ראובן אדלר: "בכל רגע מתרחשים אין ספור ספינים"

הפרסומאי המקורב לשרון, שובר שתיקה בשיחה סגורה עם בוגרי תוכנית המנהלים בפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב; על אשפוז שרון: "אני לא חושב שאי פעם קרה שבאמצע קמפיין התחלף המועמד"; על אולמרט: "ממשיכו הטבעי של שרון"; על ברוורמן: "רק פותח את הפה והכול נהרס"

איילה צורף
איילה צורף
איילה צורף
איילה צורף

לראשונה מאז האירוע המוחי של אריק שרון, מדבר הפרסומאי ראובן אדלר, היועץ הצמוד של שרון ומי שעומד בראש הקמפיין של קדימה. "כשאריק קיבל את האירוע המוחי המשמעותי עברתי טראומה נוראה. זו הייתה מכה נוראה עבורי. התייעצתי עם השותף שלי (אייל חומסקי - א.צ) וחשבתי לפרוש מניהול הקמפיין או להעביר אותו אליו. כמה ימים אחר כך, שוחחתי עם אולמרט והוא אמר לי: 'אין ברירה, מוכרחים להמשיך. לא דוחים את הבחירות'. רק אחרי השיחה עם אולמרט החלטתי להמשיך". את הדברים, שהגיעו לידי TheMarker, אמר שלשום אדלר בשיחה סגורה עם בוגרי תוכנית המנהלים "רקנאטי", בפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב.

אדלר נחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לשרון מזה עשרות שנים והוא ממעט להתבטא פומבית בעניין. הפעם האחרונה שפורסמה כותרת בה צוטט אדלר, היתה כאשר הוא הציע כי שרון יעמוד בראש רשימת קדימה לבחירות למרות שאינו ער.

"זו היתה הפעם הראשונה שקרה לי דבר כזה", סיפר אדלר על תחושותיו כשנודע לו על האירוע הקשה שעבר שרון. "אני לא חושב שאי פעם קרה למישהו שבאמצע קמפיין התחלף לו המועמד. לא היה לנו שום תרחיש לדבר כזה. אריק תמיד נראה חזק, בריא ויציב. הוא טרף לנו את כל התיאוריות וכל הקלפים. לאחר ההחלטה על המשך ניהול הקמפיין, הקפדנו שלא לעשות טעויות ולנסות להעניק המשכיות בתקופה החדשה ללא שרון".

אדלר מחלק ציונים למועמד הטרי שנכנס לנעליו של שרון בין לילה. נראה שהוא מרוצה מההתנהלות התקשורתית שלו. "אולמרט מתנהג יוצא מהכלל. ממלכתי, לא שולף, הכול מדוד. חשוב להבין שאולמרט היה נאמן מאוד לאריק שרון והוא בעצם ממשיכו הטבעי. עשינו שינויים, למשל הסיסמה היא כבר לא 'קדימה שרון', אלא 'קדימה ישראל' אבל שומרים על המשכיות".

לא מחפש תקציבים

פעמים רבות עמד אדלר הפרסומאי בפני ביקורת, בעיקר בעיתונות הכלכלית, על כך שהחיבור שלו לשרון מסייע לו לזכות בתקציבי פרסום נכבדים של חברות ממשלתיות. כך, למשל, מטפל משרדו בתקציב הפרסום של בזק, בזק בינלאומי, רכבת ישראל, חברת החשמל ועוד. הוא מנצל את השיחה עם המנהלים, כדי להסביר שהוא לא חבר של שרון בשל טובות הנאה כלכליות. "אריק ואני הולכים צמוד כבר יותר מ-30 שנה. הייתי איתו גם בבוץ וגם בשנים הטובות. בחמש השנים האחרונות הוא בשלטון. להגיד שזה פגע בי? זה לא פגע בי! אבל גם היו שנים שאנשים אמרו לי, 'תגיד מה השתגעת ללכת איתו'? אבל אני איתו בגלל החברות ובגלל האמונה. זה אף פעם לא היה על בסיס משרה או ג'וב".

עוד מספר אדלר על האופן בו התקבלה ההכרעה של שרון לפרוש מהליכוד ולהקים את "קדימה". "הייתי בין אלה שמשכו אותו כל הזמן לצאת החוצה. ביום שהוא פרש ניהלנו שיחה אחרונה לפני ההחלטה. ישבנו רק הוא ואני והוא שאל אותי: כמה (מנדטים) נקבל? עניתי לו 'חמישים'. האמנתי בזה. האמנתי בכוח שלו, האמנתי בכך שהציבור מאמין בו. הם רוצים מנהיג שהם יכולים לסמוך עליו", סיפר אדלר על אותו ערב גורלי.

אדלר הוא פרסומאי ותיק, וככזה, הוא שולט על בוריה באמנות ההתנהלות מול התקשורת. מזה כמה עשורים שהוא מלהטט בעיתונאים, הן בכלכליים והן באלה המסקרים את הזירה הפוליטית. הוא ניזון מסקרים, ומנסה להזין בהם את התקשורת. "נכון, לסקרים יש משמעות רבה. יש להם כוח רב בהשפעה על הבוחר. סקר שהתפרסם יומיים לאחר האירוע המוחי של שרון הראה שקדימה עדיין שומרת על כוחה והיה לזה חשיבות משמעותית ביותר בהמשך התחזקותה של המפלגה".

לראשונה הוא מתייחס גם לכוחם של הספינים, ומודה, בחצי פה, שהוא קשור אליהם. "גם לספינים יש כח. אפילו עתה כשאנו מדברים נעשים אין ספור ספינים".

מדבר על פוליטיקאים

אדלר בוחר בבמה של אוניברסיטת תל אביב, כדי למתוח ביקורת, לעתים אף ללעוג, לכמה מיריביו של אולמרט. הוא משתף את היושבים במפגש, בעמדותיו האישיות על חלק גדול מהאישים הפוליטיים. "טעותו הגדולה ביותר של עמיר פרץ עד כה", הוא אומר, היא שנתן לפרס ולברק ללכת. נכון, הוא הביא את איילון ועוד כמה בטחוניסטים אבל הם 'יתושים קטנים'".

פרופ' אבישי ברוורמן, שהיה עד לאחרונה נשיא אוניברסיטת בן גוריון והפך לפוליטיקאי והאיש הכלכלי המרכזי של פרץ במפלגת העבודה, הציג באחרונה בראיון ל-TheMarker את המשנה הכלכלית שלו, השונה משמעותית מזו שהוצגה על ידי שלי יחימוביץ', אף היא מועמדת בכירה של העבודה. "המדיניות של מפלגת העבודה בתחום הכלכלי הוצגה על ידי ועל ידי עמיר פרץ, והיא ברורה לחלוטין - זאת מדיניות שטובה למעסיקים ולמעמד הבינוני", אמר ברוורמן בראיון, כשהוא מתייחס לשלי יחימוביץ'.

בשל הראיון הזה, ובשל התבטאויות נוספות של ברווורמן בכלי התקשורת, אמר אדלר על ברוורמן: "הוא בסדר, אבל הוא רק פותח את הפה והכול נהרס. עם זאת, הוא לקח מנהלי קמפיין שאני מעריך שישפרו אותו". גם על הקמפיין של מרצ ("שמאלנים מניאקים", "יפי נפש" וכדומה) יש לאדלר מה להגיד: "ראיתי את הקמפיין שלהם. אני לא מאמין שזה יהיה הקמפיין שלהם. זה ספין".

לקראת סיום ההרצאה, סיפר אדלר סיפור ליושבים באולם, על מנת להמחיש עד כמה גבוהה השפעתו של יועץ תקשורת על המועמד. "משמעת של מועמדים זה אחד הדברים הכי חשובים. בבחירות 2001 אריק היה ממושמע מאוד. אסרנו עליו לדבר על מלחמת לבנון. היו שואלים אותו על מלחמת לבנון הוא היה עונה על המנורה (בתיקרה). זה עבד עד ההרצאה הזכורה שלו בתיכון אשל הנשיא כשאילאיל קומיי, תלמידת תיכון, שאלה אותו על מלחמת לבנון והוא ענה. מיד נכנסנו, כל הצוות, לאוטו וטסנו לבאר שבע לנסות להקטין את ממדי הנזק".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן