר - היתה זו שהחזיקה אותו עם הראש מעל למים, במקביל להתקדמות האתר בכל הקשור ליחסיו עם מפרסמים. אך על רקע מכירת נכסיה לאחר ההפסד במכרז על הפעלת ערוץ 2, החליט דירקטוריון טלעד למכור את נכסיו, ובהם ONE.

האתר מרוויח זה כשנתיים וחצי. ב-2006 נפגעה מעט הרווחיות שלו, בעקבות השקעות גדולות שביצעו בעליו: הם עברו למשרדים מרשימים במגדלי בסר ליד קניון איילון, ובנו שם אולפנים להפקת חומרי וידיאו לסלולר ולאינטרנט.

מהאולפן שממוקם בקומה העליונה של מגדלי בסר ניתן לראות את איצטדיון רמת גן. כשיש משחקים, האתר משדר את תמונות האיצטדיון המלא והמראה מרשים למדי - כאילו העלו לאוויר צפלין עם מצלמה.

מבחינת המייסדים, מילנר ומנקין, מדובר בהצלחה כפולה. כמעט עשור שלם לאחר שהקימו את ONE, הם הצליחו למכור את השליטה בחברה לקבוצה החזקה ביותר בשוק התקשורת הישראלי: ידיעות אחרונות. הקבוצה תיכנס כשותפה דומיננטית ב-ONE, הם מכרו במחיר מרשים ויישארו בעלים, בעוד שידיעות אחרונות תעבוד כדי להגדיל לעצמה, וגם להם, את העסק.

תחרות פנימית

מבחינת נוני מוזס, זאת תהיה ההתרחבות השנייה שלו באינטרנט בחצי השנה האחרונה. לפני כמה חודשים הקימה קבוצת ידיעות אחרונות את אתר הלוחות winwin בהשקעה של מיליוני שקלים, שכללה גם מסע פרסום רחב.

כעת, היא רוכשת מותג אינטרנטי נוסף, שלפי ההסכם עם מילנר ומנקין, ימשיך לפעול באינטרנט כמותג עצמאי, ולא יחובר ל-ynet. מבחינת ידיעות אחרונות, מדובר בהחלטה רבת היגיון: לפי נתונים הקיימים בשוק, לאתר ONE נכנסים כ-1.3 מיליון גולשים בחודש (unique users). למדור הספורט של ynet נכנסים כ-700 אלף גולשים ייחודיים בחודש.

מדובר בקהלים שונים, שכן אל מדור הספורט של ynet נכנסים גולשים מבוגרים יותר, כאלו שגולשים באתר באופן כללי, צורכים ממנו תכני חדשות, כלכלה וגם ספורט. חוזקו של ONE לעומת זאת הוא בקהל הצעיר שלו: בני נוער ואף ילדים, שבעבורם האתר הוא עמוד הבית, המקור העיקרי שממנו הם צורכים תכני ספורט, רכילות ספורט וסיפורי צבע על ספורטאים.

בעבור ידיעות אחרונות, מדובר ברווח נקי של גולשים שכיום אינם מחוברים אליו, שכן מרבית בני הנוער והילדים הללו, אינם מתייחסים ל-ynet כאל מקור מידע מרכזי בהרגלי הגלישה שלהם.

לכן, אך טבעי הוא ששני המותגים - ynet ספורט ו-ONE - ימשיכו לפעול במקביל באינטרנט, ואף להתחרות זה בזה. צלע שלישית למשוואת התחרות התוך-ביתית תהיה מדור הספורט היומי של העיתון המודפס.

גורמים הקשורים בהנהלת ידיעות אחרונות אמרו ל-TheMarker כי ככל הנראה, זו לא תהיה הרכישה האחרונה של מוזס באינטרנט. "הוא מבין שהאינטרנט יהיה הטריטוריה החזקה ביותר בתוך תקופה קצרה ולכן עושה צעדים להגדלת כוחו בתחום". לפי הערכות, יתמקד מוזס בחיפוש אחר מקורות כוח באינטרנט, באתרים ובגופים ששולטים בנישה שבה הם פועלים, דוגמת ONE בתחום הספורט.

קודם לחתימה על ההסכם עם ידיעות אחרונות, ניהלו ראשי ONE מגעים גם עם אנשי "מעריב". הללו לא התפתחו לכדי עסקה. כעת נותר מעריב בפיגור משמעותי אחר ידיעות אחרונות בתחום הספורט

בעבר ניהלה קבוצת ידיעות אחרונות שיתוף פעולה עם צ'רלטון, שיתוף פעולה שהגיע לשיא בימי המונדיאל, בזמן שצ'רלטון היתה זכיינית שידורי המונדיאל. בחודשים האחרונים גווע שיתוף הפעולה הזה, והנוכחות של צ'רלטון בערוץ הספורט של ynet דלילה מתמיד.

לכן, המוקד המרכזי שממנו יכולה להתהוות תחרות לגוף ידיעות אחרונות-ONE, הוא מכיוונו של ערוץ הספורט. הערוץ הקים אתר אינטרנט ומשקיע רבות על מנת לקדם אותו מעל גבי מסך הטלוויזיה, בערוצים 5 ו-5+.

חזית כבדת משקל

לפני כמה ימים הונחו על שולחנם של אנשי הכלכלה במשרדה של הממונה על ההגבלים, רונית קן, מסמכים המבקשים לאשר רכישת שליטה של ידיעות אחרונות ב-ONE. ביום ראשון הוציאו אנשי הממונה סדרת מכתבים אל הגופים שעלולים להיות מושפעים לרעה מהעסקה, וביקשו את תגובתם לעסקה המתהווה.

הללו יכולים להגיב בתוך שבוע, עד יום ראשון הקרוב. סביר שאם יתעוררו תלונות אצל אנשי הממונה על ההגבלים הבודקים את העסקה, יהיו אלה תלונות מצד אנשי ערוץ הספורט, שבעבורם העסקה הזאת היא מכה קשה.

החזית ידיעות אחרונות-ONE תהיה חזית כבדת משקל מבחינתם. לא נתקבלה תגובת ידיעות אחרונות ו-ynet לכתבה. מילנר מסר בתגובה כי "אנו מברכים על כניסת השותף. אנו רואים ב'ידיעות אחרונות' אחת מקבוצות התקשורת המובילות בישראל. אנו מאמינים ב-ONE ולכן החלטנו להמשיך להחזיק בחלק מהמניות. אנו רואים בידיעות שותף אסטרטגי".

ב-ONE מכוונים אל תוכן סלולרי שאינו ספורט

ההכנסות מפרסום הן עדיין עיקר לחמו של אתר ONE, אך נתח גדל והולך מהכנסות האתר מגיע מהסכמי תוכן בסלולר. ל-ONE הסכמי תוכן עם ארבע ספקיות הסלולר: סלקום, פרטנר, פלאפון ומירס. החברות משדרות תכנים בדור שלישי, בחדשות טקסטואליות, וב-wap (טכנולוגיית גלישה סלולרית).

המודל הכלכלי מבוסס על חלוקת הכנסות בין חברת הסלולר ל-ONE, משימוש צרכני הסלולר בתוכן. בנוסף, הם מייצגים את ערוץ הספורט הבינלאומי ESPN בתחום התוכן הסלולרי בישראל.

בחודשים האחרונים החלו ראשי האתר פוזלים הצדה גם לתכנים שאינם תכני ספורט. את העסקה שבמסגרתה נמכרו התכנים של הסדרה "קצרים" המשודרת בערוץ 2 לשידור בדור השלישי של חברות הסלולר, רקמה ONE.

בשיחות עמם הם אמרו לא פעם כי יש בכוונתם להתרחב לתוכן סלולרי שאינו ספורט. כבר כעת הם עובדים מול חברות הפקה על הפקת חומרים סלולריים, שמרביתם לא קשורים כלל לעולם הספורט.

רון טמיר - מהמרוויחים הגדולים בעסקה

מי שמוביל את קיידן מדיה גרופ המחזיקה ב-40% מ-ONE הוא רון טמיר, בנו של הפרסומאי דוד טמיר. רון טמיר נשוי לקרן המבורגר, בתו של יאיר המבורגר, בעליה של קבוצת הביטוח הראל ומי שהיה בעלים של זכיינית ערוץ 2 טלעד.

ב-2000 נכנסה טלעד, אז עדיין זכיינית ערוץ 2, כשותפה באתר האינטרנט יחד עם שדרן הספורט יורם ארבל, בעל חברה להפקת שידורי ספורט. לאחר שלא זכתה במכרז על ערוץ 2, פורקה טלעד ומכרה את מניותיה לחברה פרטית. החברה הפרטית היא כאמור חברתו של רון טמיר. לפני כשנתיים רכשו רון טמיר - יחד עם שני חברים נוספים - את חלקה של טלעד באתר ONE.

בעצם, מדובר בעסקה משפחתית שבמסגרתה רכש החתן את מניות אבי הכלה, באתר הספורט הגדול בישראל. חתנו של המבורגר, טמיר, הצליח לעשות סיבוב כלכלי מרשים מהעסקה: כאשר רכש את המניות באתר לפני כשנתיים, היה שוויו של האתר כ-4 מיליון דולר.

מאז, בתוך שנתיים, הוא יותר מהכפיל את שוויו, וכך צמחו גם רווחיו של טמיר, שכעת כאמור מוכר חלק ממניותיו בשווי של כמעט פי שלושה מאשר שילם לפני כשנתיים. טמיר, עורך דין במקצועו, הועסק במשך תקופה ארוכה אצל עורך הדין רם כספי, עד שהחליט לעבור לעולם העסקים.

מרוויח גדול נוסף מהעסקה הוא השדר יורם ארבל. ארבל מלווה את האתר, כבעלים וכאיש מקצוע בתחום הספורט, עוד מימיו הראשונים. כעת, עם כניסת ידיעות אחרונות, גם הוא ידולל וירוויח מכך כמה מאות אלפי דולרים. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של טמיר השוהה בחו"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה