מזוז: מזוז: יש לבטל את הדחת נציגי הציבור שהתנגדו למינוי גינת

בתשובתו לבג"ץ, קורא מזוז למועצת הרשות להחליט מחדש בהדחת נציגי הציבור בדירקטוריון חברת החדשות; מזוז קובע: בהחלטה נפלו פגמים מהותיים; עותרים נגד הרשות טוענים: מועצת הרשות הדיחה את לבני ובן-ארי בלחץ בעלי המניות בערוץ 2

אסף כרמל
אסף כרמל
אסף כרמל
אסף כרמל

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יוצא נגד החלטת מועצת הרשות השנייה להעביר מתפקידם את נציגי הציבור בדירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 2, יו"ר הדירקטוריון יצחק לבני ועו"ד רחל בן-ארי.

העותרים טוענים כי מועצת הרשות, בראשות נורית דאבוש, החליטה להדיח את לבני ואת בן-ארי בלחצם של בעלי המניות בערוץ 2, כדי לסלול את דרכו של רפי גינת לתפקיד מנכ"ל חברת החדשות.

"בעת ההחלטה על אי הארכת הכהונה היו נציגי הציבור מצויים במהלכו של מאבק מול הזכיינים לגבי זהות מנהל חברת החדשות", נכתב בתשובת היועץ, שניסח אבי ליכט, סגן בכיר לפרקליט המדינה. "במאבק זה גילו נציגי הציבור עמדה עצמאית, בהתאם לתכלית החקיקה שקבעה את תפקיד נציגי הציבור בדירקטוריון חברת החדשות. ההחלטה על אי הארכת הכהונה קטעה את מאבקם של אותם נציגים".

"בשל העיתוי הייחודי של קבלת ההחלטה", נכתב, "מועצת הרשות השנייה היתה מחויבת להביא במניין שיקוליה את משמעות החלטתה לגבי חשיבות תפקידו של נציג הציבור בדירקטוריון כגורם מקצועי ועצמאי, וכן את השלכות החלטותיה על הליך בחירת המנהל. על בסיס החומר שהציגה מועצת הרשות, קרי פרוטוקול הדיון במועצה ועמדת המועצה בתגובה לעתירה, נראה כי שיקולים אלה לא זכו לדיון ומשקל ראויים בהליך קבלת ההחלטה".

דאבוש טענה כי לבני הודח בשל מחדלים מקצועיים שונים. עו"ד ליכט כותב בהקשר זה כי "טעתה מועצת הרשות בכך שבנסיבותיה הייחודיות של ההחלטה לא מצאה לנכון לזמן את נציגי הציבור להופיע בפניה, לעמת אותם עם הטענות נגדם ולאפשר להם להגיב. משבחרה המועצה שלא לעשות כן, התשתית העובדתית שעמדה בפני חברי המועצה היתה פגומה ולא מלאה. לכן לטעמנו, ההחלטה של מועצת הרשות שלא להאריך את כהונתם של נציגי הציבור לוקה בפגמים מהותיים ואינה יכולה לעמוד".

זכייניות ערוץ 2 "קשת" ו"רשת" וכן גינת טענו בתגובותיהם לעתירה כי לבעלי המניות יש זכות מלאה להתערב בהליך מינוי מנכ"ל חברת החדשות. מזוז רואה את העניינים אחרת. בתשובה לבג"ץ מציין ליכט את חלוקת המניות בחברת החדשות - 60% לזכייניות ו-40% לרשות השנייה - ומדגיש כי אפשר לבחור מנכ"ל רק ברוב של 75%.

"נציגי הציבור מחזיקים בזכות וטו לגבי מינוי המנהל", כתב ליכט והוסיף: "הוראות החוק מצביעות על כך שמנהל חברת החדשות אינו אמור להיות נציג הזכיינים, גם אם הזכיינים הם אלה המציעים מועמדים לתפקיד (...). על הדירקטורים להבטיח כי המנהל לא יהיה נתון ללחצם של הזכיינים בעת שהוא מפעיל את שיקול דעתו המקצועי, וכי אין מדובר במי שנגוע בניגוד עניינים".

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "גם לאחר קריאת התגובות אנו עומדים על דעתנו שהחלטת המועצה להעדיף מינוי דירקטורים חדשים לאחר שכהונת הדירקטורים הקודמים הסתיימה היתה ראויה ונכונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?